ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ելույթը Բանակի օրվա առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր երեկոյի ընթացքում
28 Հունվարի, 2015 00:00Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո Նախագահներ, Վեհափառ Տեր, պարոնայք գեներալներ, սպաներ, թանկագին հյուրեր: Շնորհավորում եմ համայն հայությանը` Հայկական բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձի առթիվ և հավաստիացնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, որոնք հայ ժողովրդին նվիրեցին խաղաղության ևս մեկ տարի, այսուհետև նույնպես վստահորեն կկատարեն իրենց խնդիրը և կապահովեն Հայաստանի Հանրապետության ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունը:
Հայկական բանակի ծննդյան 23-րդ տարեդարձը մենք դիմավորում ենք երկրի պաշտպանունակության հետագա ամրապնդման խոշոր ձեռքբերումներով: Հայաստանն այսօր ունի զարգացող ռազմարդյունաբերական համալիր և տարեցտարի ընդլայնվող ռազմատեխնիկական համագործակցություն գործընկեր պետությունների հետ: Առաջնագծում ստեղծվում է ինժեներական ու ամրաշինական կառույցների ավարտուն համակարգ, լուրջ առաջընթաց է արձանագրվում մարտական ու հրամանատարական պատրաստության մակարդակի բարձրացման, պայմանագրային զինծառայության հետագա ընդլայնման, արհեստավարժ սերժանտական կազմի ձևավորման գործում: Իրեն լիովին արդարացնում է թափանցիկության ապահովման ու սոցիալական արդարության պահպանման նպատակով զորակոչը վիճակահանությամբ իրականացնելու սկզբունքը:
Ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների մակարդակի անշեղ բարձրացմանը զուգընթաց՝ շարունակաբար մեծանում է վերապատրաստման միջազգային դասընթացներ ավարտող սպաների թիվը: Զինված ուժերին առնչվող իրավական դաշտի ամբողջացման, իրավախախտումների կանխարգելման, զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության գործում հասարակական վերահսկողության ընդլայնման նպատակով կյանքի են կոչվում նորանոր ծրագրեր: Մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվում զինծառայողների բժշկական սպասարկման ու կենցաղային պայմանների բարելավման, արևային էներգիայի միջոցով զորանոցներում տաք ջրամատակարարման ապահովման, զորանոցաշինության ու բնակարանաշինության, աճող սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության, բանակում Հայ ազգային գաղափարախոսության արմատավորման և փողոցային արատավոր բարքերն իսպառ արմատախիլ անելու ասպարեզներում:
Օրենսդրական լուրջ հիմք է ստեղծվել սահմանամերձ բնակավայրերի տնտեսական զարգացման համար, շարունակվել են խաղաղ ականազերծման և հողագործական աշխատանքների անվտանգության ապահովման աշխատանքները:
Չնայած առաջնագծում տիրող լարվածությանը՝ 2014 թվականի ողջ ընթացքում տեղի են ունեցել հանկարծակիության ու արդարացված համարձակության շեշտադրումներով բնութագրվող և օպերատիվ մտահղացումների բազմազանությամբ առանձնացող բազմաթիվ զորավարժություններ: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվել ուսումնամարտական բարդ խնդիրների կատարմանը, մարտական կիրառման շրջաններում զորավարժությունների անցկացմանը և դիպուկահարների պատրաստության նոր մոտեցումների կիրառմանը: Այս ամենի արդյունքները բոլորս տեսանք ԼՂՀ պաշտպանական բանակի հետ համատեղ անցկացված «Միասնություն-2014» համաբանակային օպերատիվ մարտավարական զորավարժություններում, որը, ցավոք, հակառակորդի հերթական սադրանքի պատճառով դրամատիկ ընթացք ունեցավ:
2014 թվականին կյանքի կոչվեց «Փոքր ուժերով մեծ խնդիրների» լուծման սկզբունքը, ինչի վկայությունը դարձան ամռանը Հայկական բանակի իրականացրած զսպող գործողությունները, որոնք Հայաստանի ու Արցախի սահմաններից հեռու վանեցին մարտական գործողությունների վերսկսման ուրվականը: Իսկ նոր մեթոդների ու միջոցների կիրառման շնորհիվ ժամանակին հայտնաբերվեցին ու կանխվեցին հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման տասնյակ փորձեր:
