8 Հոկտեմբերի, 2014 00:00Հոկտեմբերի 7-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանության նախարարը Հանձնակատարին ներկայացրել է ՀՀ զինված ուժերում Մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղության իրականացվող բարեփոխումները, անդրադարձ կատարել միջազգային կազմակերպությունների օժանդակությամբ իրականացվող թրեյնինգային և իրազեկվածության բարձրացման ծրագրերին, որոնք ընդգրկում են լայն շրջանակ` սկսած նախազորակոչային տարիքի երիտասարդներից, վերջացրած զորամասերի ԱՀՏԱ գծով տեղակալներով և ռազմական ոստիկաններով: Հաշվի առնելով Մարդու իրավունքների Հանձնակատարի Հայաստան այցի թեմատիկ ուղղվածությունը, ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է նաև զինված ուժերում կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության, զինծառայող կանանց իրավունքների երաշխավորման, իգական սեռի կուրսանտների թվի ավելացման և այդ ուղղությամբ կատարվող այլ աշխատանքները, անդրադարձել ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի հետ այդ ոլորտում իրականացվող արդյունավետ համագործակցությանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորել է նաև ՀՀ քննչական կոմիտեի ստեղծմամբ ՊՆ համակարգից քննչական ծառայության դուրսբերման փաստը, այն համարելով անհարկի շահարկումներին վերջ տալու ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլ:
ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարն իր հերթին նշել է, որ բարձր է գնահատում ներկայացված ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումները, ինչպես նաև գոհունակություն է հայտնել իր նախորդ այցից հետո այլընտրանքային ծառայության կազմակերպման հարցում գրանցված առաջընթացի կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանում Մարդու իրավունքների խախտման հարցերին: Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել Հակոբ Ինջիղուլյանի դեպքի վերաբերյալ և նշել, որ Ինջիղուլյանի նկատմամբ կատարված գործողությունները փաստում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները հատուկ քաղաքականություն են մշակել գերեվարված զինծառայողներին հոգեբանական ճնշումների, խոշտանգումների և մահվան սպառնալիքի միջոցով ուղղորդել դեպի երրորդ երկիր:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ պաշտպանության նախարարը առաջարկել է դիտարկել Մարդու իրավունքների հարցերով ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի հետ երկկողմ ձևաչափով համագործակցության զարգացման հնարավորության հարցը:

8 Октября, 2014 00:007 октября министр обороны РА Сейран Оганян принял делегацию, возглавляемую комиссаром Совета Европы по правам человека Нилом Муйжниексом.
В ходе встречи Министр обороны представил Комиссару реформы в направлении защиты прав человека в ВС РА, а также коснулся осуществляемых при содействии международных организаций тренинговых программ и программ, направленных на повышение информированности, которые включают широкий круг лиц – начиная от молодежи допризывного возраста и кончая заместителями войсковых частей по работе с личным составом и сотрудниками военной полиции. С учётом тематической направленности визита комиссара Совета Европы в Армению, министр обороны РА представил работы, направленные на обеспечение равноправия женщин и мужчин в вооруженных силах, гарантирование прав женщин-военнослужащих, увеличения числа курсантов женского пола, коснулся эффективного сотрудничества, осуществляемого с Фондом народонаселения ООН в этом направлении. Министр обороны РА также отметил важность вывода из структуры МО Следственной службы с созданием Следственного комитета РА, расценивая этот факт как необходимый шаг в направлении того, чтобы положить конец необоснованным спекуляциям.
В свою очередь комиссар Совета Европы по правам человека отметил, что он высоко оценивает реформы, осуществляемые в представленных сферах, а также выразил удовлетворение зафиксированным после его предыдущего визита прогрессом в вопросе организации альтернативной службы.
В ходе встречи собеседники также обсудили вопросы, связанные с нарушением прав человека в регионе. Министр представил подробности, касающиеся инцидента с вернувшимся в Армению из азербайджанского плена военнослужащим срочной службы Акопом Инджигуляном, при этом отметив, что действия в отношении Инджигуляна свидетельствуют о том, что азербайджанские власти разработали специальную политику по склонению пленённых военнослужащих к переводу в третью страну путём оказания психологического давления, пыток и угрозы смерти. По окончании встречи министр обороны РА предложил рассмотреть вопрос о возможности развития двустороннего сотрудничества с офисом Совета Европы в Армении в области прав человека.