Հայ խաղաղապահները Լիբանանում են
27 Նոյեմբերի, 2014 00:00Նոյեմբերի 26-ի երեկոյան Իտալիայի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռով Լիբանան է մեկնել և արդեն տեղակայման վայր է ժամանել հայ խաղաղապահների 32 հոգանոց ստորաբաժանումը:
Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումն իտալական զորախմբի կազմում մասնակցելու է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող «Լիբանանում Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության ժամանակավոր ուժեր» (ՅՈՒՆԻՖԻԼ) առաքելությանը և իրականացնելու է ՄԱԿ-ի զինավանի անվտանգության ապահովում:
Հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման Լիբանան ճանապարհման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ու Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջիովաննի Ռիչուլին:
Հայ խաղաղապահները 2004 թվականից ընդգրկված են միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում և ներկայումս առաքելություն են իրականացնում ևս երկու երկրում` Աֆղանստանում և Կոսովոյում:

Армянские миротворцы отправились в Ливан
27 Ноября, 2014 00:00Вечером 26 ноября самолётом Военно-воздушных сил Италии в Ливан отправилось и уже прибыло на место дислокации подразделение армянских миротворцев, состоящее из 32 военнослужащих для участия в осуществляемой под эгидой ООН миссии «Временные силы Организации Объединенных Наций в Ливане» (UNIFIL) в составе итальянского контингента и будет обеспечивать безопасность военного городка ООН.
В церемонии проводов армянского миротворческого подразделения в Ливан приняли участие министр обороны РА Сейран Оганян и Чрезвычайный и полномочный посол Италии в Армении Джиованни Риччули.
Армянские миротворцы вовлечены в международные миротворческие миссии с 2004 года и в настоящее время осуществляют миссии в двух странах -Афганистане и Косово.