15 Փետրվարի, 2015 00:00
Փետրվարի 15-ին «Տիգրան Մեծ» ռազմամարզական հատուկ վարժարանում տոնական հանդիսությամբ նշվեց կրթօջախի կազմավորման 20-րդ տարեդարձը: Վարժարանի ուսուցչական և կուրսանտական կազմերին այդ կապակցությամբ շնորհավորելու համար կրթօջախ էր այցելել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Ողջունելով հանդիսության մասնակիցներին և հյուրերին՝ ռազմամարզական վարժարանի պետ, գնդապետ Կորյուն Ղումաշյանը հակիրճ ներկայացրեց կրթօջախի կազմավորման պատմությունն ու անցած ուղին` հպարտությամբ նշելով, որ անցած 20 տարիների ընթացքում վարժարանը կրթել և իբրև հասարակության լիարժեք անդամների կյանք է ճանապարհել ավելի քան 1470 շրջանավարտների, որոնցից շատերն այսօր դարձել են հայոց բանակի բարձրաստիճան սպաներ: Գնդապետը հավելել է նաև, որ վարժարանը հավատարիմ է մնում իր կարգախոսին, այն է` չբավարարվել ձեռքբերված հաջողություններով: Տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորելով ներկաներին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն էլ ընդգծեց, որ «Տիգրան Մեծ» ռազմամարզական հատուկ վարժարանն այսօր իր ուրույն դերակատարությունն ունի մեր երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրներում: Համոզմունք հայտնելով, որ վարժարանի անձնակազմը հետայսու ևս կշարունակի հայրենասիրական ոգով ու մարդկային բարձր որակներով կրթել ու դաստիրակել կրթօջախի սաներին, ՀՀ պաշտպանության նախարարը նկատեց, որ հաջողությունը հենց այնպես չի տրվում. այն արդյունքն է ամենօրյա քրտնաջան ու նպատակասլաց աշխատանքի: Աշխատանք, որը միտված է բարձրագույն ռազմաուսումնական հաստատությունների համար ռազմական գործին քաջատեղյակ կադրերի պատրաստմանը: Միջոցառման ընթացքում շնորհավորական ելույթներով հանդես եկան նաև վարժարանի ներկա և նախկին սաները, ներկայացուցիչներ ուսուցչական անձնակազմից: Հանդիսավոր միտինգին հաջորդած պարգևատրման արարողության ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով վարժարանի պետ, գնդապետ Կորյուն Ղումաշյանը, ինչպես նաև մի խումբ ուսուցչներ և ազատամարտիկներ պարգևատրվեցին ՀՀ ՊՆ գերատեսչական մեդալներով և նվերներով: Տոնական միջոցառումն էլ եզրափակվեց վարժարանի սաների ցուցադրական ելույթով և շարային հանդիսավոր երթով և անօդաչու թռչող սարքերի ցուցադրությամբ:

15 February, 2015 00:00
Today, celebrations were held in Armavir Military and Sports specialized college named after Tigran Mets in honor of its 20th anniversary. ARM Defence Minister Seyran Ohanyan attended the ceremony in order to congratulate the college’s teaching and cadet staff on this occasion.
The Chief of Military and Sports specialized college, Colonel Koryun Ghumashyan, greeted the guests and attendants, and briefly presented the history of the institute. He proudly stated that during the last 20 years, the institute has educated more than 1470 students, who are today high-ranking officers of the army. The Colonel also added that the institute remains loyal to its slogan, “Never rest on your laurels”. The ARM Minister of Defence congratulated the attendants on the occasion of the 20th anniversary and stressed that the Military and Sports specialized college named after Tigran Mets plays a specific role in the provision of our country’s security. The Defence Minister believes that the institute’s staff will pursue its patriotic and humane education, for success is achieved through diligent and purposeful work. Congratulatory speeches were held by present and former students of the institute, as well as representatives of the teaching staff. During the awarding ceremony, Colonel Koryun Ghumashyan and a number of teachers and veterans were awarded with ARM MoD administrative medals and gifts, by the decree of the ARM Minister of Defence. The celebrations concluded with demonstrative speeches by students, a parade and display of military drones.