Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից Կոլեգիայի նիստը
Հուլիսի 25-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից Կոլեգիայի նիստը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են 2014 ուսումնական տարվա ձմեռային ուսումնական փուլում ՀՀ զինված ուժերի մարտական պատրաստության, կարգապահության և մարտական հերթապահության իրականացման վիճակը, առկա խնդիրներն ու բարելավման ուղիները: Կոլեգիայի նիստին մասնակցել են ՀՀ նախագահի խորհրդական, գլխավոր ռազմական տեսուչ, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի, ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, ՊՆ, ԶՈւ, ԶՈւ ԳՇ վարչությունների և առանձին բաժինների պետեր, զորամիավորումների հրամանատարներ և այլք: Հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի միջև փոխհամագործակցության շրջանակում Կոլեգիայի նիստին ներկա էին նաև ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը և ՊԲ բարձրաստիճան սպաներ: ԶՈւ 2014 թվականի ձմեռային ուսումնական փուլի ամփոփիչ Կոլեգիայի նիստի մեկնարկից առաջ ուսումնական փուլի ընթացքում աչքի ընկած մի խումբ զինծառայողներ պարգևատրվեցին գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներով: Կոլեգիայի նիստի բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Անդրադառնալով տարածաշրջանային ներկայիս զարգացումներին` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ հատկապես նման իրավիճակում անհրաժեշտ է ապահովել բարձր զգոնություն, նվազագույն մակարդակի հասցնել բացթողումներն ու թերացումները: Հաշվետու զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԶՈւ մարտական պատրաստության վարչության պետ, գնդապետ Տիրան Խաչատրյանը, ՀՀ ԶՈւ անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ալեքսան Ալեքսանյանը և ՀՀ ԶՈւ ԳՇ օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը: Զեկույցներում ներկայացվեցին ձմեռային ուսումնական փուլի ընթացքում իրականացված համաբանակային ստուգումների արդյունքները, մատնանշվեցին հայտնաբերված բացթողումները և ուսումնական փուլի ընթացքում առանձին ստորաբաժանումների արձանագրած հաջողությունները: Առանձնահատուկ շեշտադրումներ կատարվեցին վերջին շրջանում գրանցված հրադադարի ռեժիմի խախտման և հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբերի ներթափանցման, կանխարգելիչ միջոցառումների իրականացման և հակազդման գործում համապատասխան ստորաբաժանումների արագ և արդյունավետ աշխատանքի մասին: Կոլեգիայի հերթական նիստը համընկել էր ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների ավարտական գործընթացին և այն համատեղվել էր երիտասարդ սպաների համագումար-հավաքի հետ: Ըստ այդմ` նիստին առաջին անգամ ներկա էին նաև ռազմաուսումնական հաստատությունների 2014թ. շրջանավարտները: Այս տարի առաջին անգամ ռազմաուսումնական հաստատությունների շրջանավարտների շարքերում են իգական սեռի երեք ներկայացուցիչներ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը նիստի ընթացքում հատուկ շնորհակալություն հայտնեց նրանց յուրահատուկ խիզախում դրսևորելու և զինվորական մասնագիտություն ընտրելու համար:

Состоялось заседание Коллегии при министре обороны РА
25 Июля, 2014 00:0025 июля в здании Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна состоялось заседание Коллегии при министре обороны РА. В ходе заседания были обсуждены состояние боевой подготовки, дисциплины и несения боевых дежурств за зимний учебный этап 2014-го учебного года, существующие проблемы и пути их преодоления.
В заседании Коллегии принимали участие советник президента РА, главный военный инспектор генерал-полковник Микаел Арутюнян, начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра обороны, начальника Генштаба ВС РА, начальники управлений и некоторых отделов МО, ВС и ГШ ВС РА, командиры воинских соединений и другие. В рамках взаимодействия между вооруженными силами двух армянских республик на заседании Коллегии также присутствовали командующий Армией Обороны (АО) НКР генерал-лейтенант Мовсес Акопян и высокопоставленные офицеры АО.
Перед началом обобщающего зимний учебный этап 2014г. ВС группа военнослужащих, отличившихся в ходе учебного этапа, была награждена ведомственными медалями, почетными грамотами и ценными подарками.
Открывая заседание коллегии, министр обороны РА Сейран Оганян, касаясь региональных процессов, подчеркнул, что особенно в подобной ситуации необходимо обеспечить высокую бдительность и свести к минимуму все недостатки и упущения.
С отчетными докладами выступили начальник управления боевой подготовки ВС РА полковник Тиран Хачатрян, начальник управления работ с личным составом ВСРА генерал-майор Алексан Алексанян, начальник оперативного управления Генштаба ВС РА генерал-майор Артак Давтян.
В докладах были представлены результаты проведенных в ходе зимнего этапа обучения проверок, указаны выявленные упущения и зафиксированные успехи отдельных подразделений. Было уделено особое внимание оперативной и эффективной работе соответствующих подразделений в деле осуществления превентивных мероприятий и противодействия в ходе зафиксированных за последний период нарушенийрежима прекращения огня и проникновения диверсионно-разведывательных групп.
Очередное заседание Коллегии совпало с завершением учебного процесса выпускникамивоенно-учебных заведений и оно было совмещено со слетом молодых офицеров. По этой причине на заседании впервые присутствовали выпускники военно-учебных заведений 2014г.
В этом году также впервые среди выпускников три представительницы прекрасного пола. Министр обороны РА Сейран Оганян в ходе заседания выразил им особую благодарность за своеобразную смелость в выборе профессии – военной.