Մարտական պատրաստության ասպարեզում Հայկական բանակի ձեռքբերումների վկայությունը դարձան նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն 2014» և «Անքակտելի եղբայրություն-2014» համատեղ զորավարժություններում, ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կողմից կապի ոլորտի «Համատեղ ձգտում 2014», «Աչալուրջ պահապան» բժշկական, «Վիկինգ-2014» հրամանատարաշտաբային և «Պլատինե արծիվ» զորավարժություններում հայկական ստորաբաժանումների ցուցաբերած արդյունքները:
«Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցումներում հայկա¬կան անձնակազմերը գրավեցին երկրորդ տեղը, «Միություն 2014. Հաղթանակի ժառանգորդները» միջազգային մրցույթ-հավաքում Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի սաները նվաճեցին հաջորդ հավաքը Հայաստանում անցկացնելու իրավունքը: Ինժեներական ստորաբաժանումների զինվորներն առաջին անգամ մասնակցելով ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի ինժեներական զորքերի մրցումներին, գրավեցին երրորդ, իսկ ինժեներական որոշ մեքենաների վարման մրցումներում` առաջին տեղը:
2014 թվականը դարձավ նաև դաշնակից և գործընկեր երկրների բանակների հետ երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով պաշտպանական համագործակցության խորացման ու ընդլայնման հերթական տարին` թույլ տալով ամրապնդել մեր անվտանգային միջավայրը: Շարունակվեց համապատասխան ստորաբաժանումների մասնակցությունը ռազմական փոխգործունակության բարձրացմանն ու օպերատիվ համատեղելիության ամրապնդմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումներին: Զինված ուժերը շարունակեցին իրենց ներդրումն ունենալ միջազգային կայունացման գործընթացներում` Աֆղանստանում ու Կոսովոյում, և դեռ ավելին` ներգրավվեցին նաև Լիբանանում ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող առաքելությանը:
Առաջիկա տարիների համար զինված ուժերի կայուն զարգացումն ապահովելու և այն 21-րդ դարի պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով նախաձեռնվեց պաշտպանության ռազմավարական վերանայման երկրորդ գործընթացը, մեկնարկեցին անվտանգության միջավայրի գնահատման, մարտահրավերների հստակեցման և դրանց չեզոքացման ուղիների մշակման աշխատանքները, հայ ռազմարվեստի զինանոցը համալրվեց նոր` «Խելացի պաշտպանություն» և «Հրամանատրում առաջադրանքով» գաղափարներով:
Չեմ կարող չնշել նաև բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման, բանակում թափանցիկության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, բարեվարքության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում ունեցած ձեռքբերումները:
Անշուշտ, բանակի հերթական տարեդարձը ոչ միայն արձանագրած ձեռքբերումները գնահատելու, այլև առկա բացթողումներին և թերացումներին մեր ուշադրությունը հրավիրելու առիթ է: Հասարակությանը հաշվետու լինելու գործում մենք երբեք չենք խուսափում ազնվորեն ներկայացնել բանակում առկա խնդիրները` դրանք լուծելու գործում ապավինելով նաև հասարակության աջակցությանը: Վստահեցնում եմ, որ այսուհետ ևս շարունակելու ենք բաց և թափանցիկ քաղաքականությունը` գիտակցելով Հայաստանի Հանրապետության և հայ հասարակության անվտանգությունն ապահովելու ողջ պատասխանատվությունը:
Սիրելի հայրենակիցներ
