ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն «Արմենպրես» լրատվական գործակալության խնդրանքով անդրադարձել է Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում կապերի ընթացիկ
20 Օգոստոսի, 2014 00:00
Հարց. Արդյոք մտահոգվա՞ծ եք Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև պաշտպանության ոլորտում կապերի ընթացիկ ամրապնդմամբ, հատկապես` վերջերս Նախիջևանում կայացած պաշտպանության նախարարների հանդիպման հետքերով:
Պատասխան. «Առանձնապես` ոչ: Հարևան Վրաստանի հետ Հայաստանն ունի փոխադարձ անվտանգության շահերի լայն շրջանակ, որի մասին վկայում են մի շարք համագործակցային նախաձեռնություններ` պաշտպանության ոլորտում ներառյալ: Կարծում եմ, որ հենց Վրաստանի մասնակցությունը կզսպի այս եռակողմ հարաբերությունների հակադրումը Հայաստանի ազգային անվտանգության շահերին: Ձեր կողմից հիշատակված նախարարների հանդիպման վայրը նույնպես առանձնակի մտահոգությունների տեղիք չի տալիս, քանի որ այն պարզապես հանդիսանում է հնարավոր աշխարհագրական վայրերի տարբերակներից մեկը:
Այնուամենայնիվ, այս համագործակցության հետևանքներն ամբողջովին ներառված են Հայաստանի պաշտպանության պլանավորման ռազմավարական նկատառումներում` դրանց կանխատեսվող վնասատու ազդեցությունների հաշվառմամբ:

По просьбе армянского информационного агентства Арменпресс первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян прокомментировал вопрос укрепления текущих связей между Турцией, Азербайджаном и
20 Августа, 2014 00:00Вопрос: - Господин Тоноян, не беспокоит ли Вас наблюдаюшееся в последнее время укрепление связей между Турцией, Азербайджаном и Грузией в области обороны и особенно – после состоявшейся недавно в Нахичеване встречи министров обороны трех стран?
Ответ: - Не особенно. С соседской Грузией у Армении есть широкий круг интересов, касающихся взаимной безопасности, о чем свидетельствует ряд инициатив по сотрудничеству – в том числе и в области обороны. Думаю, что именно участие Грузии станет сдерживающим фактором в противопоставлении этих трехсторонних отношений интересам национальной безопасности Армении. И место, где состоялась упомянутая Вами встреча министров, также особого беспокойства не вызывает, поскольку это –всего лишь один из вариантов возможных мест встречи.
Тем не менее, последствия этого сотрудничества полностью включены в исходные предпосылки стратегического планирования обороны Армении – с учетом их прогнозируемых опасных воздействий.