31 Մարտի, 2014 00:00
Մարտի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը և ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը անցկացրել են խորհրդակցություն «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից ներկայացված տեխնիկական առաջադրանքի իրականացման նպատակով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի տրամադրած դոնորական աջակցությամբ «ՀԱԼՕ Թրաստ» միջազգային կազմակարպության և ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներասակրավորային գումարտակի կողմից ՀՀ Սյունիքի մարզի 4 համայնքների հաստատված ականավտանգ 16 տարածքների ականազերծման աշխատանքների կազմակերպչական և վերջնական համաձայնեցման հարցերի առնչությամբ:
Հումանիտար ականազերծման աշխատանքների նախապատրաստական փուլը շարունակվել է մի քանի ամիս և ս.թ. ապրիլի 15-ից նախատեսվում է սկսել տեխնիկական հետախուզման և ականազերծման աշխատանքները: Մինչև աշխատանքների մեկնարկը ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ ինժեներասակրավորային գումարտակի սակրավորները «ՀԱԼՕ Թրաստ» միջազգային կազմակարպության մասնագետների հետ կանցնեն գործողությունների ստանդարտ ընթացակարգերի ծանոթացման և համատեղ ներգրավման դասընթաց: Հումանիտար ականազերծման միջազգային տեխնիկական-տեսչական խորհրդատվությունն իրականացնելու են Շվեյցարիայի ականազերծման միության մասնագետները, իսկ որակի կառավարումն ու վերահսկումը, ինչպես նաև աշխատանքների վերջնական արդյունքի ընդունումը` «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը: Ծրագրի այս փուլը կտևի մեկ տարուց ավելի, հետագայում շարունակություն ստանալու հեռանկարով:

31 Марта, 2014 00:00
29 марта первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян и заместитель министра обороны РА Ара Назарян провели совещание, касающееся вопросов организации работ и окончательного согласования вопросов по гуманитарному разминированию 16 миноопасных участков в четырёх общинах Сюникского Марза (области) РА, которое будет проводиться международной организацией «HALO Trust» и Инженерно-саперным миротворческим батальоном МО РА при донорской помощи Госдепартамента США, оказываемой для реализации представленного государственной некоммерческой организацией «Центр гуманитарного разминирования и экспертиз».
Подготовительный этап работ по гуманитарному разминированию продлился несколько месяцев и 15 апреля планируется начать работы по технической разведке и разминированию. До начала работ саперы Инженерно-саперного миротворческого батальона МО РА вместе со специалистами международной организации «HALO Trust» пройдут соответствующий курс по ознакомлению со стандартным регламентом действий и совместному вовлечению в работы. Международный технико-инспекционный консалтинг гуманитарного разминирования будут осуществлять специалисты Швейцарского союза разминирования, а контроль качества, а также окончательную приемку работы проведет ГНКО «Центр гуманитарного разминирования и экспертиз». Данный этап программы продлится более года, с перспективой продолжения в будущем.