8 Հունվարի, 2015 00:00Հունվարի 8-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է խորհրդակցություն, որը վարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի, ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, վարչությունների և առանձին բաժինների պետեր, բարձրաստիճան զինվորականներ և քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ:
Խորհրդակցության ընթացքում ամփոփվել են առաջնագծում և մշտական տեղակայման վայրերում անձնակազմի զգոնության ու կարգապահության, մարտական և զորահավաքային պատրաստականության, զորքերի մարտական պատրաստության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները, քննարկվել են ձմեռային ուսումնական փուլի ինչպես նաև ԶՈւ կազմավորման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումների պլանավորման առանցքային հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել նաև մեկնարկած ձմեռային զորակոչի պատշաճ կազմակերպման և անցկացման միջոցառումներին:
ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը հաշվետու զեկույց է ներկայացրել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան օրերին գրանցված միջադեպերի, հակառակորդի սանձազերծած սադրիչ գործողությունների և դրանց ի պատասխան ձեռնարկված քայլերի վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով եղանակային պայմանների վատթարացումը` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խորհրդակցության մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրել է զորամասերում անհրաժեշտ ջեռուցման պայմանների ապահովման, անձնակազմի հիվանդացության և ցրտահարության դեպքերի բացառման, զինվորների` հատկապես նորակոչիկների առողջական գանգատներին լրջորեն արձագանքելու վրա: Սեյրան Օհանյանը խորհրդակցության մասնակիցներին տվել է համապատասխան հանձնարարականներ և նախանշել առավելագույն ուշադրություն պահանջող աշխատանքային ուղղությունները:

8 Января, 2015 00:00
8-го января в административном комплексе МО РА состоялось совещание под председательством министра обороны Сейрана Оганяна.
В совещании приняли участие начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра и начальника Генерального штаба, руководители ряда управлений и отделов МО, высокопоставленные военные и служащие специальной гражданской службы. В ходе совещания был подведен итог работ по повышению бдительности воинского состава на передовой и местах постоянной дислокации, боевой и мобилизационной готовности, были обсуждены вопросы зимнего учебного этапа, а также планирования мероприятий по празднованию 23-летия создания ВС РА. Речь шла также о проведении на высоком уровне стартовавшего зимнего призыва. Начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров выступил с отчетным докладом относительно инцидентов в дни праздников Нового года и Рождества Христова, провокаций азербайджанской стороныи предпринятых ответных мер. Учитывая ухудшение погодных условий, министр обороны Сейран Оганян обратил внимание участников совещания на обеспечение необходимого отопления в войсковых частях, исключения случаев заболевания и обморожения личного состава, серьезного отношения к жалобам по состоянию здоровья со стороны солдат, особенно – новобранцев и обозначил направления работы, требующие наибольшего внимания.