ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ելույթը Բանակի օրվա առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր երեկոյի ընթացքում
28 Հունվարի, 2015 00:00Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո Նախագահներ, Վեհափառ Տեր, պարոնայք գեներալներ, սպաներ, թանկագին հյուրեր: Շնորհավորում եմ համայն հայությանը` Հայկական բանակի կազմավորման 23-րդ տարեդարձի առթիվ և հավաստիացնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը, որոնք հայ ժողովրդին նվիրեցին խաղաղության ևս մեկ տարի, այսուհետև նույնպես վստահորեն կկատարեն իրենց խնդիրը և կապահովեն Հայաստանի Հանրապետության ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունը:
Հայկական բանակի ծննդյան 23-րդ տարեդարձը մենք դիմավորում ենք երկրի պաշտպանունակության հետագա ամրապնդման խոշոր ձեռքբերումներով: Հայաստանն այսօր ունի զարգացող ռազմարդյունաբերական համալիր և տարեցտարի ընդլայնվող ռազմատեխնիկական համագործակցություն գործընկեր պետությունների հետ: Առաջնագծում ստեղծվում է ինժեներական ու ամրաշինական կառույցների ավարտուն համակարգ, լուրջ առաջընթաց է արձանագրվում մարտական ու հրամանատարական պատրաստության մակարդակի բարձրացման, պայմանագրային զինծառայության հետագա ընդլայնման, արհեստավարժ սերժանտական կազմի ձևավորման գործում: Իրեն լիովին արդարացնում է թափանցիկության ապահովման ու սոցիալական արդարության պահպանման նպատակով զորակոչը վիճակահանությամբ իրականացնելու սկզբունքը:
Ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների մակարդակի անշեղ բարձրացմանը զուգընթաց՝ շարունակաբար մեծանում է վերապատրաստման միջազգային դասընթացներ ավարտող սպաների թիվը: Զինված ուժերին առնչվող իրավական դաշտի ամբողջացման, իրավախախտումների կանխարգելման, զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության գործում հասարակական վերահսկողության ընդլայնման նպատակով կյանքի են կոչվում նորանոր ծրագրեր: Մեծածավալ աշխատանքներ են իրականացվում զինծառայողների բժշկական սպասարկման ու կենցաղային պայմանների բարելավման, արևային էներգիայի միջոցով զորանոցներում տաք ջրամատակարարման ապահովման, զորանոցաշինության ու բնակարանաշինության, աճող սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության, բանակում Հայ ազգային գաղափարախոսության արմատավորման և փողոցային արատավոր բարքերն իսպառ արմատախիլ անելու ասպարեզներում:
Օրենսդրական լուրջ հիմք է ստեղծվել սահմանամերձ բնակավայրերի տնտեսական զարգացման համար, շարունակվել են խաղաղ ականազերծման և հողագործական աշխատանքների անվտանգության ապահովման աշխատանքները:
Չնայած առաջնագծում տիրող լարվածությանը՝ 2014 թվականի ողջ ընթացքում տեղի են ունեցել հանկարծակիության ու արդարացված համարձակության շեշտադրումներով բնութագրվող և օպերատիվ մտահղացումների բազմազանությամբ առանձնացող բազմաթիվ զորավարժություններ: Առանձնակի ուշադրություն է դարձվել ուսումնամարտական բարդ խնդիրների կատարմանը, մարտական կիրառման շրջաններում զորավարժությունների անցկացմանը և դիպուկահարների պատրաստության նոր մոտեցումների կիրառմանը: Այս ամենի արդյունքները բոլորս տեսանք ԼՂՀ պաշտպանական բանակի հետ համատեղ անցկացված «Միասնություն-2014» համաբանակային օպերատիվ մարտավարական զորավարժություններում, որը, ցավոք, հակառակորդի հերթական սադրանքի պատճառով դրամատիկ ընթացք ունեցավ:
2014 թվականին կյանքի կոչվեց «Փոքր ուժերով մեծ խնդիրների» լուծման սկզբունքը, ինչի վկայությունը դարձան ամռանը Հայկական բանակի իրականացրած զսպող գործողությունները, որոնք Հայաստանի ու Արցախի սահմաններից հեռու վանեցին մարտական գործողությունների վերսկսման ուրվականը: Իսկ նոր մեթոդների ու միջոցների կիրառման շնորհիվ ժամանակին հայտնաբերվեցին ու կանխվեցին հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի ներթափանցման տասնյակ փորձեր:
Մարտական պատրաստության ասպարեզում Հայկական բանակի ձեռքբերումների վկայությունը դարձան նաև Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն 2014» և «Անքակտելի եղբայրություն-2014» համատեղ զորավարժություններում, ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության և Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կողմից կապի ոլորտի «Համատեղ ձգտում 2014», «Աչալուրջ պահապան» բժշկական, «Վիկինգ-2014» հրամանատարաշտաբային և «Պլատինե արծիվ» զորավարժություններում հայկական ստորաբաժանումների ցուցաբերած արդյունքները:
«Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցումներում հայկա¬կան անձնակազմերը գրավեցին երկրորդ տեղը, «Միություն 2014. Հաղթանակի ժառանգորդները» միջազգային մրցույթ-հավաքում Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի սաները նվաճեցին հաջորդ հավաքը Հայաստանում անցկացնելու իրավունքը: Ինժեներական ստորաբաժանումների զինվորներն առաջին անգամ մասնակցելով ԱՊՀ անդամ պետությունների զինված ուժերի ինժեներական զորքերի մրցումներին, գրավեցին երրորդ, իսկ ինժեներական որոշ մեքենաների վարման մրցումներում` առաջին տեղը:
2014 թվականը դարձավ նաև դաշնակից և գործընկեր երկրների բանակների հետ երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով պաշտպանական համագործակցության խորացման ու ընդլայնման հերթական տարին` թույլ տալով ամրապնդել մեր անվտանգային միջավայրը: Շարունակվեց համապատասխան ստորաբաժանումների մասնակցությունը ռազմական փոխգործունակության բարձրացմանն ու օպերատիվ համատեղելիության ամրապնդմանն ուղղված բազմաթիվ միջոցառումներին: Զինված ուժերը շարունակեցին իրենց ներդրումն ունենալ միջազգային կայունացման գործընթացներում` Աֆղանստանում ու Կոսովոյում, և դեռ ավելին` ներգրավվեցին նաև Լիբանանում ՄԱԿ-ի կողմից իրականացվող առաքելությանը:
Առաջիկա տարիների համար զինված ուժերի կայուն զարգացումն ապահովելու և այն 21-րդ դարի պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով նախաձեռնվեց պաշտպանության ռազմավարական վերանայման երկրորդ գործընթացը, մեկնարկեցին անվտանգության միջավայրի գնահատման, մարտահրավերների հստակեցման և դրանց չեզոքացման ուղիների մշակման աշխատանքները, հայ ռազմարվեստի զինանոցը համալրվեց նոր` «Խելացի պաշտպանություն» և «Հրամանատրում առաջադրանքով» գաղափարներով:
Չեմ կարող չնշել նաև բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման, բանակում թափանցիկության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, բարեվարքության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտներում ունեցած ձեռքբերումները:
Անշուշտ, բանակի հերթական տարեդարձը ոչ միայն արձանագրած ձեռքբերումները գնահատելու, այլև առկա բացթողումներին և թերացումներին մեր ուշադրությունը հրավիրելու առիթ է: Հասարակությանը հաշվետու լինելու գործում մենք երբեք չենք խուսափում ազնվորեն ներկայացնել բանակում առկա խնդիրները` դրանք լուծելու գործում ապավինելով նաև հասարակության աջակցությանը: Վստահեցնում եմ, որ այսուհետ ևս շարունակելու ենք բաց և թափանցիկ քաղաքականությունը` գիտակցելով Հայաստանի Հանրապետության և հայ հասարակության անվտանգությունն ապահովելու ողջ պատասխանատվությունը:
Սիրելի հայրենակիցներ
Հայկական բանակն ուրիշի հողին տիրելու նպատակ երբեք չի հետապնդել, բայց հաստատակամ է այսուհետ ևս վճռականորեն կասեցնելու հակառակորդի ցանկացած ոտնձգություն: Դրա վկայությունն անցած տարվա դեպքերն էին, որոնք պիտի լուրջ դաս լինեն իրենց ռազմատենչ նկրտումների պատճառով Հարավային Կովկասի փխրուն խաղաղությունը վտանգել փորձողներին: Նրանք պիտի առնվազն կույր լինեն` չտեսնելու համար, որ Հայկական բանակը ոչ միայն հստակ կատարում է իր պաշտպանական խնդիրները, այլև անհրաժեշտության դեպքում կարող է գործարկել զսպման մեխանիզմը` դիմելով հակառակորդին սթափ ու խելամիտ պահվածք պարտադրող կանխարգելիչ քայլերի:
Հուլիս-օգոստոսին ծավալված մարտական գործողությունների մասին շատ է խոսվել, ու արդեն բոլորը գիտեն, թե վերջում ինչ ստացվեց՝ և՛ մեր ազգաբնակչությունը, և՛ հարևան երկրի. փոքր պետություններում անհնար է ժողովրդից թաքցնել ճշմարտությունը: Հայ զինվորականը ստիպված էր նորից զենքով պաշտպանել իր հայրենիքը, իր համար թանկ բոլոր արժեքները թշնամուց, և նա այդ արեց փառավոր կերպով: Նա այդ արեց քաջության հերոսական պատումներ կերտելով, և այդ հերոսություններից մի մեծ ու կարևոր մասնիկ մնաց մեր, մեր արյան, մեր գենի մեջ, ձուլվեց մեր արմատներին: Հաղթողի հպարտություն, հաղթողի վստահություն, հաղթողի հոգեբանություն, արագ համախմբվելու կարողություն… Սա՛ է մեր անձնվեր զինվորների ու հրամանատարների մեծագույն նվերը հայ ժողովրդին...
