2 Հուլիսի, 2014 00:00Միջազգային կազմակերպությունների խաղաղարական գործողությունները կարևոր դեր են խաղում աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում կայունության և անվտանգության ապահովման գործում: Այդ դերն ավելի է կարևորվում՝ կապված տարբեր մակարդակներում տեղի ունեցող փոփոխությունների և անկայունության նոր օջախների ի հայտ գալու հետ:
Այս ամենի հետևանքով առաջանում է պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների խաղաղարական ներուժի հետագա զարգացման անհրաժեշտություն՝ ի շահ ավելի բարդ պայմաններում դրանց գործունեության արդյունավետության բարձրացման, ինչպես նաև համագործակցության ամրապնդման և խաղաղության պահպանման նպատակով:
Այդպիսի համագործակցության կարևոր ուղղություն է հանդիսանում խաղաղարական գործողությունների միասնական կամ համատեղելի դոկտրինալ մոտեցումների և ստանդարտների մշակումը, ինչը կմեծացնի հակամարտությունների և ճգնաժամերի կարգավորման գործում համագործակցող պետությունների և կազմակերպությունների փոխգործունեության սիներգիան:
Միջազգային ռազմավարական քաղաքական ֆորումն ընգծում է ՄԱԿ-ի խաղաղարական գործունեության գծով ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի՝ 2014 թ. հունիսի 11-ին տեղի ունեցած բաց քննարկումների կարևորությունը, որի ընթացքում քննարկվեցին խաղաղարական գործունեության նոր միտումները: Ֆորումը համարում է, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի կողմից արձակված գործընթացը կլինի էլ ավելի արդյունավետ, եթե ընդգրկի բոլոր շահագրգիռ կողմերին, և իր պատրաստակամությունն է հայտնում փորձագիտական մակարդակով մասնակցելու ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հարցապնդման համաձայն խաղաղարական գործունեության վերանայման, հատկապես Միավորված Ազգերի Կազմակերպության կանոնադրության շրջանակներում ՀԱՊԿ, այլ միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների և ՄԱԿ-ի միջև գործընկերային հարաբերությունների հաստատման մեխանիզմների մշակման գործին:
Միջազգային ռազմավարական քաղաքական ֆորումն ընգծում է պետական հաստատությունների ձևավորման կարևոր նշանակությունը՝ խաղաղարական գործողությունների ավարտական փուլերում պետությունների և հասարակական կազմակերպությունների կայուն կառույցների ստեղծմամբ, և ՄԱԿ-ի սկզբունքների վրա հիմնված երկխոսության դերը որպես պետությունների միջև և պետությունների ներսում առկա տարաձայնությունների և հակամարտությունների հաղթահարման միակ արդյունավետ միջոց: Հատկապես այդ պատճառով օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ապահովող ժողովրդավարական ուժեղ ինստիտուտների ստեղծումը և դրանց սատարումը հանդիսանում են խաղաղարական գործունեության կարևորագույն գործիքներից մեկը: Ֆորումն առանձնահատուկ նշանակություն է տալիս հակամարտությունների խաղաղ հանգուցալուծման սկզբունքին՝ պահպանելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերը` առանց որևէ փորձի նախապատվություն տալ դրանցից որևէ մեկին:
Ֆորումը վստահություն է հայտնում, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը կարող է դառնալ խաղաղարական գործողությունների անցկացման գործուն կազմակերպություններից մեկը և ՄԱԿ-ի կանոնադրության համաձայն իր լուման ներդնել Եվրասիական տարածածրջանում հակամարտությունների կարգավորման և ճգնաժամերի հաղթահարման, ժողովուրդների միջև խաղաղ համագործակցության զարգացման գործում:

2 Июля, 2014 00:00Миротворческие операции международных организаций играют важную роль в деле обеспечения стабильности и безопасности в различных регионах мира. Эта роль становится все более важной в связи с наблюдаемыми на различных уровнях изменениями и появлением новых очагов нестабильности.
Вследствие этого возникает необходимость в дальнейшем развитии миротворческого потенциала государств и международных организаций в интересах повышения эффективности их деятельности в более сложных условиях, а также в целях укрепления сотрудничества в интересах поддержания мира. Важным направлением такого сотрудничества является выработка согласованных или совместимых доктринальных подходов и стандартов миротворческих операций, что увеличит синергию взаимодействия государств и организаций, сотрудничающих в урегулировании конфликтов и кризисов.
Международный стратегический политический Форум подчеркивает важность открытых прений Совета Безопасности ООН по миротворческой деятельности ООН, имевших место 11 июня 2014, во время которых обсуждались новые тенденции миротворческой деятельности. Форум считает, что запущенный СБ ООН процесс станет более эффективным, если он вовлечет все заинтересованные стороны, и выражает свою готовность на экспертном уровне принять участие в деле выработки механизмов по пересмотру миротворческой деятельности, запрошенному Генеральным секретарем ООН, особенно по построению партнерских отношений между ОДКБ, другими международными и региональными организациями и ООН в рамках устава Организации Объединенных Наций.
Международный стратегический политический Форум подчеркивает важное значение институционального строительства с созданием стабильных структур государств и общественных организаций на завершающих этапах миротворческих операций и роль диалога как единственного продуктивного способа преодоления разногласий и конфликтов между государствами и внутри государств на основе принципов ООН. Именно поэтому создание и поддержка сильных демократических институтов, способных обеспечить верховенство закона и защиту прав человека, является одним из важнейших инструментов миротворческой деятельности. Форум придает особое значение принципу мирного разрешения конфликтов с соблюдением всех норм международного права, без какой-либо попытки отдать предпочтение одним из них перед другими. Форум выражает уверенность в том, что Организация Договора о коллективной безопасности, может стать одной из действенных организаций по проведению миротворческих операций и внести свой вклад в урегулирование конфликтов и преодоление кризисов, развитие мирного сотрудничества между народами на Евразийском пространстве согласно Уставу ООН.