22 Ապրիլի, 2014 00:00
Ապրիլի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) կետրոնական վարչական ժողովի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներին` ՀԲԸՄ կետրոնական վարչական ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբեանի և ՀԱՀ նախագահ Բրյուս Բողոսյանի գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի միջև ստորագրվեց համաձայնագիր, համաձայն որի ՀԲԸՄ ամբողջական հովանավորությամբ ՀԱՀ կողմից կիրականացվեն հետևյալ ծրագրերը. ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ անգլերեն լեզվի դասավանդողների վերապատրաստում, պարտադիր զինվորական ծառայության վերջին 6 ամիսների ընթացքում զինծառայողների համար նախատեսված ուսուցում, ՀՀ ՊՆ քաղաքացիական հատուկ ծառայողների և զինվորական անձնակազմի վերապատրաստման և որակավորման բարձրացման դասընթացներ, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում ուսանելու նպատակով ՀՀ ՊՆ և ԶՈւ ներկայացուցիչներին մագիստրոսական և բակալավրիատի կրթաթոշակների տրամադրում, մի շարք այլ նախապատրաստական դասընթացներ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարը կարևորեց համագործակցությունը Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հետ, որը տարեցտարի ընդլայնվելով տալիս է իր դրական արդյունքները: Նշվեց, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի մի շարք ներկայացուցիչներ շարունակական կրթության բաժնի դասընթացներին մասնակցելու և ավարտելու հնարավորություն են ստացել՝ կատարելագործելով իրենց մասնագիտական հմտությունները, իսկ նրանցից մեկը ներկայումս ուսանում է Ամերիկյան համալսարանի մագիստրոսական բաժնում ՀԲԸՄ կողմից տրամադրված կրթաթոշակով: 2013թ.-ի մայիս-հունիս ամիսներին ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում ՍԿՈԲ կենտրոնի ունկնդիրներին հնարավորություն է ընձեռվել մասնակցել առաջնորդության և կառավարման վերաբերյալ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Հատուկ դասընթացների բաժնի տնօրեն, դոկտոր Արփի Բալյանի կողմից անվճար հիմունքերով իրականացված հատուկ դասընթացին: Ներկայումս վերոհիշյալ դասընթացը ներառվել 2013թ. հիմնված հրամանատարաշտաբային դասընթացների ուսումնական ծրագրում և դասավանդվում է 2 առանձին ծրագրով՝ միջին և ավագ հրամանատարական կազմի ներկայացուցիչների համար: ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն հայտնեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը և սփյուռքահայությանը Հայաստանին շարունակական աջակցության համար, ինչից անմասն չեն մնա նաև ՀՀ զինված ուժերը, ինչպես նաև Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի ղեկավարությանը՝ ներկայացված ծրագրերը կյանքի կոչելու իրենց պատրաստակամության և հանձնառության համար:

22 Апреля, 2014 00:00
Министр обороны Армении Сейран Оганян 22 апреля принял представителей руководства Центрального административного собрания Армянского всеобщего благотворительного союза (АВБС) и Американского университета Армении (АУА) - члена Центрального административного собрания АВБС Вазгена Якубяна и президента АУА д-ра Брюса Богосяна.
В ходе встречи между министерством обороны РА, Армянским всеобщим благотворительным союзом и Американским университетом Армении было подписано соглашение, в соответствии с которым при полном финансировании АВБС в АУА будут реализованы следующие программы: переподготовка преподавателей английского языка МО и ВС РА, обучение солдат обязательной срочной службы в течение последних шести месяцев службы, курсы по переподготовке и повышению квалификации служащих специальной гражданской службы и военного личного состава, предоставление стипендий для представителей МО и ВС РА, желающих получить степень бакалавра и магистра в АУА, ряд других подготовительных курсов. В ходе встречи министр обороны РА отметил важность сотрудничества с АУА, которое, расширяясь из года в год, дает положительные результаты. Было отмечено, что ряд представителей министерства обороны и вооруженных сил РА получили возможность участвовать и окончить курсы отделения пролонгированного образования, что позволило им усовершенствовать профнавыки, а один из них в настоящее время обучается в магистратуре АУА благодаря стипендии, выделенной АВБС. В мае-июне 2013 г. слушателям Центра повышения квалификации офицерских кадров Военного института им. Вазгена Саргсяна была предоставлена возможность прослушать курс лекций по лидерству и менеджменту, прочитанный директором отдела специальных курсов АУА д-ром Арпи Бальян на безвозмездной основе. В настоящее время указанный курс включен в учебную программу основанных в 2013 г. командно-штабных курсов и преподается двумя отдельными программами – для представителей среднего и старшего командного состава. Министр обороны РА С.М. Оганян поблагодарил Армянский всеобщий благотворительный союз и армян Диаспоры за постоянную поддержку Армении, включая вооруженные силы РА, а также руководство Американского университета Армении – за их готовность реализовывать представленные программы.