Տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի հերթական նիստը
31 Մայիսի, 2014 00:00Մայիսի 30-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի հերթական նիստը, որի ընթացքում ամփոփվել են թիկունքային ապահովման և ռազմաբժշկական ոլորտի ուղղությամբ 2013թ. ընթացքում կատարված աշխատանքները, նախանշվել են հետագա խնդիրներն ու անելիքները: Նիստը նախագահել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Բացելով նիստը և կարևորելով թիկունքային ու ռազմաբժշկական ծառայությունների արդյունավետ աշխատանքների անհրաժեշտությունը` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը խոսել է սահմանային իրավիճակի մասին, անդրադարձել վերջին շրջանում արձանագրված միջադեպերին: Նշվել է, որ սահմանին կանգնած հայ զինվորը լիարժեքորեն կատարում է առաջադրված խնդիրները, զինծառայողների աչալրջության ու զգոնության շնորհիվ հակառակորդի բոլոր ոտնձգություններն արժանի պատասխան են ստացել:
Հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահություն իրականացնելիս հակառակորդի ոտնձգությունները կանխելու, զգոնություն, վճռականություն, անձնական խիզախություն ցուցաբերելու, բարդ իրավիճակում արագ կողմնորոշվելու, ինչպես նաև զինվորական բարձր կարգապահության և օրինակելի վարքի համար մի շարք զինծառայողներ կոլեգիայի նիստի ընթացքում պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Էնրիկո Ապրիամովը: Զեկույցում ներկայացվել են հաշվետու ժամանակահատվածում թիկունքային ապահովման և ռազմաբժշկական ոլորտներում կատարված աշխատանքների առանցքային ուղղությունները, խոսվել է սննդամթերքի, վառելիքա-քսուքային նյութերի և հանդերձանքի մատակարարման, բանակային ու զորային պահեստների, նյութական ապահովման զորամասերի, ստորաբաժանումների բուժկետերի սանիտարահիգիենիկ վիճակի, բժիշկ-մասնագետների պատրաստման, դեղորայքային ապահովման խնդիրների և այլ ուղղություններին առնչվող տարաբնույթ հարցերի մասին:
Եյլույթներ են ունեցել նաև եկել նաև թիկունքային ապահովման ու ռազմաբժշկական ոլորտների մի շարք պատասխանատուներ, զորամիավորումների հրամանատարներ, հրամանատարների թիկունքային ապահովման գծով տեղակալներ:
Հնչած զեկույցների ու ելույթների ավարտին հարցադրումներով ու առաջարկություններով հանդես են եկել ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի տեղակալներ Դավիթ Տոնոյանը, Ալիկ Միրզաբեկյանը, կոլեգիայի այլ անդամներ:
Ամփոփելով կոլեգիայի նիստ աշխատանքները և կարևորելով թիկունքային ապահովման և ռազմաբժշկական ծառայության դերն ինչպես խաղաղ պայմաններում, այնպես էլ պատերազմական իրավիճակում` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը մի շարք ցուցումներ ու հանձնարարականներ է տվել ուղղությունների պատասխանատուներին` հետագա աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու և իրականացնելու համար:

Состоялось очередное заседание коллегии при министре обороны
31 Мая, 2014 00:0030-го мая в административном комплексе МО РА состоялось очередное заседание коллегии при министре обороны, в ходе которого были подведены итоги проделанной в 2013 году работы по тыловому обеспечению и военной медицине, обозначены дальнейшие задачи и что предстоит сделать.
На заседании председательствовал министр обороны РА Сейран Оганян.
Открывая заседание и отмечая важность эффективной работы тыловой и военно-медицинской служб, министр обороны Сейран Оганян коснулся ситуации на границе, в частности, последних инцидентов на границе.
Было отмечено, что охраняющие границу армянские бойцы в полной мере выполняют поставленные задачи, и благодаря бдительности военнослужащих все посягательства противника получили достойный ответ.
За пресечение посягательств противника в ходе несения боевого дежурства на линии соприкосновения с противником, за проявленные бдительность, решительность, храбрость, умение быстро ориентироваться в сложной ситуации, а также за высокую степень воинской дисциплинированности и примерное поведение ряд военнослужащих в ходе заседания коллегии был награжден ведомственными медалями.
В ходе заседания коллегии с отчетным докладом выступил первый заместитель начальника Генштаба ВС РА генерал-лейтенант Энрико Априямов. В докладе были представлены ключевые направления работ, проделанных по тыловому обеспечению и военно-медицинской службе, были затронуты вопросы снабжения продовольствием, горюче-смазочными материалами и обмундированием, армейских и войсковых складов, войсковых частей материального обеспечения, санитарно-гигиенического состояния медпунктов подразделений, подготовки врачей, лекарственного обеспечения и другие.
Имели выступления также лица, ответственные за тыловое обеспечение и военно-медицинскую сферу, командиры войсковых соединений, заместители командиров по тыловому обеспечению.
По завершении прозвучавших докладов и выступлений с запросами и предложениями выступили начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра обороны Давит Тоноян, Алик Мирзабекян, другие члены коллегии.
Подводя итоги заседания и отметив роль тылового обеспечения и военно-медицинской службы как в мирных условиях, так и во время войны, министр обороны РА Сейран Оганян отдал ряд указаний и распоряжений ответственным по данным направлениям с целью более эффективной организации дальнейших работ.