Շարունակվում է ՀՀ ՊՆ պատվիրակության պաշտոնական այցն ԱՄՆ
ԱՄՆ Կանզաս նահանգից ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Վաշինգտոն, այնուհետև՝ Նյու Յորք: Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում ս.թ. օգոստոսի 7-ին կայացել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի հանդիպումները ԱՄՆ-ի պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Էվելին Ֆարկասի, պետքարտուղարի փոխտեղակալներ Գրեգ Կաուսների և Էրիկ Ռուբինի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության շրջանակներում երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի: Անդրադարձ է կատարվել նաև վերջին շրջանում ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին: Կողմերը կարևորել են իրավիճակը կայունացնելու անհրաժեշտությունը և վերահաստատել են հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու դիրքորոշումը: Դավիթ Տոնոյանը Վաշինգտոնում հանդիպումներ է ունեցել նաև ԱՄՆ-ում գործող ամերիկահայ լոբբիստական առաջատար կազմակերպությունների՝ Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախմբի և Ամերիկայի Հայկական համագումարի ղեկավարների հետ: Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախմբի Վաշինգտոնի գրասենյակի տնօրեն Արամ Համբարյանի և Ամերիկայի Հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունու հետ հանդիպումների ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը և ամերիկահայ համայնքին հուզող մի շարք հարցերի: Վաշինգտոնից ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը մեկնել է Նյու Յորք, որտեղ ս.թ. օգոտոսի 8-ին նախատեսվում են հանդիպումներ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Էդմոնդ Մուլետի և ռազմական հարցերով խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Մախսուդ Ահմեդի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվելու են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում իրականացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությանը հայկական խաղաղապահ զորախմբի առաջիկա ներգրավմանը, Աֆրիկյան մայրցամաքում իրականացվող ՄԱԿ-ի առաքելություններին հայկական կողմի հնարավոր մասնակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:

Официальный визит делегации МО РА в США продолжается
8 Августа, 2014 00:00Возглавляемая первым заместителем министра обороны РА Давитом Тонояном делегация МО РА посетила город Вашингтон, а затем город Нью-Йорк. В ходе визита в Вашингтон, 7 августа состоялись встречи первого заместителя министра обороны РА с помощником заместителя министра обороны США Эвелин Фаркас и с помощниками заместителя госсекретаря США Грегом Кауснером и Эриком Рубином.
В ходе встреч стороны обсудили ряд представляющих взаимный интерес вопросов, касающихся армяно-американского военного сотрудничества.
Была затронута также сложившаяся в последний период ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск и на армяно-азербайджанской границе. Стороны отметили важность стабилизации ситуации и подтвердили позицию по решению конфликта исключительно мирным переговорным путём в рамках Минской группы ОБСЕ.
В Вашингтоне Давит Тоноян провел ряд встреч также с действующими в США ведущими армяно-американскими лоббистскими организациями – руководителями Американской Комиссии «Ай дата»(«Армянского вопроса») и Армянской Ассамблеи Америки. В ходе встреч с директором вашингтонского офиса Комиссии «Ай Дата» Арамом Амбаряном и исполнительным директором Армянской Ассамблеи Америки Брайеном Ардуни стороны затронули тему урегулирования проблемы Нагорного Карабаха и ряд волнующих армянскую общину США вопросов.
Из Вашингтона первый заместитель министра обороны РА отбыл в Нью-Йорк, где на 8 августа запланированы встречи с заместителем Генерального секретаря ООН Эдмондом Мулетом и советником по военным вопросам генерал-лейтенантом Махсудом Ахмеди. В ходе встреч будут обсуждаться вопросы предстоящего вовлечения армянских миротворческого контингента в осуществляемую в Ливане под эгидой ООН миссию ЮНИФИЛ, а также возможное участие армянских миротворцев в миссиях ООН, осуществляемыхна африканском континенте и ряд вопросов, связанных с региональной безопасностью.