5 Սեպտեմբերի, 2014 00:00
Ուելսում ընթացող ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների 52 ղեկավարների ձևաչափով հանդիպմանը:
Նիստի ժամանակ մեկնարկեց ՆԱՏՕ-ի և գործըկեր պետությունների միջև «Փոխգործունակության հարթակ» նախաձեռնությունը, որը համագործակցության առկա մեխանիզմների համադրման ու ներդաշնակեցման միջոցով միտված է պաշտպանական բարեփոխումների, պաշտպանական պլանավորման, ռազմական կրթության և ուսումնական ու մարտական պատրաստության գործընթացները անվտանգության աջակցության միջազգային առաքելություններին լավագույնս նպատակաուղղելուն: Նիստի մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում նախարար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունը դիտարկում է մեկնարկած նախաձեռնությունը որպես վստահության ամրապնդման յուրօրինակ միջոց, որը նաև կնպաստի Հարավային Կովկասի և մերձակա տարածաշրջաններում առկա լարվածության մեղմմանը:

5 Сентября, 2014 00:00
В рамках проходящего в Уэльсе саммита НАТО 4-го сентября министр обороны РА Сейран Оганян принял участие во встрече 52 руководителей оборонных ведомств государств-членов и стран-партнеров НАТО.
Во время встречи был дан старт инициативе «Площадка совместимости» между НАТО и государствами-партнерами, которая направлена на то, чтобы посредством сочетания и гармонизации имеющихся в наличии механизмов сотрудничества наилучшим образом направить в русло международных миссий по содействию безопасности процессы оборонных реформ, оборонного планирования, военного образования, учебной и боевой подготовки. В своем слове к участникам заседания министр Сейран Оганян отметил, что оборонное ведомство Армении рассматривает стартовавшую инициативу как своеобразное средство для укрепления доверия, которое также будет способствовать уменьшению существующей в настоящее время напряженности на Южном Кавказе и прилегающих регионах.