Հայաստանում կանցկացվի միջազգային երիտասարդական ռազմամարզական մրցույթ-հավաք (Տեսանյութ)
2015թ. ամռանը Հայաստանում` Ծաղկաձորի մարզաբազայի հենքի վրա, անցկացվելու է «Միություն 2015-հաղթանակի ժառանգորդներ» միջազգային երիտասարդական ռազմամարզական մրցույթ-հավաքը:
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է ռազմամարզական մրցույթի նախապատրաստման և կազմակերպչական հարցերի պլանավորման նպատակով ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ստեղծված հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Խորհրդակցության ընթացքում որոշվել են ռազմամարզական մրցույթի անցկացման ընդհանուր խնդիրները, միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքների պլանավորման նպատակով տրվել են մի շարք հանձնարարականներ: Սեպտեմբերի 24-ին Ծաղկաձորում` ռազմամարզական մրցույթի անցկացման վայրում, անցկացվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով ստեղծված հանձնաժողովում ընդգրկված ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ վարչությունների ներկայացուցիչների աշխատանքային խորհրդակցությունը: Տեղազննման իրականացման և խնդիրների հստակեցման նպատակով կազմակերպված խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի պետ, գնդապետ Վիտալի Ոսկանյանը ներկայացրել միջոցառման ընդհանուր գաղափարն ու կազմակերպչական առանցքային հարցերը: Քննարկվել են նաև միջազգային մրցույթ-հավաքի տեխնիկական, թիկունքային, բժշկական, տեղեկատվական, անվտանգության ապահովման հետ կապված մի շարք խնդիրներ, կազմակերպչական այլ հարցեր: Հայրենասիրական ուղղվածության սոցիալական միջազգային նախագիծ հանդիսացող հավաքի գլխավոր նպատակն է Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված հայրենասիրական, ռազմամարզական միջոցառումների կազմակերպումը` ուղղված երիտասարդության շրջանում հայրենասիրության, ժողովուրդների ազգային, մշակութային և կրոնական արժեքների ամրապնդմանը:

В Армении будет проведёно международное молодёжное военно-спортивное соревнование-сбор
24 Сентября, 2014 00:00Летом 2015 года в Армении на спортивной базе г. Цахкадзор будет проведёно международное молодёжное военно-спортивное соревнование-сбор «Союз 2015-Наследники победы».
23 сентября в административном комплексе МО РА состоялось первое заседание созданной по приказу министра обороны РА комиссии по подготовке военно-спортивного соревнования и планированию организационных вопросов, которое вёл председатель комиссии, первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян.
В ходе совещания были решены общие вопросы проведения военно-спортивного соревнования, с целью планирования работ подготовки мероприятия был дан ряд распоряжений.
24 сентября в г. Цахкадзор, на месте проведения военно-спортивного соревнования, было проведено рабочее совещание представителей вовлечённых в комиссию управлений МО, ВС и ГШ ВС. В ходе совещания, организованного с целью обследования места проведения соревнования и уточнения вопросов, начальник военно-спортивного училища им. Монте Мелконяна МО РА полковник Виталий Восканян представил общую идею мероприятия и основные организационные вопросы. Был также обсуждён ряд вопросов, связанных с техническим, тыловым, медицинским и информационным обеспечением и обеспечением безопасности международного военно-спортивного соревнования, а также иные организационные вопросы.
Главной целью посвящённого 70-летию Победы в Великой Отечественной войне сбора, являющегося международным социальным проектом патриотической направленности, является организация патриотических, военно-спортивных мероприятий, направленных на укрепление среди молодёжи патриотизма, национальных, культурных и религиозных ценностей народов.