Հայկական բանակն ուրիշի հողին տիրելու նպատակ երբեք չի հետապնդել, բայց հաստատակամ է այսուհետ ևս վճռականորեն կասեցնելու հակառակորդի ցանկացած ոտնձգություն: Դրա վկայությունն անցած տարվա դեպքերն էին, որոնք պիտի լուրջ դաս լինեն իրենց ռազմատենչ նկրտումների պատճառով Հարավային Կովկասի փխրուն խաղաղությունը վտանգել փորձողներին: Նրանք պիտի առնվազն կույր լինեն` չտեսնելու համար, որ Հայկական բանակը ոչ միայն հստակ կատարում է իր պաշտպանական խնդիրները, այլև անհրաժեշտության դեպքում կարող է գործարկել զսպման մեխանիզմը` դիմելով հակառակորդին սթափ ու խելամիտ պահվածք պարտադրող կանխարգելիչ քայլերի:
Հուլիս-օգոստոսին ծավալված մարտական գործողությունների մասին շատ է խոսվել, ու արդեն բոլորը գիտեն, թե վերջում ինչ ստացվեց՝ և՛ մեր ազգաբնակչությունը, և՛ հարևան երկրի. փոքր պետություններում անհնար է ժողովրդից թաքցնել ճշմարտությունը: Հայ զինվորականը ստիպված էր նորից զենքով պաշտպանել իր հայրենիքը, իր համար թանկ բոլոր արժեքները թշնամուց, և նա այդ արեց փառավոր կերպով: Նա այդ արեց քաջության հերոսական պատումներ կերտելով, և այդ հերոսություններից մի մեծ ու կարևոր մասնիկ մնաց մեր, մեր արյան, մեր գենի մեջ, ձուլվեց մեր արմատներին: Հաղթողի հպարտություն, հաղթողի վստահություն, հաղթողի հոգեբանություն, արագ համախմբվելու կարողություն… Սա՛ է մեր անձնվեր զինվորների ու հրամանատարների մեծագույն նվերը հայ ժողովրդին...
Եվ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր զինծառայողներին` տագնապալի այս օրերին ցուցաբերած զգոնության և արիության համար, միաժամանակ խոնարհվում եմ այն հերոսների պայծառ հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքը զոհեցին Հայաստանի ու Արցախի սահմանները պաշտպանելու համար: Հավերժ փառք նրանց, ովքեր իրենց արյամբ ապացուցեցին, որ Հայկական բանակի երիտասարդ սերունդը ևս Հայրենիքին սպառնացող ցանկացած վտանգի դեպքում կշարունակի ավագներից ժառանգած ավանդույթները:
Խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հոտընկայս հարգել
մեր նորօրյա հերոսների և բոլոր այն զինծառայողների հիշատակը, ովքեր ընկան Արցախյան ազատամարտի ու բանակաշինության տարիներին:
Ցավոք, հակառակորդը մնում է նույնը, և իր զինվորներին անիմաստ մահվան ուղարկելու գործելակերպը շարունակում է նաև 2015 թվականի առաջին իսկ օրերից: Ու թեև անդառնալի կորուստների գնով, բայց այդ ոտնձգությունների փորձերը ևս արժանի հակահարված են ստանում:
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների ջանքերի շնորհիվ այսօր գլոբալ առումով լայնածավալ պատերազմի վտանգ չկա: Բայց լարվածությունը պահպանվելու է, որովհետև անզոր վրեժխնդրությամբ առաջնորդվող հակառակորդը մեր պաշտպանությունում օր ու գիշեր թույլ հատված է որոնելու՝ հերթական արյունալի սադրանքով արդարանալու իր ժողովրդի առջև: Դրա համար էլ յուրաքանչյուրս պիտի առավել քան զգոն և ուշադիր լինենք: Հակառակորդը գործում է բարոյական և քաղաքակրթային այլ` մեր արժեհամակարգին անհասանելի տիրույթում: Նա հասկանում է միայն ուժի լեզուն, և ամեն մի հենակետում նրան Հայկական բանակի ուժի հստակ ցուցադրումն է հաղթական խաղաղությունը պահպանելու գլխավոր երաշխիքը:
Եղբայրներ և քույրեր
Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մեկ դար առաջ ցեղասպան ոհմակները կատարեցին մարդկության դեմ գործված ամենասարսափելի ոճիրներից մեկը: Նրանք նախատիպն էին հիտլերյան ֆաշիզմի ստեղծած «մահվան բրիգադների», որոնք սանձազերծեցին մարդկությանը սպառնացող մի նոր աղետ: Այս տարի մենք համաժողովրդական ու պետական շուքով կտոնենք նաև Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-րդ տարեդարձը: Հաղթանակ, որի համար այնքան թանկ գին վճարեց նաև Հայոց մեծ եղեռնից հետո վերածնված հայ ժողովուրդը: Հիմա 2015 թվականն է: Հայոց ցեղասպանությունից հարյուր տարի անց մարդատյաց չարիքն այսօր էլ, արդեն հակառակորդի «էլիտար ստորաբաժանումների» անվան ներքո հաճախ փորձում է մոտենալ մեր սահմաններին, բայց ամեն անգամ ջախջախվելով հետ է շպրտվում, ու այլևս այդպես է լինելու, որովհետև կա տարեցտարի հզորացող Հայկական բանակը:
