ՀՀ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները մասնակցել են Հայաստան – ՆԱՏՕ համագործակցությանը նվիրված Հյուսիս-ատլանտյան խորհրդի նիստին
21 Մայիսի, 2014 00:00Մայիսի 20-ին Բրյուսելում` ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում, տեղի է ունեցել 28+1 ձևաչափով Հյուսիս-ատլանտյան խորհրդի նիստը, որին մասնակցել են ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը, Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ 28 երկրների դեսպանները:
Նիստին Հայաստանի արտաքին քաղաքական և պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդես են եկել ելույթներով:
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձել է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության տարբեր ոլորտներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին, միջազգային հարաբերությունների օրակարգային խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումներին:
Էդվարդ Նալբանդյանը դրական է գնահատել Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրերի շրջանակներում հաստատված արդյունավետ փոխգործակցությունը և նշել, որ արդեն պատրաստ է Հայաստան- ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ-ի թվով չորրորդ 2014-2016թթ. ծրագիրը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր ելույթում անդրադարձել է պաշտպանական համակարգում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին և այդ համատեքստում կարևորել Հայաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև համագործակցությունը:
Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին ելույթ ունեցած ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը, անդամ տասնհինգ երկրների ներկայացուցիչներ դրական են գնահատել Հայաստանի և Դաշինքի միջև 20 տարվա պատմություն ունեցող արդյունավետ փոխգործակցությունը և արձանագրված արդյունքները:
Ելույթ ունեցողները գոհունակություն են հայտնել Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացման արդյունքների, Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքի, Կոսովոյում և Աֆղանստանում խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության կապակցությամբ:
Սեյրան Օհանյանը և Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել են նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների դեսպանների հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը, տարածաշրջանային զարգացումներին, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերին, ուկրաինական ճգնաժամին, պաշտպանության ոլորտում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն ու անդամ երկրների դեսպանները վերահաստատել են Հայաստանի հետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:
Հյուսիս-ատլանտյան խորհրդի նիստից առաջ Հայաստանի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Սեյրան Օհանյանը հանդիպել են ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենի հետ: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Գործընկերություն հանուն խաղաղության ծրագրի շրջանակներում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանը, մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:

Министры иностранных дел и обороны Армении приняли участие на посвященном сотрудничеству Армения-НАТО заседании Северо-атлантического совета
21 Мая, 2014 00:0020 мая в Брюсселе, в штаб-квартире НАТО состоялось заседание Северо-атлантического Совета в формате 28+1, в котором принимали участие министр иностранных дел Эдвард Налбандян и министр обороны Сейран Оганян, генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен, послы из 28 стран Североатлантического союза.
На заседании выступили руководители оборонного и внешнеполитического ведомств.
В своей речи министр Налбандян коснулся различных сфер сотрудничества Армения – НАТО, приоритетов внешней политики Армении, последних развитий процесса мирного урегулирования карабахского вопроса, позиций Армении по насущным проблемам международных отношений.
Говоря об отношениях Армения-НАТО, Эдвард Налбандян положительно оценил плодотворное сотрудничество в рамках программы Индивидуального партнерства. Министр Налбандян отметил, что уже готова четвертая по счету программа сотрудничества Армения-НАТО на 2014-2016гг. и выразил надежду, что ее скоро утвердят и она начнет действовать.
Министр обороны Сейран Оганян в своей речи коснулся хода реформ в оборонной системе и в этом контексте отметил важность сотрудничества между Арменией и НАТО.
Выступивший на заседании Североатлантического совета генеральный секретарь НАТО, представители 15 стран положительно оценили 20-летнее плодотворное сотрудничество между Арменией и НАТО и достигнутые результаты.
Выступающие выразили удовлетворение результатами осуществления программы Индивидуального партнерства, осуществляемыми в Армении реформами, участием Армении в миротворческих миссиях в Косово и Афганистане.
Далее министры Налбандян и Оганян ответили на многочисленные вопросы послов стран-членов НАТО, касающихся внешней политики Армении, региональных развитий, усилий Армении и международной общественности в направлении мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы, Украинского кризиса, реформ Армении в оборонной сфере. Генеральный секретарь НАТО и послы стран-участников еще раз подтвердили намерение продолжить сотрудничество с Арменией.
Перед заседанием Северо-атлантического совета министры иностранных дел и обороны Армении встретились с генеральным секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. В ходе встречи собеседники коснулись вопросов сотрудничества Армении и НАТО в рамках программы Партнерства во имя мира, обменялись мнениями вокруг региональных проблем.