Հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրներն ուշադրության կենտրոնում են
3 Դեկտեմբերի, 2014 00:00Դեկտեմբերի 3-ին` Հաշմանդամների միջազգային օրվա կապակցությամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և պաշտպանական գերատեսչության մի շարք բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ այցելել են «Լեռնային Հայաստան» առողջարան` ականատեսը լինելու զինհաշմանդամների մասնակցությամբ ընթացող սեղանի խաղերի մրցաշարի եզրափակիչ փուլին:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը զրուցել է Արցախյան ազատամարտի մասնակից հաշմանդամ ազատամարտիկների, զինծառայության ընթացքում տարբեր պատճառներով հաշմանդամ դարձած զինծառայողների և նրանց հարազատների հետ, ծանոթացել վերջիններիս խնդիրներին` վստահեցնելով, որ հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալ-կենցաղային խնդիրները մշտապես գտնվում են հանրապետության և ԶՈՒ ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում:
Դիմելով զինհաշմանդամներին` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ մարդ պետք է ոգով առողջ լինի և հենց այդ ոգին է, որ պատերազմի հետևանքով ֆիզիկական խնդիրներ ունեցողներին տոկուն է պահում: Չնայած ֆիզիկական խնդիրների առկայությանը` մարդը կարող է արարել ու պիտանի լինել հասարակությանը, և մեր երկիրն ամենից առաջ ոգով ու դատողությամբ առողջ այդպիսի մարդկանց կարիքն ունի:
Պաշտպանության նախարարության և «Սատար» հաշմանդամների հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ կազմակերպված մրցաշարի ընթացքում զինհաշմանդամները 5 օր շարունակ մրցել են շախմատի, շաշկիի, նարդիի, բազմակարտի, լողի մրցաձևերում: Ընդհանուր առմամբ` մրցաշարի նպատակն էր սպորտի միջոցով հավասար հնարավորություններ ստեղծել և ինտեգրել հաշմանդամություն ունեցող անձանց հասարակության մեջ:
Հաշմանդամների միջազգային օրվա կապակցությամբ «Լեռնային Հայաստան» առջողջարանում կազմակերպված մրցաշարը եզրափակվել է մրցանակաբաշխության արարողությամբ, որի ընթացքում տարբեր մրցաձևերում հաղթող ճանաչված և մրցանակային տեղեր զբաղեցրած զինհաշմանդամներին պաշտպանության նախարարը հանձնել է պատվոգրեր և դրամական պարգևներ:

Проблемы лиц, имеющих инвалидность, в центре внимания
3 декабря, в связи с Международным днём инвалидов, министр обороны РА Сейран Оганян и ряд высокопоставленных представителей оборонного ведомства РА посетили санаторий «Горная Армения», чтобы наблюдать за финальным этапом турнира по настольным играм среди военных инвалидов.
Глава оборонного ведомства побеседовал с ветеранами ополчения, ставшими инвалидами в результате участия в Арцахской (Карабахской) освободительной войне, с военнослужащими, по разным причинам ставшими инвалидами в ходе военной службы и их родственниками, ознакомился с их проблемами и заверил их, что социально-бытовые проблемы имеющих инвалидность лиц постоянно находятся в центре внимания руководства страны и вооружённых сил. Обращаясь к военным инвалидам, министр обороны Сейран Оганян отметил, что человек должен быть здоров духом и именно этот дух питает стойкость ветеранов, которые приобрели физические проблемы в результате войны. «Несмотря на наличие физических проблем, человек может продолжать творить и быть полезным обществу, и наша страна прежде всего нуждается именно в таких людях — имеющих здоровый дух и здоровые суждения», — отметил Сейран Оганян. По инициативе министерства обороны и общественной организации инвалидов «Сатар» («Поддержка») военные инвалиды в течение 5 дней состязались в шахматах, шашках, нардах, многоборью, плавании. Целью турнира было создание равных условий для лиц, имеющих инвалидность и их интегрирование в общество. Организованный в санатории «Горная Армения» в связи с Международным днем инвалидов турнир завершился церемонией вручения призов, во время которой министр обороны вручил почетные грамоты и денежные призы военным инвалидам, занявшим призовые места в соревнованиях по различным видам спорта.