Կոլեգիայի նիստ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում
29 Մարտի, 2014 00:00Մարտի 28-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ` նվիրված զորքերի մարտական խնդիրների կատարման պատրաստականության հարցերին: Կոլեգիայի նիստը նախագահել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նիստին մասնակցել են ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի և ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, ՊՆ, ԶՈւ, ԶՈւ ԳՇ վարչությունների պետեր, զորամիավորումների հրամանատարներ:
Հայկական երկու հանրապետությունների զինված ուժերի միջև փոխհամագործակցության շրջանակում կոլեգիայի նիստին ներկա էին նաև ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը և ՊԲ բարձրաստիճան սպաներ:
Բացելով նիստը և ներկայացնելով օրակարգում տեղ գտած խնդիրները` Սեյրան Օհանյանը կարևորել է դրանց իրականացումը ազգային բանակի մարտունակության ապահովման համատեքստում:
Իր զեկույցում հանգամանալից վերլուծելով վերջին շրջանում զորքերի մարտական խնդիրների կատարման պատրաստականությունը բարձրացնելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը վստահեցրել է, որ զինված ուժերը պատրաստ են պատվով կատարել առաջադրված ցանկացած մարտական խնդիր: Ներկայացնելով արձանագրված ձեռքբերումներն ու որոշակի բացթողումները` Յուրի Խաչատուրովը կարևորել է ժամանակակից սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը: Այս առումով Սեյրան Օհանյանը փաստել է, որ զգալի ֆինանսական միջոցներ են ներդրվել ճշգրիտ և հեռահար սպառազինության, հակատանկային միջոցների, օպտիկական սարքերի և նշանոցների քանակն ավելացնելու ուղղությամբ:
Զորքերի մարտական խնդիրների կատարման պատրաստականության, զինված ուժերի կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման, մարտական հերթապահության արդյունավետ կազմակերպման, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի ոլորտում առկա հարցերի վերաբերյալ կոլեգիայի նիստում զեկույցներով և առաջարկություններով հանդես են եկել վարչությունների պետեր, զորամիավորումների հրամանատարներ, բարձրաստիճան սպաներ:
Ծավալված ակտիվ քննարկումների ընթացքում բարձրաձայնվել են նաև առաջնագծում ինժեներական սարքավորումների, համապատասխան արգելափակոցների ստեղծման, հենակետերի մարտական դիրքերի լրակահավորման, ինչպես նաև սահմանամերձ բնակավայրերի և ճանապարհների անվտանգության ապահովման հետ կապված հարցեր:
Կոլեգիայի նիստի ընթացքում ուղիղ տեսակապ է հաստատվել սահմանամերձ զորամասերից մեկի մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների հետ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին և կոլեգիայի նիստի մասնակիցներին զեկուցվել է սահմանագծում տիրող իրավիճակի, հակառակորդ կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի, դիրքապահ զինծառայողների ֆիզիկական և հոգեբանական պատրաստվածության մասին:
Ամփոփելով կոլեգիայի նիստի աշխատանքները և ի մի բերելով զեկույցներում հնչած փաստերն ու հետևությունները` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանգամանորեն անդրադարձել է զորատեսակների անձնակազմի մասնագիտական պատրաստության կատարելագործման, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալիր վերազինման և արդիականացման, մարտական պատրաստության գործընթացի արդյունավետ կազմակերպման, ինչպես նաև միջադեպերի կանխարգելմանն ուղղված ճիշտ և նպատակային միջոցառումների կազմակերպման խնդիրներին, տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:
Կոլեգիայի նիստի ավարտին մի շարք զինծառայողներ պաշտպանության նախարարի հրամանով պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով և պատվոգրերով:

Заседание Коллегии в министерстве обороны РА
29 Марта, 2014 00:0028 марта в административном комплексе МО РА состоялось заседание Коллегии при министре обороны, посвящённое вопросам готовности войск к исполнению боевых задач.
На заседании Коллегии председательствовал министр обороны Сейран Оганян.
В заседании приняли участие начальник Генерального штаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместители министра обороны и начальника Генштаба ВС РА, начальники управлений МО, ВС и Генштаба ВС РА, командиры войсковых соединений.
В рамках взаимосотрудничества Вооружённых сил двух армянских государств на заседании Коллегии присутствовали командующий Армией обороны НКР генерал-лейтенант Мовсес Акопян и высокопоставленные офицеры АО НКР.
Открывая заседание и представляя вошедшие в повестку дня задачи, Сейран Оганян отметил важность их реализации в контексте обеспечения боеспособности национальной Армии.
В своём докладе, обстоятельно анализируя осуществлённые в последний период работы в направление повышения готовности войск к исполнению боевых задач, начальник Генерального штаба ВС генерал-полковник Юрий Хачатуров заверил, что Вооружённые силы готовы с честью выполнить любую поставленную перед ними боевую задачу. Представляя зафиксированные достижения и определённые упущения, Юрий Хачатуров придал важность реализации работ в направлении пополнения вооруженных сил современным вооружением и военной техникой.
В связи с этим С.М. Оганян сообщил, что вложены существенные финансовые средства на увеличение количества сверхточного и дальнобойного вооружения, противотанковых средств, оптических приборов и прицелов.
В ходе заседания Коллегии, с докладами и предложениями, касающимися вопросов готовности войск к выполнению боевых задач, повышения эффективности системы управления вооруженных сил, эффективной организации боевого дежурства, а также сферы вооружений и военной техники выступили начальники управлений, командиры войсковых соединений и высокопоставленные офицеры.
В ходе развернувшихся активных обсуждений были также подняты вопросы, касающиеся инженерного оборудования передовой, создания соответствующих заграждений, дооборудования боевых позиций, а также обеспечения безопасности приграничных населённых пунктов и дорог.
Во время заседания Коллегии была установлена прямая видеосвязь с несущими боевое дежурство военнослужащими одной из приграничных войсковых частей. Руководителю оборонного ведомства и участникам заседания Коллегии было доложено об обстановке на границе, случаях нарушения противником режима прекращения огня, физической и психологической подготовленности охраняющих позиции военнослужащих.
Подводя итоги заседания Коллегии и суммируя прозвучавшие в докладах факты и выводы, министр обороны РА Сейран Оганян обстоятельно проанализировал вопросы организации правильных и целевых мероприятий, направленных на совершенствование профессиональной подготовки личного состава родов войск, комплексное перевооружение и модернизацию вооружений и военной техники, эффективную организацию процесса боевой подготовки, а также прдотвращение инцидентов, а также дал соответствующие распоряжения.
В завершение заседания Коллегии приказом министра обороны ряд военнослужащих были награждены ведомственными медалями и почётными грамотами.