ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցավ հերթական աշխատանքային խորհրդակցությունը
Մարտի 6-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի ղեկավարությամբ անցկացվեց հերթական աշխատանքային խորհրդակցությունը: Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի, ԳՇ պետի տեղակալները, վարչությունների և առանձին բաժինների պետեր, բարձրաստիճան այլ զինվորականներ և քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ:
Հանդիպման ընթացքում զորքերի մարտական և տեխնիկական պատրաստության, զորահավաքային պատրաստականության վիճակի, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի շահագործման ու արդիականացման ահնրաժեշտության հարցերի վերաբերյալ հաշվետու զեկույցով հանդես եկավ ԶՈւ սպառազինության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Մելս Չիլինգարյանը: Նա հավաստեց, որ առանձնակի ուշադրություն է դարձվել հանկարծակի ստուգումների պլանով նախատեսված միջոցառումների անցկացմանը, նշված ժամանակահատվածում շահագործման են հանձնվել նոր ավտոհավաքակայան և մի շարք այլ շինություններ: ԶՈՒ-երում զորքերին մատակարարվող սննդամթերքի տեսականին ընդլայնելու ուղղությամբ և ԶՈւ-երի պարենային ու իրային ապահովման այլ հարցերի վերաբերյալ զեկույց ներկայացրեց ԶՈՒ թիկունքի վարչության պետ, գնդապետ Նորայր Յոլչյանը: Արձանագրվեց, որ հաշվետու ժամանակահատվածում զինծառայողների կողմից դրականորեն են ընդունվել սննդամթերքի և հանդերձանքի հետ կապված փոփոխությունները: Խորհրդակցության ընթացքում ծավալուն անդրադարձ կատարվեց նաև ռազմաբժշկական ծառայության իրականացրած բուժկանխարգելիչ, հիգիենիկ և համաճարակային անվտանգության ապահովման միջոցառումներին: Այս համատեքստում կայազորային հոսպիտալներում և բուժկետերում բուժօգնության պայմանները ժամանակակից պահանջներին առավել մոտեցնելու, հիվանդացության դեպքերը բացառելու և կանխարգելելու հարցերին: Ընդգծվեց, որ ԶՈւ-երը համալրվել են բժշկական նորագույն սարքավորումներով, որոնք թույլ են տվել զորքերում ապահովել բուժօգնության կազմակերպման պայմաններն ու բուժկանխագելիչ միջոցառումների արդյունավետ իրականացումը: Եղան նաև բազմաթիվ առաջարկություններ, որոնք վերաբերում էին զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավմանը և այդ ուղղությամբ կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման վարչության կողմից իրականացվող ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերին: Խորհրդակցության առաջին մասը եզրափակվեց ԶՈՒ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ գեներալ-լեյտենանտ Է.Ապրիամովի ամփոփիչ զեկույցով, որում նշված էր, թե 2014թ. մարտի 1-ից մինչև այս տարվա մարտի 1-ը ընդհանուր առմամբ պատշաճ կերպով իրականացվել են ԶՈՒ պատրաստության պլանով նախատեսված բոլոր միջոցառումները և ենթակա ստորաբաժանումներն ունակ են կատարելու իրենց առջև դրված խնդիրները թե խաղաղ և թե պատերազմական պայմաններում: Հանդիպման երկրորդ մասում, որին սելեկտորային-տեսակապային տարբերակով ներգրավված էին զորամիավորումների և զորամասերի հրամանատարները, ծավալուն անդրադարձ կատարվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում անցկացվելիք համապետական, կրթաճանաչողական, տեղեկատվական միջոցառումներին, որոնց վերաբերյալ զեկույցով հանդես եկավ ՊՆ ՏՀԿ վարչության պետ, ՔՀԾ 1-ին դասի պետական խորհրդական Վարդան Ավետիսյանը: Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցի հետ կապված ևս մեկ անգամ զգոնության ու պատասխանատվության կոչ հղեց նիստի մասնակիցներին:

В административном комплексе МО состоялось очередное рабочее совещание
В совещании приняли участие начальник генштаба ВС генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра, начальникаГенштаба, начальники управлений и отделов, другие высокопоставленные военные и специальные гражданские служащие.
На совещании с отчетным докладом по вопросам боевой и технической подготовки войск, готовности к призыву, эксплуатации и необходимости модернизации вооружений и технических средств выступил начальник управления вооружений ВС генерал-майор Мэлс Чилингарян. Он заверил, что особое внимание было обращено проведению мероприятий, предусмотренных планом внезапных проверок, за указанный период сданы в эксплуатацию новый автопарк и ряд других строений.
Начальники соответствующих служб доложили о положении по армейским строениям и строительству зданий. По вопросам расширения ассортимента продовольствия, снабжаемого ВС и другим вопросам, связанным с продовольственным и вещевым обеспечением ВС,докладпредставил начальник тыла ВС полковник Норайр Еолчян. Было зафиксировано, что за отчетный период военнослужащими положительно были восприняты перемены, связанные с продовольствием и обмундированием.
На совещании были пространно затронуты профилактические, а также направленные на обеспечение гигиенической и эпидемиологической безопасности мероприятия, реализованные военно-медицинской службой. В этом контексте обсуждался вопрос приведения условий медпомощи в гарнизонных госпиталях и медпунктах к большему соответствию современным требованиям, а также предупреждения и исключения заболеваемости.
Было подчеркнуто, что ВС укомплектованы новейшим медицинским оборудованием, которое позволит обеспечить условия организации медпомощи и эффективную реализацию профилактических мероприятий в войсках. Были сделаны также многочисленные предложения, касающиеся улучшения социально-бытовых условий военнослужащих и текущих и перспективных программ, реализуемых в этом направлении Управлением капитального строительства и расквартирования войск.
Итоги по первой части совещания подвел обобщающий докладпервого замначальника Генштаба ВС РА генерал-лейтенанта Энрико Априямова, в котором отмечалось надлежащее выполнение всех предусмотренных планом подготовки ВС мероприятий за период с 1-го марта 2014 года до 1-го марта сего года и то, что подразделения в состоянии выполнять поставленные перед ними задачи как в мирное, так и в военное время.
Во второй частисовещания, к которомув селекторном и видеорежиме подключились командиры войсковых соединений и частей ВС, обстоятельно говорилось об общегосударственных, учебно-познавательных, информационныхмероприятиях, запланированных провести в рамках 100-летия Геноцида армян в Османской империи (1915-1923г.г.), о чем с докладом выступил начальник Управления информации и по связям с общественностью МО государственный советник 1-го класса Вардан Аветисян.
Подводя итоги совещания, министр обороны Сейран Оганян еще раз призвал участников совещания к бдительности и ответственностив связи со 100-летием Геноцида армян.