Հայոց հովազները պատրաստ են վերջին թռիչքին
15 Օգոստոսի, 2014 00:00Ռուսաստանի Դաշնությունում` մերձմոսկովյան «Ալաբինո» ուսումնական զորավարժարանում այս օրերին ընթացող «Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցումները մոտենում են ավարտին: Մասնակից պետությունների` Ռուսաստանի, Անգոլայի, Բելառուսի, Վենեսուելայի, Հնդկաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Չինաստանի, Քուվեյթի, Մոնղոլիայի, Սերբիայի տանկային 36 անձնակազմերի շարքում ՀՀ ԶՈւ տանկային անձնակազմերը շարունակում են բարձր ցուցանիշներ արձանագրել` ևս մեկ անգամ անգամ ապացուցելով հայկական զինված ուժերի մարտական և մասնագիտական պատրաստվածության բարձր մակարդակի մասին:
«Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցույթում ներառված են ամենատարբեր բարդ ու անկանխատեսելի փորձություններ` ցամաքային և ջրային արգելքների հաղթահարում, հրաձգություն շարժման ընթացքում և կանգնած դիրքից, հետապնդում, էստաֆետ, առանձին մարզական փուլ և այլն: Մրցաշարի` առաջին օրերին անցկացված անհատական մրցումներից հետո նախորդ մի քանի օրերին 12 երկրների տանկիստների միջև թեժ պայքար է ընթացել նաև սպրինտում ու հետապնդման մրցույթում:
Առաջին օրերի արդյունքներով արդեն ձևավորվել է առաջատարների խումբը, սակայն մրցումների հաղթողին որոշելը դեռ վաղ է: Ընդհանուր թիմային հաշվարկում, որը ձևավորվում է տվյալ երկրի երեք անձնակազմերի՝ բոլոր մրցույթներում վաստակած միավորների հանրագումարով, Հայաստանն այս պահի դրությամբ զբաղեցնում է չորրորդ հորիզոնականը։ Առաջին տեղում Ռուսաստանն է, երկրորդում՝ Ղազախստանը, երրորդում՝ Չինաստանը: Իհարկե, այս արդյունքները վերջնական չեն, ամեն ինչ դեռ կարող է փոխվել:
Մեկ հետաքրքիր փաստ ևս. տանկային բիաթլոնում առավել բարձր և կայուն ցուցանիշներ են գրանցում նախկին խորհրդային պետություններից ժամանած մասնակիցները՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի թիմերը, ինչը, թերևս, կարելի է բացատրել ուսումնական ծրագրերի և օգտագործվող տեխնիկայի նմանությամբ: Առաջին հնգյակին հետևում են համապատասխանաբար Հնդկաստանը, Ղրղզստանը, Վենեսուելան, Մոնղոլիան ու Անգոլան: Մրցաշարային աղյուսակը եզրափակում են Քուվեյթի տանկիստները: Հատկանշական է նաև այն հանգամանքը, որ հայկական զինված ուժերը ներկայացում են երկու սպա և պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ` այն դեպքում, երբ մասնակից մյուս պետությունների թիմերում գերակշռում են պայմանագրային զինծառայողները, ինչպես նաև բիաթլոնի նախորդ մրցույթներին մասնակցած անձնակազմերը:
«Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցումների շրջանակում դեռևս առջևում են անձնակազմերի սպորտային վարժություններն ու 4 լավագույն տանկային անձնակազմերի միջև պաքարը։ Մասնակից պետությունները շարունակում են հանդես գալ ուժերի առավելագույն լարումով, անել առավելագույնը հաղթանակի հասնելու համար:
Անհատական, հետապնդման, էստաֆետի մրցափուլերում բոլոր մասնակիցները ձգտելու են բարելավել իրենց ցուցանիշները՝ նպաստելով թիմային ընդհանուր հաղթանակին: Անձնակազմերն անցնելու են արագընթաց ճանապարհներով, ծանծաղուտներով, հաղթահարելու են հակատանկային խրամներ և այլ խոչընդոտներ՝ փորձելով խուսափել տուգանային վայրկյաններից: Տարբեր հեռավորություններից կրակելու են «տանկ», «ուղղաթիռ», «նռնականետային հաշվարկ» թիրախների վրա: Մրցումների վերջին օրը էստաֆետի մրցուղի դուրս կգան չորս լավագույն տանկային անձնակազմերը:
Ինչ խոսք, միջազգային այս մրցույթը առաջնահերթ դիտարկվում է որպես մարտական պատրաստության միջոցառում, որի նպատակն է բարձրացնել անձնակազմերի մասնագիտական պատրաստվածությունը, բացահայտել ռազմական տեխնիկայի և սպառազինության իրական ու ամբողջական հնարավորությունները, նպաստելով զրահատանկային զորքերի զարգացմանը: Բացի այդ, լայն հնարավորություններ են ստեղծվում նաև զինծառայողների մարտական պատրաստականության կատարելագործման համար:

Армянские леопарды готовы к последнему прыжку
Международные соревнования «Танковый биатлон-2014», проходящие в эти дни в Российской Федерации на подмосковном полигоне «Алабино», подходят к концу.
