Պաշտպանության նախարարը հյուրընկալվել է Տնտեսագիտական համալսարանում
12 Սեպտեմբերի, 2014 00:00Սեպտեմբերի 12-ին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հյուրընկալվել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում:
Համալսարան կատարած այցի շրջանակում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ծաղիկներ է դրել համալսարանի բակում տեղադրված զոհված ուսանող-ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարին:
Տնտեսագիտական համալսարանի ղեկավարության, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների, պաշտպանական գերատեսչության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համալսարանում բացվել է ԲՈւՀ-ի ուսանող-զոհված ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված լսարանը, որի բացման պատիվը վերապահվել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին և ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին: Հանդիսավոր միջոցառմանը ներկա էին նաև զոհվածների ընտանիքների անդամները, հարազատներն ու մարտական ընկերները: Լսարանը նվիրված է ՀՊՏՀ այն քաջորդիներին, ովքեր Արցախյան ազատամարտի տարիներին կիսատ թողեցին ուսումը և մեկնեցին ռազմաճակատ` սեփական կյանքի գնով պաշտպանելով հայրենիքի սահմանները: 13 զինվորների կենսագրություն, իրեր ու մեդալներ մեկ սենյակում են: Նորաբաց լսարանին կից կգործի նաև թանգարան:
Լսարանի բացումից հետո Տնտեսագիտական համալսարանում կայացավ «1-ը դարձնենք 100» խորագիրը կրող ծրագրի շնորհանդեսը` նվիրված հայալեզու Վիքիպեդիան Արցախյան պատերազմի մասին պատմող նյութերով հարստացնելուն: Արձագանքելով «1 հայ` 1 հոդված» կոչին՝ ՀՊՏՀ մի խումբ ուսանողներ համալրել են հայալեզու Վիքիպեդիան Արցախյան պատերազմի մասին պատմող 100-ից ավելի հոդվածներով:
Ողջունելով Տնտեսագիտական համալսարանի ուսանողների կողմից անցկացվող հայրենասիրական միջոցառումները` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ընդգծել է, որ հպարտությամբ է ներկայացնում մի կառույց, որն անցել է հաղթական փառավոր ուղի: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ թե նոր լսարանի բացումը և թե «1-ը դարձնենք 100» խորագիրը կրող ծրագրի մեկնարկը խթան կհանդիսանան երիտասարդության շրջանում հայրենասիական դաստիարակության և բանակ-բուհ կապի առավել ամրապնդման համար:
Ներկաները հնարավորություն ունեցան նաև իրենց հուզող հարցերը ուղղելու պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին: Միջոցառման ավարտին էլ տեղի ունեցավ պարգևատրման արարողություն: Բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման և ուսանողների հայրենասիրական դաստիարակության գործում ունեցեած ավանդի համար համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի մի շարք ներկայացուցիչներ և ուսանողներ խրախուսվեցին պատվոգրերով և գերատեսչական մեդալներով:

Министр обороны в гостях в Экономическом университете
12 Сентября, 2014 00:0012-го сентября министр обороны Сейран Оганян побывал в гостях в Государственном экономическом университете Армении.
В рамках визита в Университет глава оборонного ведомства возложил цветы к размещенному во дворе вуза мемориалу погибших студентов вуза-азатамартиков. С участием руководства, профессорско-преподавательского состава и студентов, высокопоставленных представителей оборонного ведомства в университете была открыта аудитория в памятьо погибших студентах-азатамартиках (бойцов за свободу), честь открытия которой выпала министру обороны Сейрану Оганяну и ректору ГЭУА Корюну Атояну. Аудитория посвящена тем храбрым студентам ГЭУА, которые отправились на фронт, не окончив учебу, защищая границы Родины. На торжественной церемонии присутствовали также члены семей погибших, их родные и боевые товарищи. Биографии, личные вещи и медали 13 бойцов собраны в одной комнате. При вновь открытой аудитории также будет музей.
После открытия аудитории в Экономическом университете состоялась также презентация программы под девизом «Превратим 1 в 100», направленной на обогащение армяноязычной «Википедии» материалами об арцахской (карабахской) войне. В ответ на призыв «1 армянин – 1 статья», группа студентов ГЭУА вуза пополнила армяноязычную «Википедию» более чем 100 статьями, рассказывающими об арцахской войне.
Приветствуя проводимые студентами Экономического университета патриотические мероприятия, министр обороны Сейран Оганян подчеркнул, что для него честь представлять структуру, которая прошла славный победный путь.
Глава оборонного ведомства выразил уверенность, что и открытие новой аудитории, и стартовавшая программа под названием «Превратим 1 в 100» будут способствовать усилению патриотического воспитания молодежи и наибольшему укреплению связи армия-вуз.
У присутствующих была возможность задать волнующие их вопросы министру обороны Сейрану Оганяну.
В конце мероприятия состоялась церемония награждения. За вклад в дело укрепления связи армия-вуз и патриотического воспитания студентов ряд представителей профессорско-преподавательского состава и студентов был поощрен ведомственными медалями и почетными грамотами.