7 Ապրիլի, 2014 00:00
ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի (ՊՆԽ) 2014թ. Աշխատանքային պլանի համաձայն և տարածաշրջանում վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը ուղղված քայլեր ձեռնարկելու նպատակով, ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը ծրագրել էր ՀՀ ԶՈւ պատվիրակության գործուղումը Բաքու` Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների ԶՈւ շտաբերի պետերի կոմիտեի հերթական նիստին մասնակցելու նպատակով:
Պատվիրակության երթուղին դեպի միջոցառման անցկացման վայրը և հետ նախատեսում էր տարանցում Մոսկվայով, որտեղ և ժամանել են ՀՀ ԶՈւ ներկայացուցիչները ս.թ. ապրիլի 7-ին: Չնայած ԱՊՀ ՊՆԽ քարտուղարի կողմից հրավերի, նաև` Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությանն ուղղված պաշտոնական ծանուցման առկայությանը, ընդունող կողմը չի հաստատել հայկական պատվիրակությունն ընդունելու իր պատրաստականությունը և շահագռգռվածությունը, ինչի հետևանքով պատվիրակության մեկնումը Մոսկվայից Բաքու չեղյալ է համարվել:

7 Апреля, 2014 00:00
В соответствии с Планом работы Совета министров обороны государств-участников СНГ на 2014г., и с целью предпринятия шагов, направленных на создание мер доверия в регионе, МО РА спланировало направление делегации ВС РА в г. Баку для участия в очередном заседании Комитета начальников штабов ВС государств-участников Содружества Независимых Государств.
Маршрут делегации к месту проведения мероприятия и обратно предусматривал транзит через г. Москву, куда и прибыли представители ВС РА 7апреля с. г. Несмотря на наличие приглашения со стороны секретаря СМО СНГ, а также официальное уведомление, направленное Министерству обороны Азербайджанской Республики, принимающая сторона не подтвердила свою готовность и заинтересованность обеспечить прием армянской делегации. Вследствие чего вылет делегации из Москвы в Баку был отменен.