Մեկնարկեց ձմեռային զորակոչը
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՊՆ ղեկավար կազմի և ԶՈՒ բարձրաստիճան սպայակազմի ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ, հունվարի 8-ին ձմեռային զորակոչի մեկնարկի կապակցությամբ այցելել է Հանրապետական Կենտրոնական հավաքակայան` 2015թ. ձմեռային զորակոչի շրջանակում իրականացվող աշխատանքներին տեղում ծանոթանալու նպատակով:
Պաշտպանության նախարարը նախ զրուցել է որդիներին ճանապարհելու եկած ծնողների հետ և հավաստիացրել, որ ԶՈՒ ղեկավարությունը անում է հնարավոր ամեն ինչ զորակոչի գործընթացը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու, թափանցիկությունն ապահովելու, ինչպես նաև ֆիզիկապես և հոգեպես անառողջ երիտասարդների զորակոչը բացառելու համար: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է նաև զորակոչիկների ծնողներին ու հարազատներին հուզող հարցերին: Հանրապետական կենտրոնական հավաքակայանում Սեյրան Օհանյանը հետաքրքրվել է ազգային բանակ զորակոչվող երիտասարդների տրամադրվածությամբ, նրանց առողջական վիճակով, ֆիզիկական պատրաստվածությամբ, մասնագիտական ու կրթական ունակություններով, զորակոչիկիներին մաղթել խաղաղ և անվտանգ ծառայություն: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հետևել է նաև հավաքակայանում ընթացող բուժզննության գործընթացին, զրուցել բուժանձնակազմի հետ: Հավաքակայանի աշխատակիցներին և զորակոչային հարցերով զբաղվող մարմինների ներկայացուցիչներին անհրաժեշտ ցուցումներ տալուց հետո պաշտպանության նախարարը ներկա է գտնվել վիճակահանության գործընթացին: Շրջայցի ավարտին էլ պաշտպանության նախարարը ճեպազրույց է ունեցել զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Կարեւորելով արդարության և օրինականության մթնոլորտում զորակոչի կազմակերպման գործընթացի շարունակականությունը՝ Սեյրան Օհանյանը հավաստիացրել է, որ զորակոչից զորակոչ իրականացվող աշխատանքները որակապես բարելավվում են բոլոր ուղղություններով և ներդրվում են մի շարք նորամուծություններ: Հերթական զորակոչի նորամուծություններից մեկն էլ այն է, որ զորակոչիկները զորահավաքակայանում այլևս բժշկական պատվաստումներ չեն անցնում: Դրանք իրականացվում են նախքան զորակոչը՝ քաղաքացիական բուժհիմնարկներում կամ զորակոչի ավարտից հետո՝ արդեն այն զորամասում, որտեղ երիտասարդն անցնում է ծառայության:

Стартовал зимний призыв
8 Января, 2015 00:008-го января в связи с началом зимнего призыва министр обороны Армении Сейран Оганян в сопровождении представителей руководящего состава МО и высокопоставленных офицеров ВС посетил Республиканский центральный сборный пункт (ЦСП) с целью ознакомления на месте с проводимыми в рамках зимнего призыва 2015 г. работами.
Министр обороны сначала побеседовал с родителями призывников и заверил их, что руководство ВС делает все возможное для организации процесса призыва на должном уровне, обеспечения прозрачности, а также для исключения призыва в армию душевно и физически нездоровых юношей. Глава оборонного ведомства такжеответил на волнующие родителей и родных призывников вопросы.
На Республиканском центральном сборном пункте С.М.Оганян поинтересовался настроем молодых людей, призывающихся в национальную армию, состоянием их здоровья, физической подготовкой, их уровнем образования и профессиональными навыками, пожелал призывникам мирной и безопасной службы. Затем глава оборонного ведомства ознакомился с процессом медосмотра призывников, побеседовал с медперсоналом. После дачи всех необходимых указаний сотрудникам ЦСП и представителям органов, занимающихся вопросами призыва, министр обороны присутствовал на жеребьевке распределения призывников по воинским частям.
А по завершению обхода ЦСП министр обороны имел брифинг с представителями СМИ. Подчеркнув важность обеспечение непрерывности процесса организации воинского призыва в атмосфере справедливости и законности, Сейран Оганян заверил, что работы по организации призыва качественно улучшаются по всем направлениямиз года в год, внедряется целый ряд нововведений.Так, одним из новшеств очередного призыва является то, что отныне призывникам на сборном пункте не делаются прививки. Эта процедура осуществляется до призыва в гражданских медучреждениях, либо после призыва - уже по месту прохождения воинской службы.