22 Օգոստոսի, 2014 00:00Օգոստոսի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնին և ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում «ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցության հայտերի ներկայացումը և վարչական աջակցությունը» թեմայով աշխատաժողովն անցկացնող ՄԱԿ-ի և Կանզասի ազգային գվարդիայի փորձագիտական խմբին:
Նշված աշխատաժողովն անցկացվում է ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Աշխատաժողովի նպատակն է մասնակիցներին ծանոթացնել ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության գործընթացին, խաղաղապահ առաքելության և նախատեղակայման ուղեցույցին, պահանջներին և այլն:
ԱՄՆ-ի «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրին ՀՀ անդամակցությունը հաստատվել է 2013թ.-ին և նշված ծրագրի հիմնական նպատակն է աջակցել հայկական կողմին խաղաղապահ կարողությունների զարգացման և ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող առաքելությունների ներգրավման գործընթացում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի հովանո ներքո անցկացվող խաղաղապահ առաքելություններին հայկական կողմի մասնակցության և «Համաշխարհային խաղաղապահ գործողությունների նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում իրականացվելիք առաջիկա նախագծերը:

22 Августа, 2014 00:0022 августа первый заместитель министра обороны Давит Тоноян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Джона Хефферна и экспертную группу ООН и Национальной гвардии Канзаса, проводящих рабочую конференцию на тему «Представление заявок на участие в миротворческих миссиях ООН и административное содействие».
Указанная конференция проходит в рамках программы США «Инициатива международных миротворческих действий». Основная цельюрабочей конференции является ознакомление участников с процессом подготовки к миротворческим миссиям ООН, дорожной картой миротворческой миссии и предварительной дислокации, требованиями и др.
Членство РА в программе США «Инициатива международных миротворческих действий» было утверждено в 2013 году, и основная целью программы является содействие армянской стороне в развитии миротворческих возможностей и в процессе вовлечения в миссии, осуществляемые под эгидой ООН.
В ходе встречи были обсуждены вопросы участия армянской стороны в миротворческих миссиях, проводимых под эгидой ООН и предстоящие проекты в рамках программы «Инициатива международных миротворческих действий».