Մոնթեականները կրկին բարձր արդյունքներ են ցուցաբերել
6 Սեպտեմբերի, 2014 00:00Ս.թ. օգոստոսի 16-ից 31-ը ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի թիմը` վարժարանի պետ, գնդապետ Վ. Ոսկանյանի ղեկավարությամբ, մասնակցել է Ղրղզստանի Հանրապետությունում կայացած «Սոյուզ 2014-Հաղթանակի ժառանգներ» երիտասարդական ուսումնական ռազմամարզական միջազգային հավաքին: Հավաքին իրենց մասնակցությունն են ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության 8, Ղրղզստանի 2, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի, Մոլդովայի և Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետությունների թիմերը:
Անցկացվել են մրցույթներ հետևյալ մարզաձևերից. «Արգելագոտու հաղթահարում և 1-ին բուժօգնություն», «Դիպուկահարների մենամարտ», «Սուսերամարտ սվիններով», «Կրոսավազք 3 կմ`զենքով», «Փոխանցավազք ջրի վրա», «Ուժային տեստավորում», «Դանակի նետում», «Լեռնային-դաշտային երթարշավ 20 կմ», «Շարային պատրաստությունից», «Պատը` պատին», «Ֆուտբոլի և վոլեյբոլի առաջնություն», ինչպես նաև «Պատմական վիկտորինա», «Դիվանագիտական խաղ`Պետություն»:
Կազմակերպվել են հետևյալ դպրոցները` Կինոյի, Հետախույզ–վերլուծաբանի, Ժուռնալիստիկայի, Մարտական և արտակարգ իրավիճակների պայմանների բուժօգնության, Հոգեբանության, Դեսանտայինի, Բաղնիքային վարպետության, Ռազմական հետախույզի, Տիեզերագնացության, ինչպես նաև լուսանկարների ցուցահանդես «Իմ պապը հաղթող է» թեմայով: Անցկացվել են նաև մշակույթային օրեր, որտեղ յուրաքանչյուր պատվիրակություն ներկայացրել է իր երկրի պատմությունը, մշակույթը, երգն ու պարը, ազգային խոհանոցը, տարազը, զինված ուժերը, ուսումնական հաստատությունը, կազմակերպել է կլոր սեղան երկրորդ աշխարհամարտի, Աֆղանստանի և Չեչնիայի պատերազմի վետերանների մասնակցությամբ:
Վարժարանի թիմը աչքի է ընկել բարձր ֆիզիկական և բարոյակամային հատկանիշներով: Վարժարանի սաներն ընդգրկվել են տարբեր պետությունների ներկայացուցիչներից համալրված հավաքական դասակներում և իրենց թիմերի կազմում նվաճել են 11 ոսկե, 12 արծաթե և 12 բրոնզե մեդալներ: Հավաքների ընթացքում հանդիպումներ են եղել Հայրենական մեծ պատերազմի, Աֆղանական և Չեչնիայի պատերազմի վետերանների, հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների, տիեզերագնաց-օդաչու, ՌԴ և Ղրղզստանի հերոս Սալիժան Շարիպովի, օլիմպիական չեմպիոն, սպորտի վաստակավոր վարպետ ԽՍՀՄ և ՌԴ վաստակավոր մարզիչ, ՌԴ սպորտային ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Միխայիլ Մամիաշվիլիի և այլ պատվավոր հյուրերի հետ:
Հավաքների ավարտին ք. Մոսկվայում վարժարանի թիմը այցելել է նաև Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդարան, հանդիպել թեմակալ առաջնորդ, գերաշնորհ տեր Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանին: Վարժարանի սաներն այցելել են նաև ՌԴ Զինված ուժերի, «Բորոդինոյի ճակատամարտի համայնապատկեր» թանգարաններ և այլ տեսարժան վայլեր:
Հաջորդ տարի «Սոյուզ 2015-Հաղթանակի ժառանգներ» միջազգային հավաքը` Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 70 ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, նախատեսված է անցկացնել Հայաստանի Հանրապետությունում` Ծաղկաձորում:

Воспитанники военно-спортивного лицея им. М. Мелконяна вновь показали высокие результаты на международных сборах
6 Сентября, 2014 00:00
С 15-ого по 31-ое августа с.г. команда военно-спортивного лицея им. М. Мелконяна МО РА под руководством начальника лицея полковника Восканяна В.В. участвовала на международном молодежном военно–спортивном сборе «Союз 2014: Наследники победы», прошедшем в Республике Кыргызстан.
Проводились соревнования по следующим дисциплинам: «Преодоление полосы препятствий и первая медицинская помощь», «Поединок снайперов», «Фехтование на штыках», «Кросс 3 км с оружием», «Метание ножей», «Горно-полевой марш бросок 20 км», «Строевая подготовка», «Стенка на стенку», «Первенство по волейболу и футболу», «Историческая викторина», дипломатическая игра «Государство». Были организованы школы: кино, разведчика – аналитика, журналистики, медпомощи в боевых и чрезвычайных условиях, психологии, десанта, банного мастерства, военного разведчика, космонавтики, а также была организована фотовыставка на тему «Мой дед – победитель». Были проведены дни культуры, где каждая делегация представляла историю, культуру, песни, танцы, национальную кухню, вооруженные силы своего государства и учебное заведение, в котором учатся. Был организован круглый стол с участием ветеранов ВОВ, Афганистана и Чеченской войны. Команда лицея отличилась своими высокими физическими и моральными качествами. Каждый воспитанник был вовлечен во взводы, укомплектованные участниками команд разных государств, и в составе своих команд наши курсанты завоевали 11 золотых, 12 серебряных и 12 бронзовых медалей. На сборе были организованы встречи с ветеранами ВОВ, Афганской и Чеченской войн, с представителями спецподразделений, с летчиком-космонавтом, Героем РФ и Республики Кыргызстан Шариповым Салижаном Шакировичем, с олимпийским чемпионом, заслуженным мастером спорта СССР, заслуженным тренером РФ, председателем Федерации по спортивной борьбе РФ Мамиашвили Михаилом Геразевичем и другими почетными гостями. По окончании сбора в г. Москве команда лицея посетила Московскую и Ново-Нахичеванскую епархию Армянской Апостольской Церкви, где была принята предводителем епархии архиепископом Езрасом Нерсисяном, который пожелал успешной службы личному составу. Команда посетила также Музей Вооруженных сил РФ, Панораму Бородинской битвыи другие достопримечательности г. Москвы. Следует отметить, что МО РА приняло решение в 2015 году в рамках празднования 70-летия Победы в Великой Отечественной войне сбор «Союз 2015: Наследники Победы» принять в Республике Армения, в живописном Цахкадзоре.