28 Մայիսի, 2014 00:00
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված տեղեկության համաձայն` մայիսի 27-ի լույս 28-ի գիշերը` ժամը 02:55-ի սահմաններում, հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ ադրբեջանական կողմը ձեռնարկել է հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, ժամանակին հավաստանշելով հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, դիմել են պատասխան գործողությունների և, նրանց պատճառելով նշանակալի կորուստ, հետ շպրտել ելման դիրքեր: Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում պաշտպանության բանակը ունեցել է մեկ կորուստ: Հակառակորդի դեմ ծավալված մերձամարտում զոհվել է ՊԲ զինծառայող, եֆրեյտոր, 1995թ. ծնված Էրիկ Վիլենի Գասպարյանը: Դիվերսիոն հետախուզական գործողության այլ մանրամասները ճշտվում են: Ներկա դրությամբ շփման գծի ամբողջ երկայնքով ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կիսում է ծանր կորստյան վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում Էրիկ Գասպարյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:

По информации, полученной из Армии обороны НКР, в ночь с 27 на 28 мая, около 02:55 часов, на южном направлении линии противостояния карабахских и азербайджанских войск азербайджанская сторона предприняла очередную попытку разведывательно-диверсионной вылазки.
Вовремя обнаружив продвижение спецназовцев противника, передовые подразделения АО прибегли к ответным действиям и, причинив им значительные потери, отбросили их на исходные позиции. В ходе противодействия азербайджанским спецназовцам Армия обороны понесла потерю. В развернувшемся ближнем бою с противником погиб военнослужащий АО ефрейтор Эрик Виленович Гаспарян 1995 года рождения. Остальные подробности диверсионно-разведывательной вылазки противника выясняются. В настоящее время передовые подразделения АО продолжают уверенно осуществлять поставленную перед ними боевую задачу по всей протяженности линии противостояния. Министерство обороны Республики Армения разделяет боль тяжелой утраты и выражает поддержку членам семьи Эрика Гаспаряна, его родным и сослуживцам.