12 Հունվարի, 2015 00:002015թ. հունվարի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, գնդապետ Անդրեյ Բերյոզկինին:
Կողմերը մտահոգություն հայտնեցին Գյումրիում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի կապակցությամբ, ինչի հետևանքով զոհ դարձավ Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամ, ինչպես նաև փոխադարձ պատրաստակամություն հայտնեցին դեպքի շուտափույթ, օբյեկտիվ և անկողմնակալ քննության անցկացման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում կարծիքներ փոխանակվեցին նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի` մասնավորապես ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախումների հաճախակիության և ադրբեջանական կողմի դիվերսիոն գործողությունների շուրջ, ինչի հետևանքով կան զոհեր նաև քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
ՀՀ և ՌԴ միջև գործում է Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի վերաբերյալ Համաձայնագիրը:

12 Января, 2015 00:00
12 января 2015 года первый заместитель министра обороны Республики Армения Давит Тоноян принял Врио военного и военно-воздушного атташе при Посольстве Российской Федерации в Республике Армения полковника Андрея Березкина.
Стороны выразили озабоченность в связи с имевшим место в Гюмри фактом трагического происшествия, повлекшего за собой гибель шести членов семьи Аветисянов и подтвердили обоюдную готовность к консолидации общих усилий в целях скорейшего, объективного и беспристрастного проведения расследования компетентными органами. Между Республикой Армения и Российской Федерацией действует Соглашение по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения от 1997 года. Также состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности и, в частности, об участившихся в последнее время нарушениях режима прекращения огня и диверсионных актах азербайджанской стороны как на азербайджано-карабахском направлении, так и на армяно-азербайджанской границе, влекущих за собой потери также и среди гражданского населения.