13 Սեպտեմբերի, 2014 00:00
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին պաշտպանության նախարարի և ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալները, ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ վարչությունների ու առանձին բաժինների պետերը: Հեռահաղորդակցության միջոցների և տեսակապի շնորհիվ խորհրդակցությանը ներգրավված էր նաև բանակային զորամիավորումների հրամկազմը:
Խորհրդակցությունը նվիրված էր ՀՀ անկախության հռչակման 23-րդ տարեդարձի առթիվ անցկացվելիք հանդիսավոր միջոցառումների կազմակերպմանը, պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիաների առաջիկա նիստերի նախապատրաստական աշխատանքներին: Կարևորելով երիտասարդության շրջանում ազգային գաղափարախոսության և հայրենասիրության սերմանումը` Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ այդ գործընթացում ազգային բանակը պետք է առանցքային դերակատարում ունենա: Ըստ այդմ, նախարարը հանձնարարեց, որ զորամասերում ՀՀ անկախության տարեդարձի առթիվ անցկացվելիք տոնական միջոցառումներին ներգրավվեն նաև հասարակության լայն շերտերը: Ընդգծելով, որ ազգային բանակի հենքն ի վերջո հասարակությունն է, Սեյրան Օհանյանն արձանագրեց, որ այս առումով բանակ-հասարակություն կենսական կապի հետագա ամրապնդումն ուղղակի խիստ անհրաժեշտություն է: Նախարարը հորդորեց նաև, որ վերոհիշյալ կապը պետք է օգտագործել հասարակության շրջանում ազգային ավանդույթների շարունակության ապահովման, մնայուն արժեքների արմատավորման, արատավոր բարքերի դեմ տարվող պայքարը հաղթական ավարտին հասցնելու համար: Խորհրդակցության ընթացքում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձավ նաև կարգապահական բնույթի խնդիրներին: Օրերս ՊՆ զորամասերից մեկում զինվորի մահվան ելքով գործի քննության կապակցությամբ պաշտպանության նախարարը շեշտեց, որ անկախ նրանից, թե ինչն է դրդել զինվորին ինքնասպանության, զորամասի ղեկավարության պատասխանատվության չափը դրանից ոչ մի կերպ չի նվազելու և ծառայողական քննության ավարտից հետո օրենքի ամբողջ խստությամբ պատժվելու են բոլոր մեղավորները: Նմանաբնույթ դեպքերը հետագայում բացառելու նպատակով Սեյրան Օհանյանը խորհրդակցության ավարտին մասնակիցներին տվեց կոնկրետ հանձնարարականներ և ցուցումներ:

13 Сентября, 2014 00:00
13-го сентября в административном комплексе МО РА под председательством министра обороны Сейрана Оганяна состоялось совещание, в котором приняли участие заместители министра обороны и начальника Генштаба ВС, начальники управлений МО, ВС, Генштаба ВС РА и начальники ряда отделов. Благодаря видеосвязи и средствам телекоммуникации в совещании принял участие и командный состав армейских соединений.
Совещание было посвящено организации торжественных мероприятий по случаю 23-летия провозглашения независимости РА, а также подготовительных работ к проведению заседаний действующей при министре обороны коллегии. Отметив важность распространения национальной идеологии и патриотизма среди молодежи, Сейран Оганян отметил, что национальная армия должна играть ключевую роль в этом деле. В связи с этим министр поручил вовлечь в программу проводимых в войсковых частях праздничных мероприятий, приуроченных к очередной годовщине провозглашения независимости широкие слои общества. Подчеркнув, что, в конечном итоге, опорой национальной армии является общество, Сейран Оганян обратил внимание на то, что в этом смысле дальнейшее укрепление жизненно важной связи между армией и обществом является строго необходимым. Министр также призвал использовать эту связь для продолжения национальных традиций, укоренения непреходящих ценностей в обществе, для доведения до победного конца ведущуюся в настоящее время борьбу с порочными явлениями. В ходе совещания глава оборонного ведомства коснулся также проблем, связанных с дисциплиной в армии. В связи с расследованием дела о смерти солдата, имевшей место на днях в одной из войсковых частей МО, министр особо подчеркнул, что вне зависимости от того, что именно побудило солдата к самоубийству, степень ответственности руководства войсковой части от этого никоим образом не приуменьшается, и после завершения служебного следствия по этому делу все виновные будут наказаны по всей строгости закона. С целью исключить подобные случаи в дальнейшем, Сейран Оганян дал участникам совещания конкретные поручения и указания.