ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա ռազմական կցորդներին
29 Հունվարի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված ռազմական կցորդներին: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված պաշտպանության նախարարության 2011 թվականի գերակա խնդիրները, իրականացվող պաշտպանական քաղաքականությունը, պաշտպանական բարեփոխումները և պատասխանել նրանց հարցերին:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված ռազմական կցորդներին: Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված պաշտպանության նախարարության 2011 թվականի գերակա խնդիրները, իրականացվող պաշտպանական քաղաքականությունը, պաշտպանական բարեփոխումները և պատասխանել նրանց հարցերին:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար հնչող ռազմատենչ հայտարարություններին` Սեյրան Օհանյանը մասնավորապես ասել է. «Ադրբեջանը սպառնում է` ասելով` եկեք հարցը շտապ լուծեք, այլապես պատերազմ կսկսեմ: Մենք խնդրին անդրադառնում ենք հետևյալ կերպ` եկեք բանակցենք, որպեսզի հիմնախնդիրը առանց պատերազմի լուծվի: Դուք երեկ ծանոթացաք մեր զինված ուժերի բոլոր օղակների հրամանատարների հետ, նրանք վախեցող ու նահանջող չեն»:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը օտարերկրյա ռազմական կցորդներին ասել է նաև, որ Հայաստանը գործընկեր պետությունների հետ ռազմական համագործակցություն իրականացնելիս թշնամանք չի սերմանում այն հարևանների նկատմամբ, որոնց հետ ունի չլուծված խնդիրներ և չի անում այպիսի քայլեր, որոնք կարող են վտանգել գործընկեր պետությունների տարածաշրջանային հավասարակշռված քաղաքականությունը:
Հանդիպմանը մասնակցող օտարերկրյա ռազմական կցորդները և ռազմական ներկայացուցիչները շնորհավորել են ՀՀ պաշտպանության նախարարին Բանակի օրվա կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել կազմակերպված ընդունելության համար:

Министр обороны РА принял аккредитованных в Армении иностранных военных атташе
29 Января, 2011 00:00Министр обороны РА Сейран Оганян сегодня принял аккредитованных в Республике Армения военных атташе. Министр обороны представил утвержденные правительством РА приоритетные задачи, осуществляемую оборонную политику, оборонные реформы и ответил на их вопросы.
Министр обороны РА Сейран Оганян сегодня принял аккредитованных в Республике Армения военных атташе. Министр обороны представил утвержденные правительством РА приоритетные задачи, осуществляемую оборонную политику, оборонные реформы и ответил на их вопросы.
Затронув тему периодических милитаристических заявлений Азербайджана в переговорном процессе карабахского конфликта, С. Оганян в частности отметил: "Азербайджан говорит угрозами о том, что если быстро не решите вопрос, то начну войну. Мы же смотрим на проблему иначе - давайте вести переговоры для разрешения проблемы без войны. Вы вчера познакомились с командирами всех частей наших вооруженных сил, они не боятся и не отступят".
В своей речи министр обороны Армении иностранным военным атташе также сказал, что Армения, осуществляя военное сотрудничество со странами-партнерами, не сеет вражду в отношении тех соседних государств, с которыми имеет неразрешенные проблемы и не делает шаги, способные навредить сбалансированной политике своих партнеров в регионе. Участвовавшие на встрече военные атташе и военные представители поздравили министра обороны РА с Днем армии и поблагодарили за организованный прием.