Среди 36 танковых экипажей из России, Анголы, Беларуси, Венесуэлы, Индии, Казахстана, Кыргызстана, Китая, Кувейта, Монголии и Сербии танковые экипажи ВС РА продолжают демонстрировать хорошие результаты, еще раз доказывая высокой уровень боевой и профессиональной подготовки армянских вооруженных сил. Программа медународных соревнований «Танковый биатлон-2014» включает в себя самые разные сложные и непредсказуемые испытания - преодоление наземных и водных препятствий, стрельбу в движении и стоя, гонку преследования, отдельный спортивный этап, эстафету и др. После индивидуальных соревнований, проведенных в первые дни «Танкового биатлона - 2014», в последующие несколько дней между танкистами из 12 стран проходила острая борьба также в спринте и гонке преследования. По итогам первых дней обозначилась группа лидеров, однако о победителе говорить еще рано. В общем командном зачете, который суммируется из очков, набранных всеми тремя экипажами данной страны во всех соревнованиях, Армения на данный момент на 4-м месте. На первом - Россия, на втором - Казахстан, на третьем - Китай. Конечно, это не окончательные результаты, и все еще может измениться. Еще один интересный факт: наиболее высокие и стабильные результаты показывают участники из бывших союзных республик – России, Армении, Казахстана и Беларуси, что, пожалуй, можно объяснить сходством учебных программ и используемой техники. За первой пятеркой идут Индия, Кыргызстан, Венесуэла, Монголия и Ангола. Замыкает список Кувейт. Примечательно также то, что ВС РА представляют два офицера и солдаты-срочники, в то время как в командах других стран преобладают контрактники, а также экипажи, уже принимавшие участие в предыдущих соревнованиях по биатлону. В рамках международных соревнований «Танковый биатлон-2014» предстоят еще спортивные соревнования и борьба между 4-мя лучшими экипажами.Государства-участники продолжают выступать с максимальным напряжением сил, делая все для достижения победы. На индивидуальном этапе, а также в гонке преследования, эстафете все участники постараются улучшить свои показатели во имя общей победы в командном зачете. Экипажам предстоит пройти по скоростному этапу, мелководью, преодолеть траншеи и другие препятствия, пытаясь избежать т.н. «штрафных секунд». С разных дистанций они будут стрелять по мишеням «танк», «вертолет», «гранатометный расчет». В последний день соревнований на эстафету выйдут 4 лучших танковых экипажа. Безусловно, данное международное соревнование рассматривается как смотр боеготовности, целью которого является повышение профессиональной подготовки экипажей, выявление реальных и целостных возможностей военной техники и вооружения, что, в свою очередь, способствует повышению уровня боеспособности бронетанковых войск. Кроме того, в рамках данного соревнования создаются широкие возможности и для повышения уровня боевой подготовки военнослужащих. Соревнования «Танковый биатлон - 2014» завершатся 16 августа.