25 Նոյեմբերի, 2014 00:00
Նոյեմբերի 25-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա պետությունների դիվանագետներին և ռազմական ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման թեման նոյեմբերի 12-ին ադրբեջանական զինուժի կողմից ԼՂՀ օդուժի ուղղաթիռի խոցման և անձնակազմի ճակատագրի շուրջ զարգացումներն էին: Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի դիակներն անկման վայրից տարհանելու ուղղությամբ ԼՂՀ ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից իրականացված հատուկ գործողությունների մանրամասները, ինչպես նաև հայկական կողմի նշված գործողություններն ապացուցող անհերքելի փաստեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը ափսոսանք է հայտնել միջազգային հանրության միջնորդական գործունեության նկատմամբ Ադրբեջանի հարուցած խոչընդոտների կապակցությամբ, որոնք թույլ չտվեցին միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի համաձայն դուրս գալ խոցված ուղղաթիռի շուրջ ձևավորած փակուղուց: Դավիթ Տոնոյանը հավելել է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածվող ապատեղեկատվությունը և իրականացված հատուկ գործողության հերքումը հանդիսանում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարման, ինչպես նաև զոհված հակառակորդի նկատմամբ բարոյապղծման ևս մեկ վառ օրինակ: Այս հարցով Ադրբեջանի սանձազերծած ապատեղակատվական արշավը ոչ այլ ինչ է, քան քաղաքական ղեկավարության առաջադրած խնդիրների կատարման անկարողության կոծկում ադրբեջանական զինուժի կողմից: Տեղեկացնենք նաև, որ նույն բովանդակությամբ տեղեկատվություն Դավիթ Տոնոյանը փոխանցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավարին:

25 Ноября, 2014 00:00
25-го ноября первый заместитель Министра обороны РА Давид Тоноян принял дипломатических и военных представителей иностранных государств, аккредитованных в РА.
DIV class="mat_main_text" align="justify">Темой встречи было развитие событий вокруг сбитого вооруженными силами азербайджанской стороны 12 ноября 2014 года вертолета и дальнейшей судьбы его экипажа. В ходе встречи Д.Тоноян представил подробности специальной операции по эвакуации подразделениями АО НКР останков погибших летчиков с места крушения, а также неоспаримые факты, подтверждающие действия армянской стороны. Первый заместитель Министра обороны РА выразил сожаление по поводу создаваемых Азербайджаном препятствий посреднической миссии международного сообщества, не позволивших разрешить тупиковую ситуацию. Д.Тоноян добавил, что распространенная дезинформация и опровержение министерства обороны Азербайджана в отношении осуществленных спецдействий является грубым попиранием международного гуманитарного права, а также является еще одним ярким примером кощунства в отношении погибшего противника. В этом вопросе развязанная дезинформационная кампания Азербайджана является ни чем иным, как сокрытием несостоятельности азербайджанских ВС в исполнении поставленных политическим руководством задач. Информацию с аналогичным содержанием Д.Тоноян передал главе делегации Международного Комитета Красного Креста (МККК) в РА.