ՄԱԿ-ն աջակցում է պաշտպանական բարեփոխումների գործընթացին
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, հավատարիմ մնալով միջազգային կազմակերպությունների հետ բազմակողմանի ու բաց համագործակցության ծավալման իր մոտեցումներին, և նպատակ հետապնդելով ՊՆ իրավասության շրջանակում ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման գործընթացում օգտագործել միջազգային կազմակերպությունների ներուժն ու փորձագիտական աջակցությունը, շրջանակային համագործակցություն է ծավալում ՄԱԿ-ի մասնագիտացված կառույցների հետ
Համագործակցության շրջանակում ապրիլի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի /UNICEF/ հայկական գրասենյակի ղեկավար, տիկին Հենրիետ Ահրենսի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեի 63-րդ նստաշրջանի (2013թ. մայիսի 27-ի) ընթացքում ՀՀ առաջին զեկույցի ամփոփիչ դիտարկումների` ՊՆ իրավասությանը վերաբերող հարցերը, վերհանվող խնդիրների վերացման կամ առաջարկությունների կատարման նպատակով ՊՆ և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի միջև համագործակցության ուղղությունները: Համաձայնություն ձեռք բերվեց ստորագրել Փոխըմբռնման հուշագիր, որում կնշվեն համագործակցության ուղղությունները, իրականացվելիք ծրագրերը և ժամկետները: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նաև հատուկ ուշադրություն դարձնել Զինված հակամարտություններին երեխաների մասնակցության մասին կամընտիր արձանագրության դրույթների իրազեկվածության բարձրացմանը: Նույն օրը Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց նաև ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) հայկական գրասենյակի ղեկավար Գարիկ Հայրապետյանին: Ամփոփվեցին համագործակցության իրականացման շուրջ նախօրոք ձեռքբերված համաձայնությունները: Հստակեցվեցին ռազմաբժշկական ծառայությանը վերարտադրողական առողջության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և զինված ուժերում կանանց իրավունքների երաշխավորման և պաշտպանության ծրագրերի իրականացման ձևաչափերն ու ժամկետները: Քննարկվեցին համագործակցության ծավալների ու ուղղությունների ընդլայնման հնարավորությունները:

ООН содействует процессу оборонных реформ
4 Апреля, 2014 00:00Министерство обороны РА, оставаясь верным своим подходам развития многостороннего и открытого сотрудничества с международными организациями и преследуя цель использовать потенциал и экспертное содействие международных организаций в процессе реализации международных обязательств - в рамках полномочий МО, развивает рамочное сотрудничество со специализированными структурами ООН.
В рамках сотрудничества 4-го апреля первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян принял делегацию, возглавляемую руководителем армянского офиса Детского фонда ООН(ЮНИСЕФ) г-жой Генриеттой Аренс.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся основных моментов – по линии МО- первого доклада Армении на 63-ей сессии комитета ООН по правам детей, направления сотрудничества между МО и ЮНИСЕФ по устранению выявляемых проблем или выполнению предложений. Была достигнута договоренность о подписании Меморандума о взаимопонимании, в котором будут отмечены направления сотрудничества, реализуемые программы и сроки их выполнения.
Также была достигнута договоренность об уделении особого внимания вопросу повышения информированности о положениях Факультативного протокола к Конвенции о правах ребенка, касающейся участия детей в вооруженных конфликтах.
В тот же день Давид Тоноян принял также руководителя армянского офиса Фонда народонаселения ООН (UNFPA) Гарика Айрапетяна. В ходе встречи собеседники обобщили ранее достигнутые договоренности о реализации сотрудничества. Были также уточнены форматы и сроки реализации программ защиты и гарантирования прав женщин в вооруженных силах и повышения информированности о репродуктивном здоровье. Также были обсуждены возможности расширения объемов и направлений сотрудничества.