Տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի հերթական նիստը
28 Նոյեմբերի, 2014 00:00Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցավ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի հերթական նիստը, որը նվիրված էր զինված ուժերում արատավոր բարքերի դեմ պայքարի, ազգային բանակի ավանդույթների զարգացման և հայրենասիրության արժեքի դաստիարակության խնդիրների քննարկմանը: ՀՀ ՊՆ և ԼՂՀ ՊԲ-ի միջև համագործակցության շրջանակում կոլեգիայի նիստին մասնակցում էին պաշտպանության բանակի ներկայացուցիչները: Նիստին ներկա էին նաև ՀՀ ՊՆ հետ համագործակցող հասարարական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարներ:
Կոլեգիայի նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին օրեր առաջ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խոցված հայկական ուղղաթիռի անձնակազմի և հայրենիքի սահմանների պաշտպանության համար զոհված խիզախ հայորդիների հիշատակը:
Բացելով կոլեգիայի նիստը և ներկայացնելով օրակարգում տեղ գտած հարցերը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը զինված ուժերում հայրենասիրական արժեքների դաստիարակման և ազգային բանակի լավագույն ավանդույթների ձևավորման խորապատկերում կարևորեց քննարկվող հարցերի արդիականությունը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը փաստեց, որ բանակաշինության արդի փուլի «Բանակը մեր տունն է, մեր ամրոցը: Մեր ամրոցում` մեր օրենքներով կամ միասնական պայքար արատավոր բարքերի դեմ» նշանաբանը և այն կյանքի կոչելուն միտված բազմաթիվ միջոցառումները 2014թ. ընթացքում տվել են իրենց դրական արդյունքները և հաջողվել է ցուցանիշների առաջընթաց գրանցել:
Պաշտապանության նախարարի ներածական խոսքից հետո «Զինված ուժերում ազգային բանակի ավանդույթների զարգացման և հայրենասիրության արժեքի դաստիարակության գործընթացը» թեմայով զեկույց ներկայացրեց ՀՀ ԶՈՒ ԱՀՏԱ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ալեքսան Ալեքսանյանը:
Պաշտպանական բարեփոխումների ներկա փուլում զինված ուժերի մարտունակության ապահովման կարևորագույն գրավականներից մեկը հայրենասիրական ու բարոյական արժեքներով զինվորի ձևավորումն է: Ընդգծելով նշված իրողության արդիականությունը հայ զինվորականությանը, հասարակության տարբեր շերտերին հոգեպես ու գիտակցորեն շաղկապելու առումով` գեներալ-մայոր Ա. Ալեքսանյանը ներկայացրեց տարեսկզբից մինչ օրս վարչության կողմից իրականացված տարաբնույթ ծրագրերը, միջոցառումներն ու 2015թ. աշխատանքային հիմնական ուղղությունները:
Այնուհետև հաշվետու զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ ՊՆ Տ և ՀԿ վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը: Զեկույցի թեման էր` «Բանակի և քաղաքացիական ուսումնական հաստատությունների համագործակցության միջոցով արատավոր բարքերի դեմ պայքարի ընթացքը»: Համակողմանի վերլուծության միջոցով ներկայացնելով զինված ուժերում արատավոր բարքերի դեմ մղվող պայքարի, բարեկրթության ու բարեվարքության կանոնների ամրապնդմանն ուղղված զգալի աշխատանքների արդյունքները, այդ պայքարի շրջանակում 2014թ. ընթացքում անցկացված միջոցառումները, հետազոտական աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը, Վարդան Ավետիսյանը փաստեց, որ զինվորական կոլեկտիվներում բարոյահոգեբանական առողջ մթնոլորտի ձևավորման, արատավոր երևույթների, քայքայիչ աղանդների գործունեության կանխարգելման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցներն ընդհանուր առմամբ տվել են իրենց դրական արդյունքը, սակայն խնդիրը շարունակում է մնալ հրատապ և դրա հաղթահարումը առավել քան հետևողական ջանջեր է պահանջում:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում զորքերի բարոյահոգեբանական ապահովման համալիր միջոցառումների, անձնակազմի հետ տարվող տեղեկատվական-դաստիարակչական աշխատանքների, զինվորական կարգապահության ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկված աշխատանքների, հայրենասիրական արժեքների ուղենիշների և նմանաբնույթ այլ հարցերի շուրջ ելույթներով հանդես եկան ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ:
Ակտիվ քննարկումների արդյունքում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը տվեց մի շարք հանձնարարականներ և հստակ ժամանակացույց սահմանեց աշխատանքները պատշաճ կերպով իրականացնելու նպատակով:

Состоялось очередное заседание коллегии при министре обороны
28 ноября в административном комплексе МО РА состоялось очередное заседание коллегии при министре обороны, которое было посвящено обсуждению вопросов борьбы с порочными нравами в вооруженных силах, проблемам развития традиций национальной армии и воспитания ценности патриотизма.
