ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի պաշտոնական հայտարարությունը
8 Օգոստոսի, 2014 00:00
Ս.թ. օգոստոսի 8-ին Կարմիր Խաչի Միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակությունը պաշտոնապես հաստատել է Ադրբեջանի իշխանությունների հաղորդագրությունը ս.թ. օգոստոսի 7-ից ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի Կարեն Պետրոսյանի մահվան վերաբերյալ:
ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանը ս.թ. օգոստոսի 7-ին, դեռևս չպարզված հանգամանքներոււմ, հատել էր հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը և հայտնվել ադրբեջանական գերության մեջ: Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների զանազան մեկնաբանություններին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ Կարեն Պետրոսյանը չի հանդիսանում ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող: Կ.Պետրոսյանի հարազատների հավաստմամբ, ինչպես նաև նրա բժշկական փաստաթղթերի համաձայն, վերջինս առողջական խնդիրներ, առավել ևս սրտանոթային հիվանդություններ չի ունեցել և եղել է փաստացի առողջ: Ադրբեջանական կողմը, չբավարարվելով գերեվարված ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ կիրառված ակնհայտ անմարդկային վերաբերմունքով, ենթարկել է Կ. Պետրոսյանին նվաստացումների, տանջանքների և կտտանքների` հասցնելով նրան մահվան. այս ամենի ապացույցը ադրբեջանական լրատվամիջոցներով շրջանառվող տեսանյութերն ու լուսանկարներն են: Հաշվի առնելով վերոնշյալը` չպարզված հանգամանքներում Կ.Պետոսյանի անակնկալ մահը նրա հանդեպ դաժան ու անմարդկային վերաբերմունքի հիմնավոր կասկածներ է ծնում, ինչը «Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում» ամրագրված մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների կոպիտ ոտնահարում է: Ուստի ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը պաշտոնապես պահանջում է անկախ միջազգային փորձագետների կողմից դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն` մահվան պատճառները պարզելու համար: ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովը համապատասխան միջազգային կառույցներին կոչ է անում դրսևորել հետևողականություն` գործի անաչառ և լիարժեք քննություն իրականացնելու համար:

Официальное заявление Комиссии по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших РА
8 Августа, 2014 00:008 августа с.г. aрмянское представительство Международного Комитета Красного Креста официально подтвердило информацию властей Азербайджана о смерти 7 августа находящегося в азербайджанском плену гражданина Республики Армения Карена Петросяна.
При еще не выясненных обстоятельствах, 7 августа с.г. житель села Чинари Тавушского Марза (области) РА Карен Петросян пересек армяно-азербайджанскую государственную границу и оказался в азербайджанскому плену. Несмотря на различные комментарии азербайджанских властей,министерство обороны РА официально заявило, что Карен Петросян не является военнослужащим ВС РА.
Как утверждают родные К.Петросяна, а также согласно медицинским документам, у него не было проблем со здоровьем, а тем более - сердечно-сосудистых заболеваний, и он был практически здоров.
Азербайджанская сторона, не довольствуясь откровенно бесчеловечным отношением к гражданину Армении, подвергла Карена Петросяна унижениям, истязаниям и пыткам, доведя его до смерти. Доказательство всему этому - распространяемые в азербайджанских СМИ видеоматериалы и фотографии.
С учетом вышесказанного, смерть Петросяна при невыясненных обстоятельствах порождает обоснованные подозрения в жестоком, бесчеловечном отношении к нему, что является грубым нарушением фундаментальных прав и свобод человека, закрепленных во «Всеобщей Декларации прав человека».
А посему Комиссия по вопросам пленных, заложников и без вести пропавших РА официально требует проведения независимыми международными специалистами судмедэкспертизы трупа Петросяна - для выяснения причин смерти.