Մեկնարկել են ամենամյա հավաք-պարապմունքները
ՀՀ զինված ուժերի 2014 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն` հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մեկնարկել են ՀՀ նախարարությունների, գերատեսչությունների, մարզպետարանների պաշտոնատար անձանց հավաք-պարապմունքները:
Ողջունելով հավաքի մասնակիցներին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար 2009 թվականից ի վեր կազմակերպվող ամենամյա հավաք-պարապմունքների նպատակն է ամրապնդել ռազմական անվտանգության համակարգում պետական բոլոր կառույցների սերտ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների շրջանում բարձրացնել ռազմական անվտանգության ապահովման գործում պաշտոնական պարտականությունների և իրավասությունների վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հանդես է եկել «Ժամանակակից պատերազմների բնույթը» թեմայով դասախոսությամբ, որի շրջանակում անդրադարձել է պատերազմների տարբերակմանը, դրանց վարման առանձնահատկություններին և բնույթին: Դասախոսության ավարտին Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է հավաքի մասնակիցների հարցերին: Հավաքի մասնակիցների համար տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրավիճակի, ազգային անվտանության ապահովման համատեքստում գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացման հեռանկարների շուրջ դասախոսություններով հանդես են եկել ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն ու ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: Վեցօրյա հավաք-պարապմունքների շրջանակներում դասախոսություններով հանդես են գալու ինչպես պաշտպանության նախարարության, այնպես էլ պետական այլ կառույցների ներկայացուցիչները: Հավաքին մասնակից պաշտոնատար անձանց կներկայացվեն ռազմաքաղաքական որոշումների մշակման մեթոդիկային ու իրավիճակի գնահատմանը, պատերազմների բնույթին, զորահավաքային խնդիրներին առնչվող շուրջ երկու տասնյակ դասախոսություներ: Հավաքի մասնակիցները կայցելեն ՀՀ ԶՈւ զորամասեր, կմասնակցեն կրակային պատրաստության դասընթացի:

The launch of annual gathering trainings
13 October, 2014 00:00According to the preparation plan of the Armenian Armed Forces for the year of 2014, on October 13, gathering trainings were held in the administrative complex of the RA Ministry of Defence for the RA ministries, agencies and regional officials.
Welcoming the assembly participants, RA Defence Minister Seyran Ohanyan highlighted that, since 2009, senior government officials seek to strengthen the close cooperation between state institutions within the military security system through these annual gathering trainings and also, within the official duties and powers of government representatives, enhance the level of awareness in the provision of military security.
The Minister of Defence held a lecture concerning the “Nature of modern warfare”, under which he referred to the distinction between wars, their characteristics and the nature of their conduct. At the end of the lecture, Seyran Ohanyan answered the questions of the attendees.
The RA Deputy Minister of Foreign Affairs, Shavarsh Kocharyan and RA Minister of Agriculture Sergo Karapetyan also held lectures on the situation inside the region and on agricultural development prospects in the context of national security assurance.
During the six-day gathering trainings, lectures will be made by the representatives of the Ministry of Defence and other state agencies. Officials participating in the meeting will be presented with political decisions and situation assessment methods, the nature of wars and mobilization issues throughout around two dozen lectures.
The participants will visit various RA MoD military units and will attend shooting training courses.