Եվ շնորհակալություն հայտնելով բոլոր զինծառայողներին` տագնապալի այս օրերին ցուցաբերած զգոնության և արիության համար, միաժամանակ խոնարհվում եմ այն հերոսների պայծառ հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքը զոհեցին Հայաստանի ու Արցախի սահմանները պաշտպանելու համար: Հավերժ փառք նրանց, ովքեր իրենց արյամբ ապացուցեցին, որ Հայկական բանակի երիտասարդ սերունդը ևս Հայրենիքին սպառնացող ցանկացած վտանգի դեպքում կշարունակի ավագներից ժառանգած ավանդույթները:
Խնդրում եմ մեկ րոպե լռությամբ հոտընկայս հարգել
մեր նորօրյա հերոսների և բոլոր այն զինծառայողների հիշատակը, ովքեր ընկան Արցախյան ազատամարտի ու բանակաշինության տարիներին:
Ցավոք, հակառակորդը մնում է նույնը, և իր զինվորներին անիմաստ մահվան ուղարկելու գործելակերպը շարունակում է նաև 2015 թվականի առաջին իսկ օրերից: Ու թեև անդառնալի կորուստների գնով, բայց այդ ոտնձգությունների փորձերը ևս արժանի հակահարված են ստանում:
Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների ջանքերի շնորհիվ այսօր գլոբալ առումով լայնածավալ պատերազմի վտանգ չկա: Բայց լարվածությունը պահպանվելու է, որովհետև անզոր վրեժխնդրությամբ առաջնորդվող հակառակորդը մեր պաշտպանությունում օր ու գիշեր թույլ հատված է որոնելու՝ հերթական արյունալի սադրանքով արդարանալու իր ժողովրդի առջև: Դրա համար էլ յուրաքանչյուրս պիտի առավել քան զգոն և ուշադիր լինենք: Հակառակորդը գործում է բարոյական և քաղաքակրթային այլ` մեր արժեհամակարգին անհասանելի տիրույթում: Նա հասկանում է միայն ուժի լեզուն, և ամեն մի հենակետում նրան Հայկական բանակի ուժի հստակ ցուցադրումն է հաղթական խաղաղությունը պահպանելու գլխավոր երաշխիքը:
Եղբայրներ և քույրեր
Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Մեկ դար առաջ ցեղասպան ոհմակները կատարեցին մարդկության դեմ գործված ամենասարսափելի ոճիրներից մեկը: Նրանք նախատիպն էին հիտլերյան ֆաշիզմի ստեղծած «մահվան բրիգադների», որոնք սանձազերծեցին մարդկությանը սպառնացող մի նոր աղետ: Այս տարի մենք համաժողովրդական ու պետական շուքով կտոնենք նաև Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 70-րդ տարեդարձը: Հաղթանակ, որի համար այնքան թանկ գին վճարեց նաև Հայոց մեծ եղեռնից հետո վերածնված հայ ժողովուրդը: Հիմա 2015 թվականն է: Հայոց ցեղասպանությունից հարյուր տարի անց մարդատյաց չարիքն այսօր էլ, արդեն հակառակորդի «էլիտար ստորաբաժանումների» անվան ներքո հաճախ փորձում է մոտենալ մեր սահմաններին, բայց ամեն անգամ ջախջախվելով հետ է շպրտվում, ու այլևս այդպես է լինելու, որովհետև կա տարեցտարի հզորացող Հայկական բանակը:
Ամռան դժվարին օրերին հայ ժողովուրդն ապացուցեց, որ կամավորական թե զինծառայող, լրագրող, մտավորական թե քաղաքական գործիչ, Հայրենիքին սպառնացող վտանգի պահին մենք միշտ միասին ենք: Ու դրանում է մեր հզորությունը:
23 տարի առաջ մեծագույն զոհողությունների գնով ստեղծվեց Հայկական բանակը` խաղաղություն բերելու Հայաստանի ու Արցախի ավերվող շեներին: Կամավորականներին փոխարինելու եկող 18-19 տարեկան պատանիների հավաքական դեմքով այդ սպիտակ աղավնին իր առաքելությունը կատարելու համար ազատագրեց Շուշին, անցավ մի պահ գրավյալ Մարտակերտի եղևնիներին մոտեցնող պատերազմական արահետներից մինչև արևմտահայության տարագիր բեկորներին ապաստան տված Լիբանանի մայրիները տանող դժվարին ճանապարհը, որպեսզի աջակցեր խաղաղության պահպանմանն աստվածաշնչյան այդ հողում: Սա՛ է մեր անցած ճանապարհը, որը մենք ոչ ոքի չենք զիջելու, այլ շարունակելու ենք հարթել այն ու ընթանալ դեպի հզոր ու պաշտպանված Հայաստան: Եվ դա է մեր բյուրավոր նահատակների հիշատակին մատուցվող ամենամեծ հարգանքը:
Հավե՜րժ հիշատակ Հայրենիքի համար նահատակված մարտիկներին և բանակաշինության տարիներին զոհված զինծառայողներին:

28 January, 2015 00:00
Respected presidents of the Republic of Armenia and the Republic of Nagorno Karabakh, Your Holiness, Generals, Officers and Dear Guests I congratulate all Armenians on the occasion of the 23rd anniversary of the formation of the Armenian Army; and I assure you that the Armed Forces of the Republic of Armenia that secured yet another year of peace for Armenian nation will henceforth confidently execute their mission and ensure the inviolability of the borders of the Republic of Armenia and the Republic of Nagorno Karabkah.
