ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը մասնակցել է միջազգային համաժողովին
Ս.թ. հունիսի 26-ից 28-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բաթում քաղաքում մասնակցել է Վրաստանի Պաշտպանության և անվտանգության համաժողովին:
Համաժողովին մասնակցել են Վրաստանի նախագահը, վարչապետը, խորհրդարանի խոսնակը, պաշտպանության նախարարը, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ մի շարք երկրների պաշտպանության նախարարներ, Եվրամիության, միջազգային տարբեր կազմակերպությունների ու գործընկեր երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, Վրաստանում հավատարմագրված դեսպաններ ու դիվանագետներ: ՀՀ ՊՆ պատվիրակությանն ուղեկցել է Վրաստանում ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վ. Աֆյանը: Համաժողովի ընթացքում քննարկվել է միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Մասնավորապես` քննարկվել են ՆԱՏՕ-ն Վրաստանի անդամակցությանը, հունիսի 27-ին ստորագրված Եվրաասոցացման համաձայնագրին, Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցեր: Կարևորվել են Եվրաատլանտյան անվտանգության համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող Սևծովյան տարածաշրջանի, Եվրամիության սահմանների անվտանգության և կայունության ապահովման հարցերը: Համաժողովի շրջանակում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Է. Ապրիամովը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վ. Քափանաձեի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի և Վրաստանի զինված ուժերի համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ. Տոնոյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի պաշտպանության նախարարի տեղակալ Մ, Դարչաշվիլիի, ԱՄՆ Եվրոպական հրամանատարության պլանավորման, քաղաքականության և անվտանգության դեպարտամենտի փոխտնօրեն, փոխծովակալ Պ. Պիրսի, Մեծ Բրիտանիայի միջազգային անվտանգության ռազմավարության նախարար Ա. Մորիսոնի, Ֆրանսիայի ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության դեպարտամենտի փոխտնօրեն Պ. Ադամի հետ: Հանդիպումների հիմնական նպատակն է եղել քննարկել համագործակցության առկա հարցերը, ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող խաղաղապահ առաքելություններին հայ խաղաղապահների ներգրավման խնդիրները, ինչպես նաև նախանշել այն հեռանկարները, որոնք կարող են ի հայտ գալ անվտանգային փոփոխվող ու վերաձևվող միջավայրի պայմաններում: Բոլոր հանդիպումների ընթացքում պատրաստակամություն է հայտնվել շարունակել փոխգործակցությունը` հանուն միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման:

Делегация МО РА приняла участие в международной конференции
С 26 по 28 июня делегация во главе с первым заместителем министра обороны РА Давида Тонояна в Батуми приняла участие в конференции Грузии по обороне и безопасности.
В работе конференции приняли участие президент, премьер-министр, спикер парламента, министр обороны Грузии, а также министры обороны ряда стран-членов НАТО, высокопоставленные представители Европейского Союза, международных организаций и стран-партнеров, дипломаты и послы, аккредитованные в Грузии. Делегацию МО РА сопровождал временный поверенный в делах РА в Грузии В. Афян. В ходе конференции обсуждался широкий ряд вопросов международной и региональной безопасности, в частности, связанных с членством Грузии в НАТО, подписанным 27 июня Соглашением о Евроассоциации, ситуацией в Украине. Была отмечена важность вопросов безопасности и стабильности Черноморского региона, границ ЕС, представляющих стратегическое значение для евроатлантической безопасности. В рамках конференции член делегации, первый заместитель начальника Генерального штаба Вооруженных Сил РА генерал-лейтенант Энрико Априямов имел встречу с начальником штаба Генштаба ВС Грузии генерал-лейтенантом В. Капанадзе. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества между вооруженными силами Армении и Грузии. Первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян имел двусторонние встречи с заместителем министра обороны Грузии М. Дарчашвили, заместителем директора Департамента планирования, политики и безопасности Европейского командования США контр-адмиралом П. Пирсом, министром по делам Международной стратегии безопасности Великобритании А.Моррисоном, заместителем директора Департамента оборонной политики министерства обороны Франции П.Адамом. Основная цель этих встреч заключалась в обсуждении вопросов сотрудничества, задач вовлечения армянских миротворцев в миротворческие миссии под эгидой ООН, а также наметить те перспективы, которые могут возникнуть в условиях меняющейся и перекраивающейся безопастностной среды. В ходе всех встреч была выражена готовность продолжать сотрудничество ради укрепления международной и региональной безопасности.