В рамках сотрудничества между МО РА и Армией обороны НКР, в заседании коллегии принимали участие представители Армии обороны. На заседании присутствовали также руководители ряда сотрудничающих с МО РА общественных организаций. Участники заседания коллегии почтили минутой молчания память членов экипажа поражённого 12 ноября азербайджанскими ВС армянского вертолёта и память отважных сынов армянского народа, погибших при защите границ Родины.Открывая заседание коллегии и представляя вошедшие в повестку заседания вопросы, министр обороны Сейран Оганян, на фоне воспитания патриотических ценностей в вооруженных силах и формирования лучших традиций национальной армии, отметил важность актуальности обсуждаемых вопросов. Руководитель оборонного ведомства напомнил, что девиз современного этапа строительства армии - «Армия – наш дом, наша крепость. В нашей крепости по нашим законам, или совместная борьба с порочными нравами», и многочисленные мероприятия, проведенные для реализации этого девиза в течение 2014 года, дали свои положительные результаты, удалось зафиксировать прогресс в плане показателей. После вступительной речи министра обороны доклад на тему «Процесс развития традиций национальной армии и воспитания ценности патриотизма в вооружённых силах» представил начальник Управления по работе с личным составом ВС РА генерал-майор Алексан Алексанян. На данном этапе оборонных реформ важнейшим залогом обеспечения боеспособности вооруженных сил является формирование солдата – носителя патриотических нравственных ценностей. Подчеркивая актуальность указанной проблемы для создания прочной осознаной и духовной связки между армянским воинством и различными слоями общества, генерал А.Алексанян представил работы разного характера, проведенные Управлением с начала года, мероприятия и основные рабочие направления на 2015г. После этого с отчётным докладом выступил начальник Управления информации и по связям с общественностью МО РА Вардан Аветисян. Тема доклада была «Ход борьбы с порочными нравами посредством сотрудничества между армией и гражданскими учебными заведениями». Представив детальный анализ ведущейся в ВС борьбы с порочными нравами, результатов существенных работ, направленных на укрепление правил хорошего тона и благопристойного поведения, проведенных в 2014г. в рамках указанной борьбы мероприятий, исследовательских работ и предстоящих программ, Вардан Аветисян отметил, чтомероприятия по формированию здоровой морально-психологической атмосферы в воинских коллективах, в направлении борьбы с вредными сектами и порочными нравами были в целом результативны, но вопрос сохраняет актуальность, а её преодоление требует более чем последовательных шагов. В ходе заседания Коллегии выступления по вопросам, связанным с комплексными мероприятиями по морально-психологическому обеспечению войск, проводимыми с личным составом информационно-воспитательными работами, мерами, предпринятыми в направлении усиления воинской дисциплины, патриотическим воспитанием имели Начальник ГШ ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, первый заместитель министра обороны Давит Тоноян, другие высокопоставленные должностные лица. По результатам активных обсуждений, Сейран Оганян дал ряд поручений и определил чёткий график для должной реализации работ.