4 Փետրվարի, 2015 00:00Փետրվարի 3-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Սարա Էպրեխտին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների վերաբերյալ տվյալների փոխանակման համաձայնությունների իրագործման հնարավոր ուղիները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալն ընդգծել է, որ հայկական կողմը սկսած 1992 թ. արդյունավետ կերպով համագործակցում է ԿԽՄԿ-ի հետ և նպատակադրված է շարունակել այդ աշխատանքը։
ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն իր հերթին նշել է, որ լինելով չեզոք, անկողմնակալ և անկախ կազմակերպություն` ԿԽՄԿ-ն տարածաշրջանում իր առաջնահերթություններից է համարում ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհայտ կորած շուրջ 4500 անձանց ճակատագիրը պարզելուն ուղղված աշխատանքը:
Դավիթ Տոնոյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ՊՆ իր լիազորությունների շրջանակներում պատրաստ է Կարմիր խաչի հովանու ներքո համագործակցել ադրբեջանական կողմի հետ անհայտ կործաների տվյալների փոխանակման հարցում, որն ուղղված կլինի միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի իրագործմանը:

4 Февраля, 2015 00:00
3-го февраля первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян принял главу делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Сару Эпрехт.
На встрече обсуждались возможные пути выполнения договоренностей об обмене данными о без вести пропавших вследствие карабахского конфликта. Первый заместитель министра обороны РА подчеркнул, что армянская сторона с 1992 года эффективно сотрудничает с МККК и намерена продолжить эту работу. Глава делегации МККК в Армении в свою очередь отметила, что МККК, будучи нейтральной, беспристрастной и независимой организацией, считает одним из приоритетов в регионе работу, направленную на выяснение судеб около 4500 лиц, без вести пропавших вследствие карабахского конфликта. Давид Тоноян сообщил, что МО РА в рамках своих полномочий готово под эгидой МККК сотрудничать с азербайджанской стороной в вопросе обмена данными о без вести пропавших, что будет направлено на реализацию норм международного гуманитарного права.