29 Օգոստոսի, 2014 00:00Օգոստոսի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին և Պաշտպանի զինծառայողների իրավունքների հարցերով նորանշանակ տեղակալ Արմեն Գրիգորյանին:
Սեյրան Օհանյանը Պաշտպանի տեղակալին շնորհավորեց պատասխանատու պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթեց արդյունավետ աշխատանք:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՊՆ-ՄԻՊ համագործակցության զարգացման հեռանկարները և ի հայտ եկող խնդիրներին համատեղ օպերատիվ արձագանքելու կարողությունների կատարելագործման հետ կապված հարցեր: Քննարկվեցին նաև պաշտպանության նախարարության կողմից զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իրավագիտակցության բարձրացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները: Պաշտպանության նախարարն ընդգծեց, որ կարևորվում է ինչպես միջազգային գործընկերների, այնպես էլ ՊՆ ներքին ուժերով զինված ուժերում մարդու իրավունքների, փողոցային բարքերի դեմ պայքարի, զինվորական կոլեկտիվների կառավարման և այլ հարցերով ուսումնական ձեռնարկների, ուղեցույցների մշակումը և իրազեկվածության բարձրացման միջոցառումների անցկացումը, որտեղ օմբուդսմենի ինստիտուտը ևս կարող է դերակատարում ունենալ:
Հանդիպման ավարտին նշվեց, որ համագործակցության առկա վիճակն ընդհանուր առմամբ գոհացուցիչ է, սակայն անհրաժեշտ է ընդլայնել և ինստիտուցիոնալ մակարդակի բերել համակարգային լուծում պահանջող խնդիրների ուղղությամբ ջանքերի համադրումը:

29 Августа, 2014 00:0029 августа министр обороны РА Сейран Оганян принял защитника прав человека (омбудсмена) РА Карена Андреасяна и новоназначенного заместителя защитника прав человека по вопросам прав военнослужащих Армена Григоряна. Сейран Оганян поздравил заместителя защитника прав человека в связи со вступлением в ответственную должность и пожелал ему плодотворной работы.
В ходе встречи обсуждались перспективы развития отношений МО - офис омбудсмена, и вопросы, связанные с совершенствованием механизмов совместного оперативного реагирования возникающих проблем.
Также была обсуждена работа по повышению правосознания в области прав человека, ведущаяся министерством обороны в вооруженных силах.
Министр обороны подчеркнул, что придает важность разработке пособий по правам человека, борьбе с уличными нравами, управлению военными коллективами и другим вопросам и проведению мероприятий по повышению информированности как в сотрудничестве с международными партнерами, так и собственными силами МО, в чем институт омбудсмена может иметь свою роль.
В заключение встречи было отмечено, что настоящее состояние сотрудничества в целом удовлетворительное, однако необходимо расширять и привести к институциональному уровню совмещение усилий в направлении проблем, требующих системного решения.