15 Օգոստոսի, 2014 00:00
Աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ս.թ. օգոստոսի 15-ին հանդիպումներ է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի և ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Սինայսկիի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր:Մասնավորապես, անդրադարձ է եղել հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում ս.թ. հուլիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձություններին, ինչպես նաեւ խաղաղապահությանն ու ռազմական կրթությանը վերաբերող հարցերին: Վերոնշյալ այցի շրջանակներում արծարծվել են նաև գալիք տարում Հայաստանում կայանալիք ՀԱՊԿ մասնակից պետությունների խաղաղապահ ուժերի «Անքակտելի Եղբայրություն-2015» համատեղ զորավարժությունների նախապատրաստման և անցկացման, ինչպես նաև ՀԱՊԿ և ԱՊՀ կազմակերպություների շրջանակներում գործող հիմնական մասնագիտական կրթական հաստատություններում կադրերի և մասնագետների պատրաստման վերաբերյալ հարցեր: Ս.թ. օգոստոսի 16-ին, այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ. Տոնոյանի մասնակցությունը ՌԴ ԶՈՒ «Ալաբինո» ուսումնամարզական համալիրի բազայում անցկացվելիք «Տանկային բիաթլոն-2014» աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլին:

15 Августа, 2014 00:00
15 августа 2014 года в ходе рабочего визита в Москву первого заместителя Министра обороны Республики Армения Д.Тонояна состоялись его встречи с Генеральным секретарем ОДКБ Н.Бордюжей и Секретарем Совета министров обороны СНГ А.Синайским.
Были обсуждены вопросы международной и региональной безопасности, в частности, отмечены события, имевшие место в Кавказском регионе коллективной безопасности с конца июля по начало августа с.г., а также рассмотрены вопросы миротворчества и военного образования. В рамках вышеуказанных обсуждений были затронуты вопросы, касающиеся подготовки и проведения в Армении в будущем году совместного учения с миротворческими контингентами государств-членов ОДКБ “Нерушимое братство-2015”, а также подготовки кадров и специалистов в базовых профильных учебных заведениях, действующих в ОДКБ и СНГ. 16 августа 2014 года первый заместитель Министра обороны РА Д.Тоноян примет участие в наблюдении за финалом Чемпионата мира по танковому биатлону, проводимому на полигоне Алабино в Подмосковье.