3 Հունվարի, 2015 00:00Ս.թ. հունվարի 2-ին և 3-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում, հակառակորդի կողմից ԼՂՀ պաշտպանության բանակի հարավային և արևելյան դիրքերի ուղղությամբ տեղի են ունեցել դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի ներթափանցման փորձեր: Պաշտպանության բանակի զինծառայողների զգոն և համադրված գործողությունների արդյունքում հակառակորդը կորուստներ տալով հետ է շպրտվել: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները վստահորեն վերահսկում են իրավիճակը շփման գծի ողջ երկայնքով:
Ցավոք, հայկական կողմը նույնպես ունի կորուստներ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը իր ցավակցությունն է հայտնում մարտական գործողությունների ընթացքում իրենց կյանքը հերոսաբար Հայրենիքին նվիրաբերած զինծառայողների հարազատներին և կիսում կորստյան ծանր վիշտը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ Սուրբ Ծննդյան տոների շեմին ստեղծված իրավիճակն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական և ռազմական ղեկավարության նենգ քաղաքականության արդյունքն է և ամբողջովին հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ոգուն ու տրամաբանությանը:
Միաժամանակ, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը միջազգային հանրության և մասնավորապես` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների ուշադրությունն է հրավիրում այն անպատասխանատու քաղաքականության վրա, որը, փաստորեն, 2015թ. սկզբից ևեթ վերսկսել է Ադրբեջանի իշխանությունը և վերահաստատում է միջազգային հանրության կողմից նման քաղաքականության հասցեական դատապարտման անհրաժեշտությունը:
Ադրբեջանի ղեկավարության սանձազերծած ցանկացած սադրանք 2015թ.-ին նույնպես խստագույնս պատժվելու է և անխուսափելիորեն հանգեցնելու է ադրբեջանական զինված ուժերի մեծաքանակ կորուստների, որոնց ողջ պատասխանատվությունը կրելու են այդ պետության իշխանությունները:

3 Января, 2015 00:002-го и 3-го января с.г. на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских вооруженных сил противник предпринял попытки вылазок диверсионно-разведывательных групп в направлении южных и восточных позиций Армии обороны НКР. В результате бдительных и скоординированных действийвоеннослужащих АОпротивник, понеся потери, был отброшен на исходные позиции. Подразделения Армии обороны НКР уверенно контролируют ситуацию по всей протяженности линии соприкосновения.
К сожалению, армянская сторона также понесла потери. Министерство обороны РА выражает свою поддержку родным военнослужащих, геройски пожертвовавших жизнью во имя Родины в ходе боевых действий и разделяет всю горечь утраты.
Министерство обороны РА заявляет, что создавшаяся в преддверии праздников Св. Рождества ситуация является результатом коварной политики военно-политического и военного руководства Азербайджана и полностью противоречит духу и логике переговоров по урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ
В то же время министерство обороны РА обращает внимание международного сообщества, и, в частности, государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ на ту безответственную политику, которая фактически была возобновлена со стороны властей Азербайджана с начала 2015 г. и вновь подтверждает необходимость адресного осуждения подобной политики международным сообществом.
Любая развязанная Азербайджаном провокация и в 2015-м году будет жестоко наказана и неизбежно приведет к многочисленным потерям азербайджанских вооруженных сил, вся ответственность за которые ляжет на власти этого государства.