ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան
16 Հունվարի, 2015 00:00
Հունվարի 16-ին կայացավ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Վրաստան: Պատվիրակության կազմում էր նաև ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էնրիկո Ապրիամովը:
Պատվիրակությանն ընդունել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Լեվան Գիրշիաշվիլին: Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության ներկան և ապագա հեռանկարները, անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին: Զրուցակիցները նշել են, որ պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության խորացումը առաջնահերթությունների թվին է դասվում և Հայաստանում, և Վրաստանում: Որպես համագործակցության առանցքային ուղղություն` կարևորվել են ռազմական կրթությունն ու ուսումը:, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը, օգտվելով առիթից, շնորհակալություն է հայտնել վրացական կողմին` Սաչխերե լեռնային պատրաստության ուսումնական կենտրոնում հայոց զինուժի անձնակազմի մասնագիտական վերապատրաստման բարենպաստ հնարավորություններ ստեղծելու համար: Հանդիպման վերջում երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչություններում միջազգային համագործակցության համար պատասխանատու պաշտոնյաները ստորագրել են հայ-վրացական երկկողմ ռազմական համագործակցության 2015թ. պլանը: Այցի ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև Վրաստանի պաշտպանության նախարար Մինդիա Ջանելիձեի հետ, իսկ Վրաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-մայոր Վախթանք Կապանաձեի կողմից հյուրընկալվել է պաշտոնական ճաշի: Հայկական պատվիրակությունն այցելել է նաև Գորիում տեղակայված Վրաստանի ազգային պաշտպանական ակադեմիա: Ռազմակրթական այս օջախում Դավիթ Տոնոյանը հանդես է եկել«Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգությունը և միջազգային կազմակերպությունների դերակատարումը» խորագիրը կրող զեկուցումով:

Официальный визит возглавляемой первым заместителем министра обороны РА Давитом Тонояном делегации в Грузию
16 Января, 2015 00:00
16-го января состоялся официальный визит возглавляемой первым заместителем министра обороны РА Давитом Тонояном делегации в Грузию. В составе делегации был также первый заместитель начальника Генштаба Вооруженных Сил РА генерал-лейтенант Энрико Априамов.
Делегацию принял заместитель министра обороны Грузии Леван Гирсиашвили. На встрече стороны обсудили нынешнее состояние и перспективы сотрудничества в оборонной сфере, а также коснулись вопросов региональной безопасности. Собеседники отметили, что и Армении, и в Грузии углубление двустороннего сотрудничества причисляется к приоритетам. В качестве ключевого направления сотрудничества стороны отметили военное образование и обучение. Пользуясь возможностью, первый заместитель министра обороны РА выразил благодарность грузинской стороне за создание благоприятных возможностей для профессиональной подготовки личного состава армянских Вооруженных Сил в учебном центре горной подготовки ВС Грузии Сачхере. В конце встречи должностые лица, ответственные за международное сотрудничество в оборонных ведомствах двух государств, подписали план двустороннего армяно-грузинского военного сотрудничества на 2015 год. В ходе визита возглавляемая первым заместителем министра обороны РА делегация встретилась также с министром обороны Грузии Миндией Джанелидзе, а начальником Генштаба ВС Грузии генерал-майором Вахтангом Капанадзе была приглашенана официальный обед. Армянская делегация также посетила Академию национальной обороны Грузии в городе Гори. В этом военно-учебном заведении Давит Тоноян выступил с докладом «Региональная безопасность на Южном Кавказе и роль международных организаций».