Տեղի է ունեցել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի ընդլայնված խորհրդակցությունը
Մայիսի 16-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի ընդլայնված խորհրդակցություն, որի ընթացքում ամփոփվել են 2013թ. ձմեռային զորակոչի արդյունքները, քննարկվել ու առաջադրվել են 2014թ. ամառային զորակոչի պատշաճ կազմակերպման և անցկացման հետ կապված խնդիրներ:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ ղեկավար կազմը, հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի անդամները, իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ, մարզպետներ, հանրապետության տարածքային զինկոմներն ու զինկոմիսարիատների աշխատակիցներ, բուժհանձնաժողովների անդամներ, զորակոչի անցկացմանն օժանդակող այլ կառույցների ներկայացուցիչներ: Ողջունելով խորհրդակցության մասնակիցներին` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կարևորել է միջոցառման անհրաժեշտությունը, նշելով, որ զինված ուժերի կարևորագույն գործընթացներից մեկը նրա համալրումն է: Վերջին տարիներին զորակոչին մասնակցող բոլոր կառույցների համատեղ աշխատանքների շնորհիվ առավել բարձր հիմքերի վրա է դրվել գործընթացի իրականացումը, մշակվել և իրագործվել են մի շարք բարեփոխումներ: Հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: Խոսելով 2013թ. ձմեռային զորակոչի արդյունքների և 2014թ. ամառային զորակոչի խնդիրների մասին, Յուրի Խաչատուրովն ընդգծել է զորակոչի թե դրական դրսևորումները և թե որոշակի բացթողումները: Փաստելով, որ նախորդ զորակոչին առաջադրված խնդիրներն ընդհանուր առմամբ կատարվել են, Յուրի Խաչատուրովն անդրադարձել է զորակոչվածների թվաքանակի, ծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչվածների, ոչ շարային և շարային ծառայության զորակոչվածների վիճակագրական տվյալներին, զինկոմիսարիատների ու բուժհանձնաժողովների կողմից կատարված աշխատանքներին: ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետը մատնանշել է զորակոչի ընթացքում առավել արդյունավետ աշխատած և աչքի ընկած, ինչպես նաև որոշ հարցերում թերացած զինկոմիսարիատները: Խորհրդակցության ընթացքում հնչած այլ ելույթներում արծարծվել և քննարկվել են երիտասարդների կցագրմանը և հաշվառմանը, բուժհետազոտությանը, զորակոչից խուսափողների նկատմամբ պատժամիջոցների ու վարչական տույժերի կիրառմանը, ինչպես նաև զորակոչին առնչվող այլ հարցեր: Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքներն ու շնորհակալություն հայտնելով կատարված համատեղ լայնածավալ ու արդյունավետ աշխատանքի համար` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ բոլոր օղակների սերտ համագործակցության արդյունքում հերթական զորակոչի աշխատանքները ևս կիրականացվեն բարձր մակարդակով: Սեյրան Օհանյանը 2014թ. ամառային զորակոչի պատշաճ կազմակերպման և անցկացման առումով տվել է նաև մի շարք ցուցումներ և հանձնարարականներ: Ձմեռային զորակոչն արդյունավետ կազմակերպելու և անցկացնելու, այդ գործընթացին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու համար զինկոմիսարիատների, իրավապահ մարմինների, բուժհանձնաժողովների և այլ կառույցների մի խումբ ներկայացուցիչներ ու զինծառայողներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներով:

Состоялось расширенное совещание республиканской призывной комиссии
16 мая в административном комплексе МО РА состоялось расширенное совещание республиканской призывной комиссии, в ходе которого были подведены итоги зимнего призыва 2013 года, обсуждены вопросы, связанные с должным проведением и организацией летнего призыва 2014 года.
В заседании приняли участие руководящий состав МО, ВС и Главного штаба ВС, члены республиканской призывной комиссии, представители правоохранительных органов, губернаторы, военные комиссары и работники комиссариатов, члены медицинских комиссий и представители иных структур содействующих проведению призыва. Приветствуя участников совещания, министр обороны РА Сейран Оганян отметил важность проведения данного мероприятия, добавив, что одним из самых важных процессов ВС является их пополнение. В последние годы, благодаря совместной работе всех структур, принимающих участие в призыве, реализация данного процесса поставлена на более прочные основы, реализован ряд реформ. С отчетным докладом выступил начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров. Говоря о результатах зимнего призыва 2013г. и задачах летнего призыва 2014г., генерал-полковник Хачатуров подчеркнул как положительные проявления призыва, так и некоторые упущения. Указывая на то, что задачи, поставленные во время предыдущего призыва, в целом были выполнены, Юрий Хачатуров коснулся числа призванных, статистических данных по признанным негодными к службе, призванным на строевую и нестроевую службу, работ, проведенных военкоматами и медкомиссиями. Начальник Генштаба ВС указал как на отличившиеся как наиболее эффективно работавшие во время призыва военкоматы, так и на те, которые допустили упущения в некоторых вопросах. В других выступлениях, прозвучавших в ходе совещания, были обсуждены вопросы, касающиеся приписки и учета молодых людей, медобследования, применения санкций и административных взысканий к уклоняющимся от призыва, а также некоторые другие, касающиеся призыва. Подводя итоги совещания и поблагодарив всех за выполненную широкомасштабную и эффективную работу, руководитель оборонного ведомства выразил надежду на то, что в результате согласованной работы всех звеньев работы в рамках нового призыва будут также реализованы на высоком уровне. Для должной организации и проведения летнего призыва 2014г. С.М.Оганян дал ряд указаний и поручений. За эффективную организацию и проведение зимнего призыва и активное участие в призыве группа сотрудников военкоматов, правоохранительных органов, медкомиссий и других структур была награждена ведомственными медалями, почетными грамотами и ценными подарками.