16 Մայիսի, 2014 00:00Մայիսի 16-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ջեյմս Ուորլիքին և Ժակ Ֆորին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշչիկը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց ԼՂ հակամարտության կողմերի շփման գծում տիրող իրավիճակը, համանախագահների հետ նույն ձևաչափով ս.թ. փետրվարի 5-ի հանդիպումից ի վեր տեղի ունեցած զարգացումները: ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրեց շփման գծում տեղի ունեցած հիմնական պատահարները, ինչպես նաև լարվածության թուլացման և փոխվստահության հաստատման հեռանկարների մասին իր նկատառումները: Կարևորելով Մինսկի խմբի համանախագահների հետ արդեն ավանդույթ դարձած հանդիպումները, Սեյրան Օհանյանն ավելացրեց, որ հակամարտության կարգավորման շուրջ ցանկացած քաղաքական որոշում պետք է ամրապնդված լինի ռազմական ոլորտի հիմնավորված մասնագիտական ու փորձագիտական եզրակացություններով:
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Ժակ Ֆորը, որպես իրեն փոխարինող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ, ներկայացրեց Պիեռ Անդիոյին:

16 Мая, 2014 00:0016 мая в административном комплексе МО РА министр обороны Сейран Оганян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Джеймса Уорлика и Жака Фора. На встрече присутрствовал также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
В ходе встречи была обсуждена ситуация на линии соприкосновения сторон нагорно-карабахского конфликта, развитие ситуации после последней встречи в том же формате 5-го февраля с.г.
Министр обороны РА представил основные инциденты, имевшие место на линии соприкосновения, а также свои замечания о перспективах ослабления напряженности и утверждения взаимодоверия.
Отметив важность уже ставших традиционными встреч с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, г-н Оганян добавил, что любое политическое решение по урегулированию конфликта должно быть подкреплено профессиональными и экспертными заключениями военной сферы.
В ходе встречи посол Жак Фор представил своего преемника на должности сопредседателя Минской группы ОБСЕ от Франции Пьера Андрио.