Մեկնարկել են ամենամյա հավաք-պարապմունքները
ՀՀ զինված ուժերի 2014 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն` հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մեկնարկել են ՀՀ նախարարությունների, գերատեսչությունների, մարզպետարանների պաշտոնատար անձանց հավաք-պարապմունքները:
Ողջունելով հավաքի մասնակիցներին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար 2009 թվականից ի վեր կազմակերպվող ամենամյա հավաք-պարապմունքների նպատակն է ամրապնդել ռազմական անվտանգության համակարգում պետական բոլոր կառույցների սերտ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների շրջանում բարձրացնել ռազմական անվտանգության ապահովման գործում պաշտոնական պարտականությունների և իրավասությունների վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հանդես է եկել «Ժամանակակից պատերազմների բնույթը» թեմայով դասախոսությամբ, որի շրջանակում անդրադարձել է պատերազմների տարբերակմանը, դրանց վարման առանձնահատկություններին և բնույթին: Դասախոսության ավարտին Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է հավաքի մասնակիցների հարցերին: Հավաքի մասնակիցների համար տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակի, ազգային անվտանության ապահովման համատեքստում գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացման հեռանկարների շուրջ դասախոսություններով հանդես են եկել ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն ու ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: Վեցօրյա հավաք-պարապմունքների շրջանակներում դասախոսություններով հանդես են գալու ինչպես պաշտպանության նախարարության, այնպես էլ պետական այլ կառույցների ներկայացուցիչները: Հավաքին մասնակից պաշտոնատար անձանց կներկայացվեն ռազմաքաղաքական որոշումների մշակման մեթոդիկային ու իրավիճակի գնահատմանը, պատերազմների բնույթին, զորահավաքային խնդիրներին առնչվող շուրջ երկու տասնյակ դասախոսություներ: Հավաքի մասնակիցները կայցելեն ՀՀ ԶՈւ զորամասեր, կմասնակցեն կրակային պատրաստության դասընթացի:

Стартовали ежегодные сборы-занятия
Согласно плану подготовки ВС Армении на 2014 год, 13 октября в административном комплексе МО РА стартовали сборы-занятия, в которых участвуют должностные лица министерств, ведомств и офисов губернаторов РА.
Приветствуя участников сбора, министр обороны РА Сейран Оганян подчеркнул, что целью ежегодных сборов-занятий, организуемых для высокопоставленныхгосударственных чиновников с 2009г., является укрепление тесного взаимодействия всех государственных структур в системе обеспечения военной безопасности, а также повышение уровня информированности у представителей системы государственного управления о своих обязательствах и правомочиях в вопросе обеспечения военной безопасности. Руководитель оборонного ведомства выступил с лекцией на тему «Характер современных войн», в рамках которой коснулся категорий войн, особенностей их ведения и характеру. В конце лекции министр ответил на вопросы слушателей. Для участников сбора с лекциями о военно-политической ситуации в регионе и перспективах развития сельскохозяйственной сферы в контексте обеспечения национальной безопасности выступили замминистра иностранных дел Шаварш Кочарян и министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян. В ходе шестидневных сборов-занятий с лекциями выступят представители какМО РА, так и других государственных структур. Участникам сбора будут представлены около двух десятков лекций о методике разработки военно-политических решений и оценке ситуации, характере войн, проблемах сборов. Участники сбора также посетят войсковые части ВС РА, примут участие в учениях по огневой подготовке.