12 Մարտի, 2015 00:00
Մարտի 11-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ամփոփվել են 2015թ. ձմեռային զորակոչի նախնական արդյունքները:
Խորհրդակցությանը, որը վարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, մասնակցել են ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը, առողջապահության ոլորտի պատասխանատուներ, ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ վարչությունների, տարածքային զինկոմիսարիատների, ինչպես նաև բուժհանձնաժողովների ներկայացուցիչներ: Բացման խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդգծել է, որ վերջին տարիներին զորակոչի կազմակերպմանը ներգրավված բոլոր կառույցների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ առավել բարձր հիմքերի վրա է դրվել զորակոչի գործընթացի իրականացումը: Հաշվետու զեկույցով և առաջարկություններով հանդես են եկել ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը, ՀՀ գլխավոր զինվորական կոմիսար, գնդապետ Հենրիկ Մուրադյանը, ՀՀ ԶՈւ ռազմաբժշկական վարչության պետ, գնդապետ Կամավոր Խաչատրյանը և զորակոչի ոլորտին առնչվող այլ պատասխանատուներ: Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են վիճակագրական տվյալներ զինկոմիսարիատների, Կենտրոնական ռազմաբժշկական հանձնաժողովի և Կենտրոնական հավաքակայանի բուժհանձնաժողովի կատարած աշխատանքների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նախքան պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչն իրականացված կանխարգելիչ պատվաստումներին, երիտասարդների կցագրմանը և հաշվառմանը, բուժհետազոտությանը և այլ հարցերի: Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ցուցումներ է տվել զորակոչի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ և նախանշել որոշ ուղղություններ, որոնց շուրջ պետք է իրականացվեն համապատասխան աշխատանքներ:

12 Марта, 2015 00:00
11 марта в административном комплексе МО РА состоялось совещание, в ходе которого были подведены предварительные итоги зимнего призыва 2015г.
В совещании, которое вел министр обороны Сейран Оганян, участвовали министр здравоохранения РА Армен Мурадян, ответственные за сферу здравоохранения лица, представители МО, ВС и Генерального штаба ВС, представители территориальных военкоматов, а также медицинских комиссий. Открывая совещание, министр обороны РА подчеркнул, чтов последние годы благодаря совместной работе всех структур, участвующих в организации призыва, процесс призыва в армию проводится на более высоком уровне. С отчетными докладами и предложениями выступили заместитель начальника Генеральноголавного штаба ВС РА генерал-лейтенант Левон Мнацаканян, Главный военный комиссар РА полковник Генрик Мурадян, начальник военно-медицинского управления ВС РА полковник Камавор Хачатрян и другие ответственные за призыв лица. В ходе совещания были представлены статистические данные, касающиеся работ, проведенных военными комиссариатами, Центральной военно-медицинской комиссией и медкомиссией Центрального сборного пункта. Была затронута также проблема проведения профилактических прививок до призыва на обязательную военную службу, приписки и учета молодых людей, медобследованияи других. Подводя итоги совещания, глава оборонного ведомства дал соответствующие указания относительно проводимых в рамках призыва работ и обозначил ряд направлений для проведения соответстующих работ.