22 Օգոստոսի, 2014 00:00Օգոստոսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմը շարունակել է խախտել հրադադարի պահմանման ռեժիմը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծի տարբեր հատվածներում:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տվյալների համաձայն, օգոստոսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 240 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1900 կրակոց:
Հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում օգոստոսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 48 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 300 կրակոց:
Եվ ՀՀ ԶՈւ, և ԼՂՀ ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում հավատարիմ են մնացել հրադադարի պահպանման ռեժիմին և պատասխան գործողությունների են դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում` վստահորեն վերահսկելով իրենց պահպանության ներքո գտնվող դիրքերը:
Ադրբեջանական կողմից հրադադարի պարբերական խախտումները հերթական անգամ վկայում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի և պաշտպանության նախարարության ղեկավարությունը միտումնավոր դիմում է սադրիչ գործողությունների հայ-ադրբեջանական շփման գծում արհեստական լարվածություն ստեղծելու նպատակով, կամ` ադրբեջանական զինված ուժերի` սահմանագոտում տեղակայված ստորաբաժանումները չեն ենթարկվում կենտրոնական հրամանատարությանը, զբաղված են ինքնագործունեությամբ և հաշվետու չեն հրամանատարությանը սպառած ռազմամթերքի համար, եթե, իհարկե, նման հաշվարկներ Ադրբեջանի զինված ուժերում ընդհանրապես տարվում են:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի լարմանն ուղղված քայլերից և գործուն միջոցներ ձեռնարկել սահմանագոտում իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ:
ՀՀ զինված ուժերը և ԼՂՀ պաշտպանության բանակը վստահորեն վերահսկում են սահմանային իրավիճակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով, խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը: Հայ զինծառայողներն իրավիճակին համարժեք գործողությունների են դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:

22 Августа, 2014 00:00
Азербайджанская сторона в период 17-22 августа продолжала нарушать режим прекращения огня на разных участках армяно-азербайджанской государственной границы и линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил.
Согласно оперативным данным, полученным из Армии обороны НКР, в период 17-22 августа режим прекращения огня на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил нарушался противником около 240 раз, в ходе чего из разных видов стрелкового оружия в направлении армянских дозорных было произведено более 1900 выстрелов. В период 17-22 августа режим прекращения огня на армяно-азербайджанской государственной границе нарушался противником около 48 раз, в ходе чего из разных видов стрелкового оружия в направлении армянских дозорных было произведено более 300 выстрелов. Передовые подразделения и ВС Армении, и Армии обороны НКР в основном оставались верны режиму прекращения огня и к ответным действиям прибегали только в случае крайней необходимости, надежно контролируя обороняемые ими позиции. Периодические нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня в очередной раз свидетельствуют о том, что руководство вооруженных сил и министерства обороны Азербайджана намеренно прибегает к провокационным действиям с целью создания искусственной напряженности на линии соприкосновения армяно-азербайджанских сил, или же подразделения азербайджанских вооруженных сил, дислоцированные на границе, не подчиняются центральному командованию, заняты самодеятельностью и не подотчетны командованию за израсходованные боеприпасы, если, конечно, подобные подсчеты в азербайджанских вооруженных силах вообще ведутся. Министерство обороны Республики Армения в очередной раз призывает азербайджанскую сторону воздержаться от шагов, направленных на обострение ситуации и предпринять действенные меры для стабилизации ситуации в приграничной зоне. Вооруженные силы РА и Армия обороны НКР надежно контролируют приграничную ситуацию по всей протяженности линии соприкосновения сил, строго следуют режиму прекращения огня. Армянские военнослужащие предпринимают адекватные действия только при целевых нарушениях со стороны противника.