We meet the 23rd anniversary of the Armenian Army with great achievements in further strengthening country’s defense capacity. Today Armenia has evolving military-industrial complex and year after year is enhancing military technical cooperation with partner countries. Complete system of engineer obstacles and fortifications is being set up in the frontline, serious increase is being achieved in the standards of combat and command training, in the expansion of contract service, in the establishment of professional NCO corps. The principle of conscripting through the lottery system as a mean for ensuring transparency and social justice proves viable. Parallel to steady progress of the professionalism of military institutions’ graduates, the number of international training courses’ alumni is increasingly growing. New programs are being initiated to advance legal base, prevention of law infringements and civil control over human rights matters in the Armed Forces. Large scale initiatives are put in place towards improving the medical service and daily routine conditions for servicemen, hot water supply in the barracks through solar energy, construction of barracks and housing, patriotic upbringing of the youth, and in rooting Armenian national ideology in the Army and combating the malicious street behavior. Serious legal base has been created for the economic development of frontier settlements, efforts to ensure peaceful demining and agricultural works have been continued. Throughout 2014, despite the tensions present at the frontline, many exercises took place characterized by surprise, justified courage and diversity of operational concepts. Special attention is being given to the execution of difficult training and combat tasks, conduct of exercises in combat employment areas, and to the application of new approaches in sniper preparation. We all saw the results during the all-arms combined operational-tactical exercises “MIASNUTYUN-2014” held with NKR Defense Army, which, alas, due to the provocation of the adversary took a dramatic course. In 2014 the principle ‘’Larger tasks with fewer forces’’ was adopted, exemplified by the containing actions taken by Armenian Army during the summer, that kicked the ghost of restarting the hostilities away from the borders of Armenia and Artsakh. Thanks to the application of new methods and means, dozens of reconnaissance-disruptive attempts by the foe were detected and prevented. Examples of Armenian Army’s achievements in the realm of combat training became the results of Armenian units in the joint exercises of CSTO Rapid Response Forces ‘’Collaboration-2014’’ and ‘’Unbreakable brotherhood-2014’’, exercises held by US European Command and NATO “Combined Endeavour” (signal), in the medical area ‘’Watchful Guardian’’ (medical), and ‘’Viking-2014’’ and ‘’Plutonium Eagle’’ (C2). In the international competition ‘’Tank Biathlon-2014’’ Armenian crew took the second place, while in the competition ‘’Unity 2014. Heirs of Victory’’ the students of Military-physical lyceum after Monte Melkonyan won the right to host the next year’s event in Armenia. The soldiers of the engineering corps, while participating for the first time in the competition of CIS member-states Armed Forces’ engineer corps, took the third place, whereas in driving contests of some engineer vehicles they took the first place. 2014 became the year for advancing and enhancing the military cooperation in bilateral and multilateral formats with allied and partner countries, thus enabling to strengthen the security environment. Relevant units continued their participation in numerous events aimed at increasing the interoperability and operational compatibility. The Armed Forces carried on contribution to international stabilization processes in Afghanistan and Kosovo, and furthermore, took part in UNIFIL mission in Lebanon. In order to ensure stable development of the Armed Forces for the years to come, and bring them to conformity with the 21st century requirements, the 2nd iteration of the Strategic Defense Review was initiated; the security environment was assessed, challenges and their neutralization ways were identified, and ideas of ‘’Smart Defense’’ and ‘’Mission Command’’ were introduced into the arsenal of Armenian military art. I can’t overlook the achievements in the sectors of civil-military relations, transparency in the Army, human rights, building integrity and fight against corruption. Of course, the anniversary of the Army is not only an occasion for appraisal of the achievements, but also for focusing on existing shortcomings and failures. We have never had an aversion to presenting the current issues, while