10 Սեպտեմբերի, 2014 00:00Սեպտեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ պարոն Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ԳԴՀ դաշնային պաշտպանության նախարարության պատվիրակությանը, որը ս.թ. սեպտեմբերի 9-ից 10-ը Երևանում էր գտնվում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում հայ-գերմանական երկկողմ ռազմական համագործակցության բանակցություններին մասնակցելու նպատակով:
Հանդիպումների և բանակցությունների արդյունքում ամփոփվել են 2014թ. երկկողմ համագործակցության ծրագրի արդյունքներն և ձեռքբերումները, մշակվել է 2015թ. հայ-գերմանական ռազմական համագործակցության ծրագրի նախագիծը:
Կողմերը բարձր են գնահատել վերջին տարիներին համագործակցության բնագավառում կատարված աշխատանքը, այն պայմանականորեն բաժանելով երեք ուղղությունների` աջակցություն ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումներին, ռազմական կրթություն և համատեղ մասնակցություն Աֆղանստանում միջազգային կայունության ապահովման գործողություններին:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել պահպանել համագործակցության զարգացման դինամիկան` փոխգործակցելիության հաստատված մակարդակը զարգացնելու նպատակով:

10 Сентября, 2014 00:00Первый заместитель министра обороны Армении господин Давит Тоноян 10-го сентября принял делегацию министерства федеральной обороны ФРГ, которая находилась в Ереване 9-10-го сентября для участия в переговорах об армяно-германском двустороннем сотрудничестве в оборонной сфере в министерстве обороны РА.
По окончании встреч и переговоров были подведены итоги и достижения программы двустороннего сотрудничества в 2014 году и разработан проект программы армяно-германского военного сотрудничества на 2015 год. Стороны высоко оценили работу, проделанную за последние годы в области сотрудничества, условно разделив ее на три направления – содействие реформам в оборонной сфере РА, военное образование и совместное участие в действиях по обеспечению международной стабильности в Афганистане.
В ходе встречи была достигнута договоренность сохранить динамику развития сотрудничества для поднятия существующего уровня способности к взаимодействию.