Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը
24 Սեպտեմբերի, 2014 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվեց ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ձևավորված Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ռազմավարական հերթական վերանայման գործընթացը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի նախագահությամբ անցկացված նիստին մասնակցում էին ռազմավարական վերանայման գործընթացին ներգրավված պետական կառավարման բոլոր մարմինները` նախարարների տեղակալների մակարդակով, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնյաները:
Միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ամփոփվեցին վերանայման գործընթացի երկրորդ փուլի արդյունքները և համաձայնեցվեցին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ռազմավարական պլանավորման նկատառումները:
Պլանավորման նկատառումներում մատնանշվել են պետության զինված պաշտպանության կազմակերպման այնպիսի նոր գաղափարներ ու մոտեցումներ, ինչպիսիք են «Խելամիտ պաշտպանությունը» և «Առաջադրանքով հրամանատրումը»: Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում այս և այլ նորարարական լուծումների կյանքի կոչումը թույլ կտա փոքր ուժերով մեծ խնդիրների կատարմանն ունակ ստորաբաժանումների միջոցով վարել տարատեղված և ապակենտրոնացված գործողություններ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության համար վճռական մոտեցումների ևս մեկ կարևոր ուղղություն է լինելու զինվորական էթիկայի նորմերի, կառավարման մշակույթի զարգացումը և բարեվարքության ամրապնդումը: Այս նախաձեռնություններն ուղղված կլինեն զինված ուժերում բարեփոխումների տեսլականը զինվորական ծառայության նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխության և զինվորականների սոցիալական խմբերում փոխհարաբերությունների նոր մոդելների վրա խարսխելուն:
Նիստի ավարտին ազդարարվեց Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի 3-րդ փուլի մեկնարկը, որի ընթացքում մշակվելու և սահմանվելու են պաշտպանության գործում շահառու մարմինների դերերն ու առաջադրանքները և զինված ուժերի խնդիրները:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը բոլոր գերատեսչություններին շնորհակալություն հայտնեց համապետական նշանակության այս ձեռնարկում ցուցաբերած ակտիվ մասնակցության համար, վստահություն հայտնելով որ միջգերատեսչական փոխգործակցության նույն բարձր մակարդակը կպահպանվի նաև ռազմավարական վերանայման հաջորդիվ փուլերի ընթացքում:
Պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայումը կիրականացվի մինչև 2015թ. ավարտը և նպատակաուղղված կլինի Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրի երկարաժամկետ գնահատման հիման վրա պաշտպանության և անվտանգային դինամիկ համակարգի` մինչև 2020թ. հեռանկարային զարգացման երաշխավորմանը:

Состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии, координирующей процесс стратегического пересмотра обороны РА
24 Сентября, 2014 00:00
23 сентября в министерстве обороны РА было проведено очередное заседание сформированной распоряжением Президента РА межведомственной комиссии, координирующей процесс очередного стратегического пересмотра обороны Армении.
В прошедшем под председательством министра обороны РА Сейрана Оганяна заседании, на уровне заместителей министров, приняли участие все органы государственного управления, вовлечённые в процесс стратегического пересмотра обороны, а также высокопоставленные должностные лица министерства обороны и вооружённых сил. В ходе заседания межведомственной комиссии были подведены итоги второго этапа процесса пересмотра и согласованы соображения по стратегическому планированию обороны Республики Армения. В соображениях по планированию были обозначены такие новые идеи и подходы организации вооруженной обороны государства, какими, к примеру, являются «Разумная оборона» и «Командование по заданию». Воплощение в жизнь в Вооружённых Силах Республики Армения этих и иных новаторских решений даст возможность осуществлять рассредоточенные и децентрализованные действия с помощью подразделений, способных решать малыми силами большие задачи. Ещё одним важным направлением решительных подходов министерства обороны РА будет укрепление норм воинской этики, развитие культуры управления и воспитане добропорядочности. Эти инициативы будут направлены на базирование концепции реформ в ВС на изменении отношения к воинской службе и новых моделях взаимоотношений в социальных группах военных. По окончании заседания был дан старт третьему этапу процесса Стратегического пересмотра обороны, в ходе которого будут разработаны и разграничены роли и задачи заинтересованных в деле обороны органов, а также задачи ВС. Подводя итоги заседания, министр обороны Сейран Оганян поблагодарил все ведомства за проявленное активное участие в этом предприятии общегосударственного значения, высказывая уверенность, что такой же высокий уровень межведомственного взаимодействия сохранится и в течение последующих этапов стратегического пересмотра. Второй стратегический пересмотр обороны будет осуществлён до конца 2015 года и будет направлен на гарантирование до 2020 года перспективного развития динамичной системы обороны и безопасности, основанной на долгосрочной оценке сформировавшейся вокруг Армении среды безопасности.