12 Ապրիլի, 2014 00:00
«Երևանը մեր տունն է, և այն բոլորս պետք է բարեկարգենք ու մաքուր պահենք» կարգախոսի ներքո ապրիլի 12-ին անցկացված համաքաղաքային շաբաթօրյակին և ծառատունկին մասնակցել են նաև ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմն ու մի շարք զորամասերի զինծառայողներ:
Երևանի փողոցների ու թաղամասերի, ընդհանուր օգտագործման տարածքների սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներից անմասն չեն մնացել զինծառայողները, ովքեր վաղ առավոտից քաղաքը մաքրում էին կենցաղային ու շինարարական աղբից, չորացած տերևներից ու ճյուղերից: Մաքուր, բարեկարգ ու կանաչ Երևան ունենալու ցանկությունը բազմաթիվ քաղաքացիների և զինծառայողների համախմբել էր «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում: Հուշահամալիրի հարակից տարածքների, հուշարձանների բարեկարգման աշխատանքերին և ծառատունկին մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանն ու ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: Կարևորելով նմանաբնույթ միջոցառումների անցկացումը՝ Սեյրան Օհանյանը բնավ պատահական չի համարել այն, որ բարեկարգման աշխատանքների մեկնարկը տրվել է հենց «Եռաբլուր» պանթեոնից: Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարը շրջել է պանթեոնում, համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներին մի շարք ցուցումներ և հանձնարարականներ տվել գերեզմանաքարերի շրջակա տարածքներն ընդլայնելու, քաղաքացիների այցերի համար դրանք առավել հարմարավետ դարձնելու ուղղությամբ: Սեյրան Օհանյանը զրուցել է նաև «Եռաբլուր» պանթեոն այցելած զոհված ազատամարտիկների հարազատների հետ, հետաքրքրվել նրանց հուզող խնդիրներով: Պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ մասնակցել է նաև մայրաքաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանի 2-րդ զանգվածում իրականացվող բարեկարգման աշխատանքներին և ծառատունկին: Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԶՈւ զորամասերի զինծառայողները մասնակցել են Հրազդանի կիրճում իրականացվող սանիտարական մաքրման աշխատանքներին: Զինծառայողները մասնավորապես բարեկարգել են ԽՍՀՄ հերոս Օլեգ Կոշևոյի հիշատակին նվիրված հուշարձանի, «Հրազդան» մարզադաշտի, «Ծիծեռնակաբերդ» հուշարձան թանգարանի հարակից տարածքները:

12 Апреля, 2014 00:00
В проведенном 12-го апреля под лозунгом «Ереван - наш дом, и мы все должны благоустраивать его и содержать чистым» общегородском субботнике и посадке деревьев приняли участие также и руководящий состав МО, ВС и Генштаба ВС РА и военнослужащие ряда войсковых частей.
В стороне от работ по санитарной очистке и благоустройства улиц и округов Еревана, территорий всеобщего пользования не остались и военнослужащие, которые с раннего утра очищали город от бытового и строительного мусора, сухих листьев и веток. Желание иметь чистый, благоустроенный и зеленый Ереван объединило многочисленных граждан и военнослужащих на воинском пантеоне «Ераблур». В работах по благоустройству прилегающих к Мемориалу территорий и памятников, а также посадке деревьев приняли участие исполняющий обязанности министра обороны РА Сейран Оганян и начальник Генерального штаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров. Придавая важность проведению подобных мероприятий, С.М. Оганян посчитал совсем не случайным то, что старт работам по благоустройству был дан именно на пантеоне «Ераблур». И.о. министра обороны обошел пантеон, дал ряд указаний и поручений по расширению прилегающих к надгробным плитам участков, для того, чтобы сделать их наиболее удобными для посещений граждан. С.М. Оганян также побеседовал с посетившими пантеон «Ераблур» родными павших азатамартиков (ополченцев - бойцов за свободу), поинтересовался волнующими их вопросами. И.о. министра обороны вместе с мэром Еревана Тароном Маргаряном принял участие также в работах по благоустройству и посадке деревьев во 2-ом массиве административного района Нор Норк. 12-го апреля военнослужащие войсковых частей ВС РА приняли участие в проводимых в ушелье реки Раздан санитарно-очистных работах. В частности, военнослужащие благоустроили территории, прилегающие к памятнику Герою Советского Союза Олегу Кошевому, стадиону «Раздан», Мемориалу и музею-институту Геноцида армян 1915 г. в Османской империи.