10 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 9-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի ունեցավ ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդին առընթեր հակաօդային պաշտպանության հարցերով համադրման կոմիտեի հերթական նիստը:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցում էին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի պաշտպանության նախարարությունների պատվիրակությունները:
Նիստի օրակարգի համաձայն, քննարկվեցին ՀՕՊ միացյալ համակարգի հետագա զարգացմանն ուղղված հարցերը, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՀՕՊ բնագավառում երկկողմ և բազմակողմ ռազմական համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև ԱՊՀ հակաօդային պաշտպանության ինտեգրման և կատարելագործման խնդիրները:
Նիստի շրջանակներում ամփոփվեց համադրման կոմիտեի և աշխատանքային մարմինների 2013թ. գործունեությունը, հավանություն տրվեց 2014թ. ԱՊՀ ՀՕՊ միացյալ համակարգի օպերատիվ և մարտական պատրաստության համատեղ միջոցառումների անցկացման առաջարկություններին:
Նիստի ավարտին անցկացվեցին պետությունների զինված ուժերի պատվիրակությունների ղեկավարների երկկողմ հանդիպումներ, որոնց ընթացքում քննարկվեցին օպերատիվ և մարտական պատրաստության, ռազմատեխնիկական համագործակցության, ինչպես նաև հավաքական անվտանգության Կովկասյան և Կենտրոնասիական տարածաշրջաններում ՀՕՊ միավորված համակարգերի ստեղծման մասին միջպետական համաձայնագրերի նախագծերի համաձայնեցման և ստորագրման նախապատրաստման հարցերը:

10 Апреля, 2014 00:009-го апреля в административном комплексе МО РА состоялось очередное заседание Координационного Комитета по вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны государств-участников СНГ.
В работе заседания приняли участие делегации министерств обороны Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана.
Согласно плану заседания, были обсуждены вопросы дальнейшего развития единой системы ПВО, задачи укрепления двустороннего и многостороннего военного сотрудничества в сфере ПВО государств-участников СНГ, а также интеграции и усовершенствования системы ПВО стран СНГ.
В рамках заседания также были обобщены результаты деятельности Координационного Комитета и его рабочих органов в 2013-м году, участники одобрили предложения по проведению совместных мероприятий оперативной и боевой подготовки объединенной системы ПВО СНГ в 2014-м году.
По окончании заседания были проведены двусторонние встречи руководителей делегаций вооруженных сил государств, в ходе которых обсуждались вопросы оперативной и боевой подготовки, военно-технического сотрудничества, а также согласования и подготовки к подписанию проектов межгосударственных соглашений о создании объединенных систем ПВО в кавказском и центрально-азиатском регионах коллективной безопасности.