25 Նոյեմբերի, 2014 00:00
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դիվանագետներին և ռազմական ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման թեման նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից ԼՂՀ օդուժի ուղղաթիռի խոցման և անձնակազմի ճակատագրի շուրջ զարգացումներն էին: Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի դիակներն անկման վայրից տարհանելու ուղղությամբ ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից իրականացված հատուկ գործողությունների մանրամասները, ինչպես նաև հայկական կողմի նշված գործողություններն ապացուցող անհերքելի փաստեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը ափսոսանք է հայտնել միջազգային հանրության միջնորդական գործունեության նկատմամբ Ադրբեջանի հարուցած խոչընդոտների կապակցությամբ, որոնք թույլ չտվեցին միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի համաձայն դուրս գալ խոցված ուղղաթիռի շուրջ ձևավորած փակուղուց: Դավիթ Տոնոյանը հավելել է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածվող ապատեղեկատվությունը և իրականացված հատուկ գործողության հերքումը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարման, ինչպես նաև զոհված հակառակորդի նկատմամբ բարոյապղծման ևս մեկ վառ օրինակ: Այս հարցով Ադրբեջանի սանձազերծած ապատեղակատվական արշավը ոչ այլ ինչ է, քան քաղաքական ղեկավարության առաջադրած խնդիրների կատարման անկարողության կոծկում ադրբեջանական զինուժի կողմից: Տեղեկացնենք նաև, որ նույն բովանդակությամբ տեղեկատվություն Դավիթ Տոնոյանը փոխանցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավարին:

25 November, 2014 00:00On November 25 the First Deputy Minister of Defence of the Republic of Armenia Davit Tonoyan met with the diplomats and military representatives of foreign states accredited in Armenia.
The topics of the meeting were developments concerning November 12 shooting down of the helicopter by Azerbaijani troops and the fate of its crew. Mr. D.Tonoyan presented the details of the special operation conducted by NKR Defence Army units aimed at recovery of the aircrew bodies from the impact point, as well as undeniable facts proving the validity of such an operation by Armenian side.
The first deputy Minister of Defence expressed his deep regret at obstacles, created in Azerbaijan, to the intermediary activities of international community, which doomed the efforts to find a way out of the deadlock established around the shot down helicopter. Mr. Tonoyan added that the disinformation spread by Azerbaijan’s MoD and denial of the Special Operation are yet another vivid examples of infringement on International Humanitarian Law and a sacrilege over a fallen adversary. The misinformation campaign unleashed on this matter in Azerbaijan is nothing else but cover-up for Azerbaijani armed forces in their inability to perform the tasks set by the political leadership.
It should be also mentioned that Davit Tonoyan had previously given information of the same content to the Head of the ICRC Delegation to Armenia.