being accountable to the public and relying on the public support in solving them. I assure you that while understanding the whole responsibility of ensuring the security of the Republic of Armenia and the Armenian public, we shall continue this open and transparent policy,. Dear compatriots, The Armenian Army has never pursued a goal of seizing other’s territory; however it is persistent to determinedly stop any provocation by the adversary. Prove to this are the last year’s events which should have been a lesson to those who wanted to put in danger the fragile peace in the South Caucasus through their warmongering rhetoric. They should be at least blind to be oblivious of the fact that Armenia Army not only clearly performs its tasks, but if necessary can put into force the containing mechanism of employing preventive action that will sober the foe and compel more decent conduct. In those troubled days the provocations and steps to further escalate the situation ceased only when Armenian units flawlessly executed preventive operations. Unfortunately, the opponent remains the same and continues its policy of sending soldiers to senseless death from the outset of 2015 as well. And however irreparable are own losses, the enemy’s provocative steps are met with due counterblows. While thanking all servicemembers for displaying vigilance and courage in those troubled days, at the same time I bow to those heroes that sacrificed their lives for defending the borders of Armenia and Artsakh. Eternal glory to those who with own blood proved that the younger generation of the Armenian Army will continue the inherited customs , should the fatherland be at peril. Thanks to the efforts of the authorities of the Republic of Armenia, today there is no danger of full-scale war in global sense. Yet the tensions will continue because the vengeful opponent will day and night seek weak spot in order to justify before its people another bloody provocation. That is why every one of us should be watchful and vigilant. The adversary is operating in another moral and civil domain, inconceivable to our value system. They understand only one language, and the show of the power of Armenian Army at every outpost is the main pledge for securing the victorious peace. Brothers and Sisters, This year marks the 100 anniversary of the Armenian Genocide. A century ago annihilating throngs committed one of most atrocious crimes against the humanity. They were the prototypes of ‘’death brigades’’ created by Hitler’s fascism, who launched new disaster threatening the mankind. This year we will also nationally and with state brilliance celebrate the 70th anniversary of victory in the Great Patriotic War; a victory that cost dearly also to Armenian people resurrected after the Great Armenian Genocide. This is the year 2015. A century past the Armenian Genocide the misanthrope evil entitled adversary’s ‘’elite units” tries now and then to approach our borders; however every time it is retreating by being crashed. And from now on this is going to be a practice, because there is the Armenian Army which is getting stronger year after year. During the hard summer days, Armenian people proved that regardless of being a volunteer or soldier, journalist, intellectual or political figure, at the moment of danger to the fatherland, we stand together. And here lies our greatness. 23 years ago Armenian Army was created through big sacrifices in order to bring peace to the houses being destroyed in Armenia and Artsakh. To complete its mission, the white pigeon with a collective face of 18-19 years old youth, who was to substitute volunteers, liberated Shushi, marched through the hard way stretching from war paths closing on fir trees of once occupied Martakert, across cedars of Lebanon which gave asylum to remnant of Western Armenians on exodus, in order to support in peacemaking in this biblical soil. This is the road we have passed, one which we will never cede to others; rather we are going to improve it and go towards strong and defended Armenia. This is the greatest respect paid to the memory of thousands of our martyrs. Eternal memory to the servicemembers and martyrs fallen for the fatherland and for army building. Glory and Honor to Armenian people and to Armenian Army. Thank you.