21 Հունվարի, 2015 00:00Ադրբեջանի նախագահի` 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունն իր տեղեկատվական քաղաքականության մեջ սահմանել է տեղեկությունների սահմանափակման և փաստերի աղավաղման նոր` առավել բարձր նշաձող:
Ընդ որում, Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և շփման գծում տիրող իրավիճակին վերաբերող ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը մատուցվող փաստերն ամբողջովին աղավաղելու, ակնհայտ ապատեղեկատվություն տարածելու հետ մեկտեղ, այդ պետության պաշտպանության նախարարությունը լիովին կասեցրել է սեփական Զինված ուժերին վերաբերվող ցանկացած բացասական, առավել ևս` շփման գծում բազմաթիվ անիմաստ մարդկային կորուստներով ուղեկցվող ձախողումներին վերաբերվող տեղեկատվության հրապարակումը: Այդ գործելաոճը լիովին տեղավորվում է համապետական մակարդակով վարվող տեղեկատվական քաղաքականության շրջանակներում, երբ «խոսքի ազատություն», «ազատ մամուլ», «մարդու իրավունքներ», «բազմակարծություն» և տեղեկատվական ազատ հասարակությանը բնորոշող բոլոր մյուս հատկանիշները արմատախիլ են արված, երբ ազատ կամարտահայտությունը դիտվում է որպես պետական դավաճանություն, երբ տասնամյակներ շարունակ սերունդները դաստիարակվում են հայի թշնամու կերպարի, մտացածին սեփական պատմության և հանցագործությունների հիման վրա ստեղծված հերոսների մոտիվներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն այսուհետ ևս շարունակելու է բաց, թափանցիկ և օբյեկտիվ տեղեկատվական քաղաքականությունը` հասարակությանը հաշվետու լինելով մեր զինված ուժերի բոլոր ձեռքբերումների ու առավել ևս` բացթողումների համար, քանզի գիտակցում է դրանք հաղթահարելու, Հայաստանի Հանրապետության և հայ հասարակության պաշտպանությունն ապահովելու ամբողջ պատասխանատվությունը:
Տեղեկատվական դաշտում որդեգրած մոտեցումների այս տարբերությունը լավագույնս ի ցույց է դնում հակամարտ կողմի հետ գոյություն ունեցող և օրըստօրե խորացող բարոյական ու արժեքային տարբերությունը:

21 Января, 2015 00:00
После распоряжения президента Азербайджана «О некоторых мерах безопасности на линии соприкосновения Вооруженных сил Азербайджанской Республики с Вооруженными силами Республики Армения» от 24 сентября 2014 г. военное руководство Азербайджана установило новую, более высокую планку ограничения информации и искажения фактов в своей информационной политике.
Причем наряду с полным искажением фактов, касающихся Армении, Нагорного Карабаха и ситуации на линии соприкосновения при преподнесении их как собственному, так и международному сообществу и распространением очевидной дезинформации, министерство обороны этой страны полностью прекратило опубликование любой отрицательной информации, касающейся собственных вооруженных сил, тем более – относительно провальных авантюр на линии соприкосновения, сопровождающихся многочисленными бессмысленными людскими потерями. Подобный стиль действий полностью вписывается в проводимую на общегосударственном уровне информационную политику, в которой присущие свободному информационному сообществу такие понятия, как «свобода слова», «свободная пресса», «права человека», «плюрализм» и все остальные вырваны с корнем, когда свободное волеизъявление рассматривается как государственная измена, когда десятилетия подряд целые поколения воспитываются на мотивах образа армянина как врага, собственной надуманной истории и героизированных преступников. Министерство обороны Республики Армения и в последующем будет продолжать свою открытую, прозрачную и объективную информационную политику, будучи подотчетным обществу в вопросе всех достижений, а тем более – упущений Вооруженных Сил, поскольку осознает всю ответственность их преодоления и обеспечения обороны Республики Армения и армянского общества. И это различие подходов в информационном поле наилучшим образом демонстрирует всю существующую и углубляющуюся изо дня в день нравственную и ценностную разницу с конфликтующей стороной.