Ամռան դժվարին օրերին հայ ժողովուրդն ապացուցեց, որ կամավորական թե զինծառայող, լրագրող, մտավորական թե քաղաքական գործիչ, Հայրենիքին սպառնացող վտանգի պահին մենք միշտ միասին ենք: Ու դրանում է մեր հզորությունը:
23 տարի առաջ մեծագույն զոհողությունների գնով ստեղծվեց Հայկական բանակը` խաղաղություն բերելու Հայաստանի ու Արցախի ավերվող շեներին: Կամավորականներին փոխարինելու եկող 18-19 տարեկան պատանիների հավաքական դեմքով այդ սպիտակ աղավնին իր առաքելությունը կատարելու համար ազատագրեց Շուշին, անցավ մի պահ գրավյալ Մարտակերտի եղևնիներին մոտեցնող պատերազմական արահետներից մինչև արևմտահայության տարագիր բեկորներին ապաստան տված Լիբանանի մայրիները տանող դժվարին ճանապարհը, որպեսզի աջակցեր խաղաղության պահպանմանն աստվածաշնչյան այդ հողում: Սա՛ է մեր անցած ճանապարհը, որը մենք ոչ ոքի չենք զիջելու, այլ շարունակելու ենք հարթել այն ու ընթանալ դեպի հզոր ու պաշտպանված Հայաստան: Եվ դա է մեր բյուրավոր նահատակների հիշատակին մատուցվող ամենամեծ հարգանքը:
Հավե՜րժ հիշատակ Հայրենիքի համար նահատակված մարտիկներին և բանակաշինության տարիներին զոհված զինծառայողներին:

Выступление министра обороны РА Сейрана Оганяна на торжественном вечере, посвященном Дню Армии
28 Января, 2015 00:00Многоуважаемые Президенты Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, Ваше Святейшество, господа генералы, офицеры, дорогие гости! Поздравляю весь армянский народ в связи с 23-й годовщиной образования Армянской армии и заверяю, что Вооруженные силы Республики Армения, подарившие армянскому народу еще один год мира, и впредь также уверенно будут выполнять свою задачу и обеспечат неприкосновенность границ Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики.
23-ю годовщину со дня рождения Армянской армии мы встречаем крупными достижениямив области дальнейшего укрепления обороноспособности страны.
Сегодня Армения имеет развивающийся военно-промышленный комплекс и расширяющееся из года в год военно-техническое взаимодействие со странами-партнерами. На передовой создается полный комплекс инженерных и укрепительных структур, зафиксирован серьезный прогресс в деле повышенияуровня боевой и командирской подготовки, дальнейшего расширения контрактной воинской службы, формирования компетентного сержантского состава. Полностью оправдывает себя принцип осуществления призыва по жеребьевке с целью обеспечения прозрачности и соблюдения социальной справедливости. Параллельно с неуклонным повышением уровня выпускников военно-учебных заведений постоянно растет число офицеров, оканчивающих международне курсы переподготовки. В деле формирования наиболее цельного правового поля, касающегося вооруженных сил, предотвращения правонарушений, с целью расширения общественного контроля в деле защиты прав военнослужащих претворяются в жизнь все новые и новые программы. Осуществляются работы большого объема в областях улучшения медицинского обслуживания и бытовых условий военнослужащих, обеспечения горячего водоснабжения в казармах посредством солнечной энергии, строительства казарм и квартир, патриотического воспитания подрастающего поколения, внедрения в армии армянской национальной идеологии и окончательного искоренения порочных уличных нравов.
