Ամփոփվել են տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքները
Դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անցկացվել է կենտրոնական ապարատի ղեկավար կազմի տարեվերջյան ամփոփիչ խորհրդակցություն: Հեռահաղորդակցության միջոցների և տեսակապի շնորհիվ խորհրդակցությանը ներգրավված էր նաև բանակային զորամիավորումների հրամկազմը և, հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական համագործակցության շրջանակում, Պաշտպանության բանակի ղեկավար կազմը:
Տարեվերջյան ամփոփիչ խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի, գլխավոր շտաբի պետի տեղակալները, վարչությունների պետեր, բարձրաստիճան այլ զինվորականներ և քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ: Բացելով խորհրդակցությունը` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների նախաշեմին, ինչպես նաև տոնական և հետտոնական օրերին պետք է առավել կենտրոնացնել ջանքերը, պատճաշ և բարձր մակարդակով իրականացնել բոլոր միջոցառումները` հակառակորդի սադրանքներից ու ոտնձգություններից զերծ մնալու համար: Խորհրդակցության ընթացքում ենթակա զորամասերում անցկացված ամփոփիչ ստուգումների նախնական արդյունքների, Ամանորի և Սուրբ ծննդի տոնական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մասին տեսակապի միջոցով հաշվետու զեկույցներով հանդես եկան բանակային զորամիավորումների հրամանատարները: Ներկայացվեցին առաջնագծում և մշտական տեղակայման վայրերում զգոնության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները, ուսումնական հաջորդ տարվա նախապատրաստական փուլի աշխատանքների պլանավորման առանցքային հարցերը: Տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքների և առկա խնդիրների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես եկան նաև ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ մի շարք վարչությունների պետեր, ովքեր ընդգծեցին, որ ուսումնական տարվա շրջանակում պլանային կարգով շարունակվել են մարտական և զորահավաքային պատրաստականության, զորքերի մարտական պատրաստության, զինվորական կարգապահության բարձրացմանը նպատակաուղղված աշխատանքները: Ամփոփելով խորհրդակցությունը` պաշտպանության նախարարը տվեց մի շարք ցուցումներ և հանձնարարականեր` ներկայացնելով նաև 2015թ. տարեմուտի ուղերձի առանցքային կետերը: Սեյրան Օհանյանը խորհրդակցության մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց հատկապես տոնական օրերին զորամասերում ուժեղացված ռեժիմով վերահսկողություն սահմանելու, անձնակազմի զգոնությունը բարձրացնելու հարցերի վրա: Պաշտպանության նախարարը հրահանգեց նաև խիստ հետևողական լինել զորամասերում անհրաժեշտ ջեռուցման պայմաններն ապահովելու, անձնակազմի ցրատահարության դեպքերը բացառելու, ինչպես նաև ժամկետային զինծառայողների, հատկապես նորակոչիկների առողջական գանգատների նկատմամբ: Սելեկտորային խորհրդակցությունն եզրափակվեց մեկ գավաթ շամպայնով միմյանց ամանորյա շնորհավորանքներ և բարեմաղթանքներ հղելով: Գեներալից մինչև շարքային բարեմաղթելով առողջություն, երջանկություն, հանդուրժողականություն, անձնական ու ծառայողական նորանոր հաջողություններ` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը վստահություն հայտնեց, որ միասնական աշխատանքի շնորհիվ 2015-ին էլ ազգային բանակը դարձյալ պատվով կհաղթահարի բոլոր դժվարությունները, ամուր կպաշտպանի մեր սահմանները և կապահովի հայ ժողովրդի խաղաղ արարումը:

Подведены итоги проведенных в уходящем году работ
27 декабря в административном комплексе MO РА состоялось годовое итоговое совещание руководящего состава центрального аппарата.
Посредством средств телекоммуникации и видеосвязи в совещании принял участие также командный состав армейских соединений, и, в рамках военного сотрудничествамежду двумя армянскими республиками, руководящий состав Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики. В годовом итоговом совещании приняли участие начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра обороны и начальника Генштаба, начальники управлений, другие высокопоставленные военные и служащие специальной гражданской службы. Открывая совещание, глава оборонного ведомства РА Сейран Оганян подчеркнул, что накануне Нового года и Рождества, а также в праздничные и пост-праздничные дни необходимо еще более сконцентрировать усилия, на должном и высоком уровне провести все мероприятия во избежание провокаций и посягательств со стороны противника. В ходе совещания посредством видеосвязи с отчетными рапортами о предварительных результатах проведенных итоговых проверок, подготовительных работах по проведению праздничных мероприятий в связи с Новым Годом и Рождеством Христовым в войсковых частях выступили командиры армейских соединений. Были представлены мероприятия, направленные на повышение бдительности на передовой и в местах постоянной дислокации, ключевые вопросы планирования работ подготовительного этапа следующего учебного года. С докладами о проведенных в течение уходящего года работах и существующих проблемах выступил также начальники ряда управлений МО, ВС, ГШ ВС, которые подчеркнули, что в течение учебного года в плановом порядке были продолжены работы по повышению боевой и мобилизационной подготовки, боевой готовности войск, воинской дисциплины. Подводя итоги совещания, министр обороны дал ряд указаний и поручений, представив основные пункты новогоднего послания министра обороны. Сейран Оганян обратил особое внимание участников совещанияна усиление контроля в войсковых частях в праздничные дни, повышению бдительности личного состава. Министр обороны также отдал указание быть строго последовательными в вопросе обеспечения необходимых бытовых условий в войсковых частях, в частности, надлежащего отопления, исключения случаев обморожения личного состава, а также быть внимательными к жалобам на состояние здоровья военнослужащих, и особенно - новобранцев. Селекторное совещание завершилось бокалом шампанского и взаимными новогодними поздравлениями и пожеланиями. Пожелав всем – от генерала до рядового - здоровья, счастья, толерантности, новых личных и служебных успехов, министр обороны Сейран Оганян выразил уверенность, что благодаря совместной работе и в 2015 году национальная армия снова с достоинством преодолеет все трудности и будет надежно и крепко защищать границы, обеспечивая мирный созидательный труд армянского народа.