5 Հունիսի, 2014 00:00
Ստացված օպերատիվ տեղեկության համաձայն` հունիսի 5-ին, հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու հարավ-արևմտյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական հենակետում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային գնդակային վիրավորում են ստացել պայմանագրային զինծառայողներ Անդրանիկ Սամվելի Եղոյանը (ծնվ. 1988թ., Արարատի զ/կ) և Բորիս Բենիկի Գասպարյանը (ծնվ. 1992թ., Արարատի զ/կ):
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կիսում է ծանր կորստյան վիշտը և իր զորակցությունն է հայտնում ՀՀ սահմանների անվտանգությունն ապահովելու ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին: Միջադեպի մանրամասները ճշտվում են: ՀՀ զինված ուժերը վերահսկում են իրավիճակը շփման գծում` իրականացնելով իրավիճակին համարժեք գործողություններ: Հակառակորդի ձեռնարկած այս սադրանքը շփման գծում Ադրբեջանի զինված ուժերի վերջին օրերի գործողությունների տրամաբանական շարունակությունն է, ինչը կրկին անգամ վկայում է, որ հարևան պետության իշխանություններն արհամարհում են ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնություն, չեն ցանկանում խաղաղ ճանապարհով լուծել ԼՂ հիմնախնդիրը, պարբերաբար դիմում են սադրիչ գործողությունների` արհեստականորեն ապակայունացնելով իրավիճակը սահմանագոտում և վտանգելով բանակցային գործընթացը: Սրանով Ադրբեջանի իշխանությունները ցուցադրում են իրենց արհամարհանքը և ԵԱՀԿ ՄԽ գործունեության, և միջնորդ պետությունների ղեկավարների գործադրած ջանքերի, և միջազգային հանրության նկատմամբ:

5 Июня, 2014 00:00Согласно полученным оперативным данным, на боевой позиции участка охранения одной из дислоцированных на юго-восточном направлении армяно-азербайджанской границы войсковых частей 5 июня вследствие выстрелов со стороны противника получили смертельное огнестрельное пулевое ранение контрактные военнослужащие Андраник Самвелович Егоян (1988 г.р., призванный Араратским военкоматом) и Борис Беникович Гаспарян (1992 г.р., призванный Араратским военкоматом).
Министерство обороны Республики Армения разделяет боль тяжелой утраты и выражает свою поддержку членам семей погибших военнослужащих, их родным и сослуживцам.
Подробности инцидента уточняются. Вооруженные силы РА контролируют ситуацию на линии соприкосновения, осуществляя действия, адекватные ситуации.
Предпринятый противником данный инцидент стал логическим продолжением действий последних дней вооруженных сил Азербайджана на линии соприкосновения, что еще раз свидетельствует о том, что власти соседнего государства относятся с пренебрежением к любой инициативе, направленной на мирное урегулирование конфликта, не желают мирным путем решать проблему НК, периодически прибегают к провокационным действиям, искусственно дестабилизируя ситуацию на границе и ставя под угрозу переговорный процесс.
Этим власти Азербайджана демонстрируют свое пренебрежение и к деятельности МГ ОБСЕ, и к усилиям стран-посредников, и к всему мировому сообществу.