Создана серьезная законодательная основа для экономического развития приграничных населенных пунктов, были продолжены работы по обеспечению безопасности мирного разминирования и земледелия.
Несмотря на царящую на передней линии напряженность, в течение всего 2014-го года проводились многочисленные учения, характеризующиеся акцентированием на внезапность и оправданную смелость и выделяющиеся разнообразием оперативных замыслов. Было обращено особое внимание на выполнение сложных учебно-боевых задач, новых подходов к проведению учений в районах боевого применения и подготовки снайперов. Результаты всего этого мы увидели во время всеармейских тактических учений «Единство-2014», проведенных совместно с Армией обороны НКР, которые, к сожалению, имели драматический ход из-за очередной провокации противника.
В 2014-м году был реализован принцип «Решения больших задач малыми силами», свидетельством чего летом стали сдерживающие действия Армянской армии, которые вдали от границ Армении и Арцаха отогнали призрак возобновления боевых действий. А благодаря применению новых методов и средств своевременно были обнаружены и предотвращены десятки попыток проникновения диверсионных групп противника.
Свидетельством достижений Армянской армии в области боеготовности стали также результаты, показанные армянскими подразделениями в совместных учениях «Взаимодействие-2014» и «Нерушимое братство-2014»коллективных сил оперативного реагирования Организации договора о коллективной безопасности, а также в осуществляемых Европейским командованием США и Североатлантическим альянсом учениях: в области связи - «Совместное усилие-2014», военно-медицинских – «Бдительный часовой», командно-штабных – «Викинг-2014» и «Платиновый орел».
В международных соревнованиях«Танковый биатлон-2014» армянские команды заняли второе место, а в международном конкурсе-сборе «Союз 2014: Наследники Победы» воспитанники военно-спортивного училища им. Монте Мелконяна (Национальный Герой Республики Армения – прим. переводчика) завоевали право на проведение следующего сбора в Армении. Солдаты инженерных подразделений, впервые участвуя в соревнованиях инженерных войск вооруженных сил стран-участников СНГ, заняли третье, а по вождению некоторых инженерных машин – первое место.
2014-й год стал также очередным годом углубления и расширения оборонного сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах с армиями стран-союзников и партнеров, позволив укрепить нашу безопастностную среду. Продолжилось участие соответствующих подразделений в многочисленных мероприятиях, направленных на повышение военного взаимодействия и укрепление оперативной совместимости. Вооруженные силы продолжили свой вклад в процессы международной стабилизации – в Афганистане и Косово, и даже более того – были вовлечены в миссию ООН в Ливане.
С целью обеспечения устойчивого развития вооруженных сил на ближайшие годы и приведения их в соответствие с требованиями 21-го века был инициирован второй этап стратегического пересмотра обороны, были начаты работы по оценке среды безопасности, уточнению вызовов и их нейтрализации, арсенал армянского военного искусства пополнился новыми идеями – «Умная оборона» и «Дача приказа по заданию».
Не могу не отметить достижения в области укрепления связи армия-общество, обеспечения прозрачности в армии, защиты прав человека , благопристойного поведения и борьбы с коррупцией.
Несомненно, очередная годовщина армии – это повод не только для оценки достижений, но идля привлечения нашего внимания к имеющимся упущениям и недостаткам.
В деле подотчетности обществу мы никогда не избегаем честного представления проблем, имеющихся в армии, для их разрешения опираясь также и на поддержку общества. Заверяю, что и впредь мы будем продолжать открытую и прозрачную политику, сознавая всю ответственность за обеспечение безопасности Республики Армения и армянского общества.
Дорогие соотечественники !
Армянская армия никогда не преследовала цель овладения чужой землей, но полна решимости и впредь пресекать любое посягательство противника. Свидетельство этому стали прошлогодние случаи, которые должны стать серьезным уроком для милитаристских поползновений тех, кто пытается подвергнуть опасности хрупкий мир на Южном Каваказе. Они по меньшей мере должны быть слепыми, чтобы не видеть, что Армянская армия не только четко выполняет свои оборонные задачи, но и в случае необходимости может задействовать механизм сдерживания, предпринимая превентивные шаги, обязывающие противника к трезвому и разумному поведению.
