21 Հունվարի, 2015 00:00Ադրբեջանի նախագահի` 2014թ. սեպտեմբերի 24-ի «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության զորքերի շփման գծում անվտանգության մի շարք կանոնների վերաբերյալ» հրամանագրից հետո Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունն իր տեղեկատվական քաղաքականության մեջ սահմանել է տեղեկությունների սահմանափակման և փաստերի աղավաղման նոր` առավել բարձր նշաձող:
Ընդ որում, Հայաստանին, Լեռնային Ղարաբաղին և շփման գծում տիրող իրավիճակին վերաբերող ինչպես սեփական, այնպես էլ միջազգային հանրությանը մատուցվող փաստերն ամբողջովին աղավաղելու, ակնհայտ ապատեղեկատվություն տարածելու հետ մեկտեղ, այդ պետության պաշտպանության նախարարությունը լիովին կասեցրել է սեփական Զինված ուժերին վերաբերվող ցանկացած բացասական, առավել ևս` շփման գծում բազմաթիվ անիմաստ մարդկային կորուստներով ուղեկցվող ձախողումներին վերաբերվող տեղեկատվության հրապարակումը: Այդ գործելաոճը լիովին տեղավորվում է համապետական մակարդակով վարվող տեղեկատվական քաղաքականության շրջանակներում, երբ «խոսքի ազատություն», «ազատ մամուլ», «մարդու իրավունքներ», «բազմակարծություն» և տեղեկատվական ազատ հասարակությանը բնորոշող բոլոր մյուս հատկանիշները արմատախիլ են արված, երբ ազատ կամարտահայտությունը դիտվում է որպես պետական դավաճանություն, երբ տասնամյակներ շարունակ սերունդները դաստիարակվում են հայի թշնամու կերպարի, մտացածին սեփական պատմության և հանցագործությունների հիման վրա ստեղծված հերոսների մոտիվներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն այսուհետ ևս շարունակելու է բաց, թափանցիկ և օբյեկտիվ տեղեկատվական քաղաքականությունը` հասարակությանը հաշվետու լինելով մեր զինված ուժերի բոլոր ձեռքբերումների ու առավել ևս` բացթողումների համար, քանզի գիտակցում է դրանք հաղթահարելու, Հայաստանի Հանրապետության և հայ հասարակության պաշտպանությունն ապահովելու ամբողջ պատասխանատվությունը:
Տեղեկատվական դաշտում որդեգրած մոտեցումների այս տարբերությունը լավագույնս ի ցույց է դնում հակամարտ կողմի հետ գոյություն ունեցող և օրըստօրե խորացող բարոյական ու արժեքային տարբերությունը:

21 January, 2015 00:00After the decree of the president of Azerbaijan on Regulations on security on the contact line between the troops of the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan> dated 24 September 2014, the military leadership of Azerbaijan has established a new, even higher than before, benchmark of information restriction and distortion of facts in his information policy.
Moreover, along with full distortion of the facts related to Armenia, Nagorno Karabakh and situation on the contact line, which are represented to both domestic and international communities, and dissemination of misinformation, the Ministry of Defence of that country has completely stopped publication of any negative information related to its own Armed Forces, especially those related to the flops on the contact line with numerous mindless human losses. This behaviour is fully in line with national information policy, where “freedom of speech”, “free media”, “human rights”, “pluralism” and all other characteristics of free information society are eradicated, where free expression is viewed as treason, where the generations are brought with presented image of Armenians as enemy, fictional own history and fictitious heroes created on committed crimes.
The Ministry of Defence of RA will continue its open, transparent and impartial information policy being accountable to the society for achievements and more importantly for oversights, because it realizes the full responsibility to overcome them and ensure the defense of the Republic of Armenia and Armenian society.
This dissimilarity of approaches adopted in the information field best illustrates the existing and daily growing moral and value differences between the conflicting side.