О развернувшихся в июле-августе боевых действиях много говорилось, и что именно получилось в конце, уже знают все – и наше население, и население соседней страны: в малых государствах невозможно утаить правду от народа. Армянский военный был вынужден снова с оружием в руках защитить свою Родину, все дорогие для него ценности от врага, и он сделал это с честью. Он это сделал, творя новейшие истории беспримерной храбрости и героизма, и от этого героизма большая и важная частица осталась в нас, в нашей крови, в наших генах, слилась с нашими корнями. Гордость победителя, уверенность победителя, психология победителя, умение быстро сплотиться…
Таков величайший подарок наших самоотверженных солдат и их командиров армянскому народу…
И выражая благодарность всем военнослужащим за проявленные в эти тревожные дни бдительность и мужество, одновременоо преклоняюсь перед светлой памятью тех героев, которые пожертвовали своей жизнью для защиты границ Армении и Арцаха.
Вечная слава тем, кто своей кровью доказал, что молодое поколение Армянской армии в случае любой опасности, угрожающей Родине, продолжит традиции, унаследованные от старших.
Прошу минутой молчания стоя почтить память наших сегодняшних героев и всех тех военнослужащих, кто пал в годы Арцахского Азатамарта (освободительной войны – прим. перев.) и строительства армии.
К сожалению, противник остается таким же, как и был, и его образ действия по отправке своих солдат на бессмысленную смерть продолжается с первых же дней 2015-го года. И, хотя и ценой безвозвратных потерь, но попытки этих посягательств получают достойный контрудар.
Благодаря усилиям властей Республики Армения сегодня нет опасности широкомасштабной войны в глобальном смысле. Но напряженность сохранится, потому что руководствующийся чувством бессильной мстительности противник день и ночь будет искать слабый участок в нашей обороне, для того, чтобы очередной кровавой провокацией оправдаться перед своим народом. Поэтому и каждый из нас должен быть более чем бдительным и внимательным. Противник действует в иной, недосягаемой для нашей системы ценностей моральной и цивилизационной плоскости. Он понимает только-лишь язык силы, и на каждой боевой позиции главной гарантией сохранения победного мира является четкая демострация ему силы Армянской армии.
Братья и сестры!
В этом году исполняется сотая годовщина Геноцида армян. Век назад полчища убийц совершили одно из самых ужасных преступлений против человечества. Они были прототипом созданных гитлеровским фашизмом «бригад смерти», которые разнуздали новую катастрофу, угрожающую человечеству. В этом году мы всенародно и на высшем государственном уровне торжественно отпразднуем также 70-ю годовщину Победы в Великой Отечественной войне. Победа, за которую заплатил такую дорогую цену и армянский народ, возродившийся после Мец Ехерна (дословно-«великой резни» - Геноцида армян – прим. перев.). Сейчас 2015-й год.Спустя сто лет после Геноцида армян человеконенавистническое зло и сегодня, уже под названием «элитных подразделений» противника, часто пытается приблизиться к нашим границам, но каждый раз отбрасывается назад, будучи разгромленным, и так будет и впредь, потому что есть усиливающаяся из года в год Армянская армия.
В труднейшие летние дни армянский народ доказал, что, будь то доброволец или военнослужащий, журналист, человек умственного труда или политический деятель, в момент угрожающей Родине опасности мы всегда вместе. И в этом наша мощь.
23 года назад ценой величайших жертв была создана Армянская армия, для того чтобы принести мир разоряемым очагам Армении и Арцаха. Этот белый голубь - собирательный образ 18-и-19-летних юношей, пришедших на смену добровольцам, для выполнения своей миссии освободил Шуши, прошел-пролетел труднейший путь от боевых троп, ведущих к елям захваченного врагом на миг Мардакерта до кедров давшего убежище осколкам скитальцев-западных армян Ливана, для того, чтобы содействовать сохранению мира на этой библейской земле.
Это – пройденный нами путь, который мы не уступим никому, а будем продолжать прокладывать его и идти вперед по нему к сильной и защищенной Армении. И именно это есть самая большая дань памяти наших многих и многих жертв.